Auttaisiko joku,mistä biisi ja levy?

-82

Mistä gazebon i like chopin cd levy tai levy missä olisi ko biisi. Ei mitään radio edittiä vaan ihan tavallinen hidas aito versio käy levyssä. Radio edit ko kappaleesta on liian nopea. Pitäisi löytyä edullisesti ja mielellään suomalaisista nettikaupoista tai yms. paikoista.Ei amazon jne..en osaa tilata ja en halua pelata maksun kanssa. Levy olisi myös kiva saada sieltä kun tilaan. Ei ole kiva tilata ei oota.

4

546

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PoPaRt

      versio vuodelta 1983 on yhtä nopea niin 7-tuumaisena versiona (Radio/Single Edit, 4:09)
      http://www.discogs.com/release/198855
      kuin 12-tuumaisenakin (Extended Mix, 7:40)
      http://www.discogs.com/release/147762 .

      Myös 1983 julkaistu Gazebon Gazebo-albumi sisälsi tuon pitkän version mutta tuolloin levy julkaistiin vain vinyylimuodossa. CD-julkaisu samasta levystä tuli 15 vuotta myöhemmin ja sekin vain Japaniin; Euroopan versio tuli 2000-luvulla, eri maihin nimillä Gazebo tai I Like Chopin joiden kappalelistat myös eroavat aikalailla julkasuista riippuen eli oikean levyn löytäminen voi olla hankalaa... tai sitten ei mikäli biisin pituus ei ole tärkeää.

      Biisistä on olemassa myös suht hidas lähes 9-minuuttinen 1991/1992 -remiksaus, joka löytyy erinäisiltä yllämainittujen levyjen julkaisuilta.

      Tuolla "nopealla" Radio Editillä tarkoittanet todennäköisesti remiksattua versiota vuodelta 1998, joka on aika paljon alkuperäistä nopeampi.
      http://www.discogs.com/release/509593

      Airon Musiikki ( http://www.aironmusiikki.fi/ ) ainakin listaa sivuillaan Gazebo-levyn hintaan 6,90€ ( postikulut). Levyä ei näytä olevan varastossa siellä mutta uskoisin sen kuitenkin olevan saatavissa. Toivottavasti. Muissa kotimaisissa nettikaupoissa ei samaa levyä tullutkaan vastaan paitsi Arimanin erikseen tilattavien levyjen osiossa hintaan 9,70€, mutta siellä toimitusaika kyseisen levyn kohdalla on ainakin kuukauden verran ja siinä julkaisussa on 1991 remiksaus biisistä.

      PS. kun kirjoitat viestejä samaan aiheeseen liittyen, mieluummin vastaa omaan alkuperäiseen viestiisi kuin että avaat aina uuden viestiketjun, tuossa alempana kun eilen kirjoitit samasta aiheesta 4 eri viestiä, kuten myös Kenen biisi? -osiossakin. :D

    • -82

      Anteeksi en oikein osaa käyttää tätä palvelinta. Yritin vastata "sargasin " viestiin mutta en osannut. Piti myös laittaa että eilinen hakemani biisi löyty eli ajattelin ilmoittaa mutta en saanut sitä näkyviin joten avasin uuden ketjun. Painoin kai jotakin väärää linkkiä.

      Sit tohon gazeboon:
      Juu,kiitos ostin japanilaisen levyn gazebo view point ja siellä oli i like chopin 99 radio edit. Olen kuunnellut kappaleen pari kertaa ja häiritsee kappaleen nopea tempo.Muuta en osaa sanoa kappaleesta.Siis tasosta jne.. Pilaa tunnelman noh jokaisella on omat mielipiteet. Ihastuin hitaampaan versioon eli http://www.youtube.com/watch?v=EQQ9OfXi5aM
      en tiedä onko alkup.versio mutta tykkäsin.Huomasin että miksaukset on erilaisia. Nyt haluaisin ostaa levyn missä on tuo miksaus taso kappaleesta kun tuossa linkissä mutta mistä kappale ja levy ?? Ei auta kun polttaa jos levyä ei löydy..

      • PoPaRt

        Tuo Youtubessa oleva versio on se alkuperäinen versio vuodelta 1983, tai tarkemmin sanoen sen Radio Edit. Ja aivan, Viewpoint-levyllä on juurikin se nimenomainen 1998-remiksaus jonka uskoin sen olevankin. Se on joissain levyissä nimetty myös näemmä 99-remiksaukseksi.

        Kyllähän tuo alkuperäinen versio löytyy varmaan sadalta eri italo disco tai best of the 80s -kokoelmalta tai sitten joiltain Gazebon Gazebo tai I Like Chopin -levyjen eri julkasuilta, kuten jo mainitsinkin.

        Varmuudella en osaa sanoa yhtään kotimaista kauppaa mistä 100% todennäköisyydella saisi tuon alkuperäisen version halvalla. Tuo myös jo mainitsemani Airon Musiikin sivuilla oleva Gazebo-levy on ehkä paras vaihtoehto, mikäli se tosiaankin on vain uuspainos siitä samannimisestä 1983 vinyyli-LP:stä. Siellä ei näy kappalelistaa joten varmaksi en voi sanoa.

        Sinun pitää itse vähän olla oma-aloitteinen ja tutkia. Laitan muutamia linkkejä kun en ehdi koko päivää istumaan koneen ääressä.

        http://www.discogs.com/artist/Gazebo auttaa mikäli haluaisit vaikka ostaa jonkun kokoelman jossa biisi on. Selaat vain alaspäin kunnes olet Tracks appear on: -kohdassa. Sieltä sitten katsot minkä kaikkien (CD)/(2xCD)/.. levyjen vieressä mainitaan I Like Chopin, klikkaat levyn nimeä niin näet kappalelistan. Muista vain että kappaleen pituuden (mikäli mainittu) pitää olla joko n. 7:40 (alkuperäinen täyspitkä versio) tai n. 4:09 (alkuperäinen radio edit), muuten kyseessä on varmasti joku uudempi ja todennäköisesti nopeampi remiksaus.

        Mikäli et halua mitään kokoelmaa.. kaikkia Gazebon artistialbumeja ja niiden eri maiden versioita ei Discogsissa valitettavasti näy kun kyseinen sivusto on vain tietokanta johon rekisteröityneet käyttäjät saavat itse lisätä levyjä ja niiden tietoja.

        http://www.sjoki.uta.fi/~latvis/audio/levykaupat.html
        - iso lista kotimaisia (netti)levykauppoja ja joitain ulkomaisiakin.


    • -82

      Juu kiitos taas. Ostin siis tämän levyn.http://www.cduniverse.com/search/xx/music/pid/1423528/a/View Point.htm levy ei onneksi ollut kallis mutta petyin kappaleeseen niin toivottavasti en osta enään toista seuraavanlaista versiota.Huomasin netistä että view point levyllä on toi 98 versio myös harmi että ostin tuon 99 japani version linkki yllä ja petyin.

      Otin yhteyttä myyjään sähköpostilla tuonne airon musiikkiin ja toivottavasti löytyy siinä hakemani kappale ja oikeina miksauksineen. Ei sinun tarvitse kuluttaa aikaasi koko ajan minulle vastaamalla. Olet auttanut minua jo paljon. Otan yhteyttä firmoihin josta löydän kappaletta niin luulisin että myyjät osaavat auttaa minua kappaleen löytämisessä ja saatavuudessa. Kiitos myös kappaleen pituus vinkissä se auttaa minua kohtaamaan oikean version ja näin en osta mitään nopeita versioita. Jotenkin nopea tempo niin kuin tuossa japani levyssä joka mulla on jotenkin pilaa kappaleen mielestäni.

      Parhain terveisin
      nainen-82

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1330
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      684
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      483
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    16. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      88
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe