Sanottiin irti laittomasti, käsitykseni mukaan, mitä olen ottanut selvää. En kuulu liittoon, mihin voin ottaa yhteyttä? Apua kaivataan pian!
Laiton irtisanominen
18
1188
Vastaukset
- tiedetään
miksi irtisanominen on niin helppoa Suomessa!!Ovathan he epäsuorasti vastuussa sinunkin irtisanomisesta heikon lainsäädännön takia!!
- työläinen2
Punikki perkele.
Kuka on ollut hallitusvastuus viimeisen vuosikymmenen?
SDP:n tai VL:n äänestäjän ÄO keskiarvo on siinä 70:n tienoilla.
Kaikki paha tulee kokoomuksesta ja hyvä SDP:stä? Riippumatta siitä kuka on vallassa.
- Luultavasti
Tässä linkki
http://www.tyosuojelu.fi/fi/- kuulumattomat
ottavat yhteyttä oman asuinalueensa työsuojelupiiriin.. Sieltä yleensä ottaen ollaan aika ärhäkötä tällaisten asioiden tiimoilta..
- kannattaa harkita
Lohdutukseksi voin sanoa, ettei ne liitotkaan kaikkia juttuja hoida.
Ota yhteyttä työntekijäpuolen juttuja hoitavaan asianajajaan. Se kannattaa tosiaan varmistaa jo ennen asianajajan palkkaamista, että irtisanominen on oikeasti laiton.- sen verran
Tietysti kaikenlainen todistusaineisto irtisanomisen laittomuudesta on hyvä olla tallessa. Samoin on syytä suhtautua varauksella työnantajaan nyt irtisanomisen jälkeen, ettei siis vahingossa anna uutta ja laillista perustetta irtisanomiselle, sillä laittoman irtisanomisen ollessa kyseessä työnantaja voi yrittää provosoida käyttäytymistäsi.
Ota yhteyttä oman paikkakunnan työsuojelupiiriin tai, jos ei ole paikkakunnallasi työsuojelupiiriä tai henkilöä, niin sitten lähimpään työsuojelupiiriin, sieltä neuvovat eteenpäin tai alkavat hoitamaan asiaa.
Nimimerkki luultavsti ehti jo ensin kirjoittaa työsuojelupiiristä, kirjoitin viestiä kun viesti oli tullut.
Työsuojelupiiri hoitaa asiaa ilmaiseksi.- maxy
neuvovat eteenpäin..työsuojelupiiri ei hoida tämmöisiä asioita, vaan neuvovat kenen puoleen kannattaa kääntyä ja mitä kannattaa tehdä
maxy kirjoitti:
neuvovat eteenpäin..työsuojelupiiri ei hoida tämmöisiä asioita, vaan neuvovat kenen puoleen kannattaa kääntyä ja mitä kannattaa tehdä
Niin se taitaa olla, mutta jos on kotivakuutus niin siihen yleensä kuuluu oikeusturva tms.. Ainakin minun kotivakuutuksessa lukee, et oikeuskäynti tms kulut korvataan 10 000 tuhatta euroon saakka.
Vakuutus korvaa oikeudenkäynti kulut tai asianajajan palkkion, jos ei oikeusaputoimisto.- Perskules Saakutirallas
uralin kirjoitti:
Niin se taitaa olla, mutta jos on kotivakuutus niin siihen yleensä kuuluu oikeusturva tms.. Ainakin minun kotivakuutuksessa lukee, et oikeuskäynti tms kulut korvataan 10 000 tuhatta euroon saakka.
Vakuutus korvaa oikeudenkäynti kulut tai asianajajan palkkion, jos ei oikeusaputoimisto.Työnantaja joutuu maksamaan myös oikeudenkäynt korvausten lisäksi.
- kokenut
Koska en myöskään kuulunut liittoon, otin
yhteyttä asianajajaan. Hän lähetti kirjeen
ex-työnantajalleni, joka ei halunnut reagoida
asiaan. Tämän jälkeen haastoimme hänet
oikeuteen. Voitin ko. jutun ja sain irtisanomis-
ajanpalkan sekä lisäksi 3 kk palkan laittomasta
irtisanomisesta. Luonnollisesti ex-työnantaja
joutui myös korvaamaan asianajo- ja oikeuden-
käyntikuluni.
Tähän kaikkeen meni kyllä aikaa ja hermotkin
tais ajoittain olla aika pinkeellä, mutta
kyllä se kannatti.
Paska sai sitä mitä multa tilasi !
Tsemppiä sulle !!! - -kepa-
joka kunnasta/kaupungista pitäs löytyy oikeus aputoimisto, jos oot työtön se on sulle ilmanen
- jskslöö
Tässä vielä linkki oikeusapuun
http://www.oikeus.fi/4313.htm
Vaikka oikeusapu on periaatteessa ilmaista varattomalle niin pienen maksun saattaa joutua maksamaan. Hyviä neuvoja saa kuitenkin.
- tästä syystä
En halua kietää veistaä haavassasi, mutta tässä yksi syy miksi liittoon kannattaa kuulua.
(riippumatta puoluekannasta)
Tämä syy miksi kokoomus ja työnantajat haluavat liittojen vallan pois.
Uskottelevat että työnantaja ja työntekijä olisivat tasaveroisia neuvottelukumppaneita.
Vihaavat oikueuksistaan hiukan kiinni pitäviä duunareita.
En halua pelotella, mutta on mahdollista että joudut oikeudenkäynnin jälkeen ns. "mustalle listalle". Eli työllistyminen voi jatkossa vaikeutua.
Silti, oikeuksistaan täytyy pitää kiinni. Ei tästä muuten mitään tule.- vastauksista
Kiitos paljon vastauksista joista tuli heti paljon! :)
Liittoon todellakin olisi kannattanut liittyä ajoissa, sen opin tästä, nyt vaan liian myöhäistä sitä surra.
Etsin apua siis oikeusaputoimistosta ja työsuojelupiiristä. Kiitos. - liittokaan aina
Omassa tapauksessani liiton edustaja sanoi, ettei juttuun
pääse kiinni koska se on niin taitavasti tehty, vaikka
työsopimuslain kirjain oli selvästi rikottu.
Hampaattomia,sanokaa mitä sanotte. - jos niin syö miestä
liittokaan aina kirjoitti:
Omassa tapauksessani liiton edustaja sanoi, ettei juttuun
pääse kiinni koska se on niin taitavasti tehty, vaikka
työsopimuslain kirjain oli selvästi rikottu.
Hampaattomia,sanokaa mitä sanotte............
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1447228Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265025L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694462TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153523Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242331Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3301894Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241786Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91639- 681517
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581468