Taas on kovilla pakkasilla ilmaantunut vanha tuttu ilmiö kiusaksi, eli vaparattaan "pettäminen" tai ns. tyhjäkäynti. Olen kuitenkin jostain saanut sellaisen kuvan, että tuota vaivaa ei olisi napavaihteisilla. Pitääkö tämä paikkansa? Onko muuten normaalia että uudessa fillarissa vapaaratas ei ota kontaktia lähes nimeksikään näissä pakkasissa? Kuukauden vanhalla maasturilla ei tahtonut tänään päästä etiä päin sitten millään.
Tyhjäkäynti pakkasella
pakkas-ukko
5740
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Normaalia on, ei tehtaalla ajatella että joku lähtisi alle -15 asteessa liikkeelle. Joku tietävämpi saa sanoa öljyn mikä pitää vaihtaa jos meinaa tuollaista harrastaa. Vaijerit ainakin pitää olla huippuunsa öljytty, joskus meni itseltä poikki pakkasilla.
olla. Ykköspyörässä Deoren palikat ja kymmenkunta astetta pakkasta riittää jäädyttämään vapaarattaan. Eikä sille kuulemma voi mitään tehdä? Luojan lykky että varastosta löytyy myös sotaratsu Yosemite, jossa näitä ongelmia ei esiinny.
Öljyä rattaisiin, ne on tehtaan jäljiltä yleensä
paksummassa öljyssä, mutta esimerkiksi ase-öljy
on notkeaa vielä 30 pakkas-asteessa. Sitä itse laitoin, eikä minkäänlaista ongelmaa, tosin kuskin
naama ja muut meinaa jäätyä. Toinen hyvä öljy on
ompelukone-öljy.
Itse käytän myös tuota ompelukone-öljyä, mutta laitan sen alle vielä silikonipohjaista öljyä joka ei kostu vaan voitelee ketjut mahdollisimman hyvin. Ainoa huonopuoli silikonipohjaisessa on sen nopea kuluminen pois, mutta riittävän usealla rasvauksella on toiminu.
Tänäkin aamuna lähti ihan hyvin liikenteeseen, vaikka pakkasta oli se miinus 25 astetta.
Siinä onkin sitten sen ainoa hyvä puoli