Auttaisiko joku,mistä biisi ja levy?

-82

Mistä gazebon i like chopin cd levy tai levy missä olisi ko biisi. Ei mitään radio edittiä vaan ihan tavallinen hidas aito versio käy levyssä. Radio edit ko kappaleesta on liian nopea. Pitäisi löytyä edullisesti ja mielellään suomalaisista nettikaupoista tai yms. paikoista.Ei amazon jne..en osaa tilata ja en halua pelata maksun kanssa. Levy olisi myös kiva saada sieltä kun tilaan. Ei ole kiva tilata ei oota.

4

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PoPaRt

      versio vuodelta 1983 on yhtä nopea niin 7-tuumaisena versiona (Radio/Single Edit, 4:09)
      http://www.discogs.com/release/198855
      kuin 12-tuumaisenakin (Extended Mix, 7:40)
      http://www.discogs.com/release/147762 .

      Myös 1983 julkaistu Gazebon Gazebo-albumi sisälsi tuon pitkän version mutta tuolloin levy julkaistiin vain vinyylimuodossa. CD-julkaisu samasta levystä tuli 15 vuotta myöhemmin ja sekin vain Japaniin; Euroopan versio tuli 2000-luvulla, eri maihin nimillä Gazebo tai I Like Chopin joiden kappalelistat myös eroavat aikalailla julkasuista riippuen eli oikean levyn löytäminen voi olla hankalaa... tai sitten ei mikäli biisin pituus ei ole tärkeää.

      Biisistä on olemassa myös suht hidas lähes 9-minuuttinen 1991/1992 -remiksaus, joka löytyy erinäisiltä yllämainittujen levyjen julkaisuilta.

      Tuolla "nopealla" Radio Editillä tarkoittanet todennäköisesti remiksattua versiota vuodelta 1998, joka on aika paljon alkuperäistä nopeampi.
      http://www.discogs.com/release/509593

      Airon Musiikki ( http://www.aironmusiikki.fi/ ) ainakin listaa sivuillaan Gazebo-levyn hintaan 6,90€ ( postikulut). Levyä ei näytä olevan varastossa siellä mutta uskoisin sen kuitenkin olevan saatavissa. Toivottavasti. Muissa kotimaisissa nettikaupoissa ei samaa levyä tullutkaan vastaan paitsi Arimanin erikseen tilattavien levyjen osiossa hintaan 9,70€, mutta siellä toimitusaika kyseisen levyn kohdalla on ainakin kuukauden verran ja siinä julkaisussa on 1991 remiksaus biisistä.

      PS. kun kirjoitat viestejä samaan aiheeseen liittyen, mieluummin vastaa omaan alkuperäiseen viestiisi kuin että avaat aina uuden viestiketjun, tuossa alempana kun eilen kirjoitit samasta aiheesta 4 eri viestiä, kuten myös Kenen biisi? -osiossakin. :D

    • -82

      Anteeksi en oikein osaa käyttää tätä palvelinta. Yritin vastata "sargasin " viestiin mutta en osannut. Piti myös laittaa että eilinen hakemani biisi löyty eli ajattelin ilmoittaa mutta en saanut sitä näkyviin joten avasin uuden ketjun. Painoin kai jotakin väärää linkkiä.

      Sit tohon gazeboon:
      Juu,kiitos ostin japanilaisen levyn gazebo view point ja siellä oli i like chopin 99 radio edit. Olen kuunnellut kappaleen pari kertaa ja häiritsee kappaleen nopea tempo.Muuta en osaa sanoa kappaleesta.Siis tasosta jne.. Pilaa tunnelman noh jokaisella on omat mielipiteet. Ihastuin hitaampaan versioon eli http://www.youtube.com/watch?v=EQQ9OfXi5aM
      en tiedä onko alkup.versio mutta tykkäsin.Huomasin että miksaukset on erilaisia. Nyt haluaisin ostaa levyn missä on tuo miksaus taso kappaleesta kun tuossa linkissä mutta mistä kappale ja levy ?? Ei auta kun polttaa jos levyä ei löydy..

      • PoPaRt

        Tuo Youtubessa oleva versio on se alkuperäinen versio vuodelta 1983, tai tarkemmin sanoen sen Radio Edit. Ja aivan, Viewpoint-levyllä on juurikin se nimenomainen 1998-remiksaus jonka uskoin sen olevankin. Se on joissain levyissä nimetty myös näemmä 99-remiksaukseksi.

        Kyllähän tuo alkuperäinen versio löytyy varmaan sadalta eri italo disco tai best of the 80s -kokoelmalta tai sitten joiltain Gazebon Gazebo tai I Like Chopin -levyjen eri julkasuilta, kuten jo mainitsinkin.

        Varmuudella en osaa sanoa yhtään kotimaista kauppaa mistä 100% todennäköisyydella saisi tuon alkuperäisen version halvalla. Tuo myös jo mainitsemani Airon Musiikin sivuilla oleva Gazebo-levy on ehkä paras vaihtoehto, mikäli se tosiaankin on vain uuspainos siitä samannimisestä 1983 vinyyli-LP:stä. Siellä ei näy kappalelistaa joten varmaksi en voi sanoa.

        Sinun pitää itse vähän olla oma-aloitteinen ja tutkia. Laitan muutamia linkkejä kun en ehdi koko päivää istumaan koneen ääressä.

        http://www.discogs.com/artist/Gazebo auttaa mikäli haluaisit vaikka ostaa jonkun kokoelman jossa biisi on. Selaat vain alaspäin kunnes olet Tracks appear on: -kohdassa. Sieltä sitten katsot minkä kaikkien (CD)/(2xCD)/.. levyjen vieressä mainitaan I Like Chopin, klikkaat levyn nimeä niin näet kappalelistan. Muista vain että kappaleen pituuden (mikäli mainittu) pitää olla joko n. 7:40 (alkuperäinen täyspitkä versio) tai n. 4:09 (alkuperäinen radio edit), muuten kyseessä on varmasti joku uudempi ja todennäköisesti nopeampi remiksaus.

        Mikäli et halua mitään kokoelmaa.. kaikkia Gazebon artistialbumeja ja niiden eri maiden versioita ei Discogsissa valitettavasti näy kun kyseinen sivusto on vain tietokanta johon rekisteröityneet käyttäjät saavat itse lisätä levyjä ja niiden tietoja.

        http://www.sjoki.uta.fi/~latvis/audio/levykaupat.html
        - iso lista kotimaisia (netti)levykauppoja ja joitain ulkomaisiakin.


    • -82

      Juu kiitos taas. Ostin siis tämän levyn.http://www.cduniverse.com/search/xx/music/pid/1423528/a/View Point.htm levy ei onneksi ollut kallis mutta petyin kappaleeseen niin toivottavasti en osta enään toista seuraavanlaista versiota.Huomasin netistä että view point levyllä on toi 98 versio myös harmi että ostin tuon 99 japani version linkki yllä ja petyin.

      Otin yhteyttä myyjään sähköpostilla tuonne airon musiikkiin ja toivottavasti löytyy siinä hakemani kappale ja oikeina miksauksineen. Ei sinun tarvitse kuluttaa aikaasi koko ajan minulle vastaamalla. Olet auttanut minua jo paljon. Otan yhteyttä firmoihin josta löydän kappaletta niin luulisin että myyjät osaavat auttaa minua kappaleen löytämisessä ja saatavuudessa. Kiitos myös kappaleen pituus vinkissä se auttaa minua kohtaamaan oikean version ja näin en osta mitään nopeita versioita. Jotenkin nopea tempo niin kuin tuossa japani levyssä joka mulla on jotenkin pilaa kappaleen mielestäni.

      Parhain terveisin
      nainen-82

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5037
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe