Siis asiallisia neuvoja kaipaisin tyhmyyksiä tehtyäni...Seurustelin ulkomaalaisen miehen kanssa ja saimme lapsen.Nyt haluan yksinhuoltajuuden ja hän yhteishuoltajuuden.Hän on itse minulle sanonut,että sen avulla saa pysyvän oleskeluluvan Suomeen.En siis halua hänen käyttävän hyväkseen lastamme tässä asiassa.Ja miehen luonteen tuntien jos huoltajuus olisi yhteinen,tulisi kaikista lasta koskevissa päätöksissä kamala riita,hän tekisi sen kiusallaankin.Nyt olemme menossa keskustelemaan huoltajuudesta(sossuun)mikä on nyt yksin minulla kun isyyttä ei ole vahvistettu(viikon päästä isyystesti)Hän sanoo hakevansa oikeudelta yhteishuoltajuutta jos minä en siihen suostu.Onko kukaan ollut vastaavassa tilanteessa tai tietää muuten miten paras toimia????
Apuva huoltajuuteen
Mirkkuuu
81168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
menit isyystesteihin asti?
Ei mies voi vaatia isyystestiä eikä sossu voi pakottaa kertomaan kuka on lapsen isä.
Saat elatustukea myös lapselle jonka isäsätä ei ole tietoa.
Minulle kyllä sanottiin,että isäkin voi vaatia isyyden selvittämistä äidin vastustuksesta huolimatta jos hän tunnustaa isyytensä.(näin sanotaan myös esim.Lastensuojelun keskusliiton sivuillakin)
Älä missään nimessä suostu yhteishuoltajuuteen!
Jos tällä miehellä ei ole vielä työtä tai kunnon toimeentuloa tai omaa asuntoa, vetoa oikeudessa siihenkin. Jos nyt oikeuteen asti homma menee.
Tee tapaamissopimuskin tyyliin: Saa tavata lastaan etukäteen sovittuna ajankohtana. Ei mitään joka toinen viikonloppu tai lomien aikaan. (Lomien aikana lapsi voi hävitä isänsä kotimaahan, onhan näitä tapauksia.)
Itse tein ko. sopimuksen. Lapsen isä ei alkuun halunnut tavata lastaan, kunnes tapasi uuden naisen, hänen "isäntunteensa" heräsi. Hän alkoi uhkailla uuden naisensa kanssa minua tapaamisuhkasakoilla. Kävin lakimiehen juttusilla ja hän sanoi, että olipa viisaasti laadittu sopimus. Exä ei pystynyt uhkauksiaan toteuttamaan koska hän ei etukäteen sopinut tapaamisia. Hän saattoi edellisenä tai samana päivänä soittaa, että haluasi tavata lasta. Meillä oli jo omat suunnitelmat tehty, joten minun ei tarvinnut antaa lasta hänelle, ja näin ollen ei mitään rikkomusta tullut.
Naapurin rouva teki yhteishuoltajuussopimuksen ja siitä on ollu hänelle ja lapselle älyttömästi harmia. Irakilaista isää epäillään poikansa insestistä ja lapsipornosta nyt. Poika on saanut aikamoiset traumat isänsä tapaamisista. Ota kaikki tämmöisetkin asiat huomioon kun sopimuksia rustailet.
Viestistä.Lapsen isä opiskelee vasta,tekee kylläkin pimeitä töitä kaverilleen.En aio yhteishuoltoon suostua ja tapaamisetkin pitää jotenkin sopia,lapsi on vasta 2kk ja isä ei ymmärrä lapsenhoidosta mitään.Yhden vaipan on yrittänyt vaihtaa,ja sekin jäi tekemättä kun olikin kakat.Lisäksi isän ex-vaimo(samanmaalainen,jonka hän nai päästäkseen Suomeen)hankkii isälle lähestymiskieltoa,mutta en tarkemmin tiedä tästä asiasta.Tästä naimisissaolostakin sain tietää vasta kun olin jo raskaana,he tosin olivat jo asumuserossa.
Siis ihan aikuisten oikeasti: miten helvetissä suomalaiset naiset AINA sotkeutuvat tälläisiin tapauksiin? Ettekö te koskaan opi?
Muistuttaisin kuitenkin ihmisoikeudesta. Lapsella on oikeus molempiin vanhempiin. Vaikka toinen vanhemmista olisi eri kulttuurista ilman oleskelulupaa ja vaikka olisi taloudeltaan heikommasta maasta.
Lapset eivät ole "tuotteita", jotka voi omia sillä perusteella, että on omassa maassaan ja on oikeusjärjestelmämme käytännössä (vaan ei päämäärissä) vahvempi osapuoli.
Ei kaikissa yksikulttuurisissakaan parisuhteissa siippa miellytä uuden elämänmuodon, lapsiperheen, astuessa kuvaan.
No, naiset nyt vaan on vahvemmilla näissä huoltajuuskiistoissa mikä lieneekin hyvä keskimäärin, kun yleensä suuremman vastuun lapsen huoltamisesta ottavat.
Mutta se pointtini oli lapsen oikeus, joka raivopäisten vanhempienkin riidellessä tulisi muistaa. Ettei kävisi kuten liian usein käy: Ihanasta eksoottisesta halinallesta tuleekin (kuviteltu) suurin uhka omille lapsilleen.
Kyl se sossu kysyy,miksi toinen haluaa kovasti
yhteishuoltajuutta.Jos on kova riita,niin sitten
sossu ei vahvista huoltajuutta.Vaan asia menee oikeuteen,joka sit kehoittaa meneen keskusteluihin
perheneuvolaan.Isyyden tunnustaminen ole sama kun huoltajuuden vahvistaminen muuten.Sun ei tarvi allekirjoittaa huoltosopimusta,sillon saat automaattisesti yksihuoltajuuden.Elatusapu tulee vaikka olet yksinhuoltaja ja isyys tunnustettu.
Ota yhteys oikeusaputoimistoon heti.
Hän on itse minulle sanonut,että sen avulla saa pysyvän oleskeluluvan Suomeen..En siis halua hänen käyttävän hyväkseen lastamme tässä asiassa
niin ja kuka se oikeen täs yrittää lapsen parasta ajaa...yhtä mätä säkin oot jos aiot lapseltasi isän kieltää!!
Voisit vähän ajatella aivoilas jos sulla sellaset ylipäätään on!!
Hyi hitto et mua inhottaa sun menetelmä!!