YT-neuvotteluilla ei ole enää käytännössä merkitystä. Jos firma päättää irtisanoa 400 henkeä, se ilmoittaa irtisanottavien määräksi 500. Sen jälkeen tahkotaan YT-neuvotteluja ja "säästetään 100 henkeä". Tämä on kupletin juuoni. M-realin tj. juuri laukoi, että irtisanomisten määrä riippuu YT_neuvotteluista ja kuinka hyyvin ne menevät. Entä kun firman luukulle laitetaan stoppilappu. mitä merkitsevät näissä tapauksessa yteet. ei hevosen lantaa. Koko yt-järjestelmä on pelleilyä. lain ratio on se, että jos firmaa uhkaa konkka, yrietään pelastaa ytn kautta työpaikat. sat, sttk ja akava aivan hampaattomia.
YT-neuvottelut ovat
6
1971
Vastaukset
- juontia
Laki velvoittaa vain ilmoittamaa kahta viikkoa ennen, että tarjotaan luottohenkilölle kahvia 6-viikkoa ja sillä hyvä.
Toinen perinteinen "ei ole päätetty mitään"... konseptit on loppuun asti mietitty ja ratkaistu kun YT-kaffe aloitetaan ja sitten se vain lopuksi muodollisesti laitetaan toteutukseen.
Tuosta olen samaa mieltä että YT henkilömäärä ilmoitetaan reilusti yläkanttiin ja sitten kaikki on tyytyväisiä, kun vain puolet saa monoa ja/tai joutuu siirtymään toiselle paikkakunnalle huonoilla ehdoilla (työmatkan lisääntyminen 3:lla tunnilla päivässä esim. nostaa jotenkin työmotivaatiota ja tuottavuutta, halloo herrat TJ:t)! - saneeraaja!!
Miksi hemmetissä näitä YT-farsseja uutisoidaan niin näkyvästi vaikka suunnilleen kaikki tietävät asian olevan juuri kuvaamallasi tavalla?
Jouduin kahdessa yrityksessä hoitamaan käytännön järjestelyt omistajalta tulleen ilmoituksen jälkeen.
Siinä olivat selkeät reunaehdot.
Molemmissa paikoissa olivat minun ja luottamusmiehen suhteet sellaiset että pystyin rehellisesti kertomaan tosiasiat.
Jos minä en pysty, yhteistyössä hänen kanssaan, suunnittelemaan toteutusta, tulee joku toinen joka sen sanelee.
Henkilömäärä oli lyöty lukkoon.
Sen vuoksi minua vituttaa tuo turha höheltäminen noista YT-neuvotteluista henkilömääriin liittyen.
Vähennysten perustelut, vaikutukset ja rakenne. Ok, informoidaan ja neuvotellaan siitä mistä voidaan mutta turhan paskanjauhamisen voisi lopettaa.
En ole enää vähentelemässä ketään! - Niin jatkuvat
peppeilyt
- ytkeisari
lakia ei silloin tarvitse noudattaa kun vastapuoli on täys. nuija .....oli asia mikä hyvänsä.
ensin selvitetään rikkeen sakko , tehdään siihen rahat valmiiksi ja rike siihen perään.
kun yt osuu omalle kohdalle tartun juurikin suomen kirjoitettuun lakiin , kun edes ajatellaan muutos tai vähennystarvetta on aloitettava yt menettely .
jos siis saan mitä tahansa mustaa. alkoisella , jatkosuunnitelmaa , rikkoo kyseinen tapahtuma suomen lakia ja yt menettely menettää statuksensa sillä sekunnilla , joten irtisanomisesta tulee laiton , koska käyty "yt" ei ollut lain voimainen tapahtuma.
toki tämä vaatii edustajan asialleen , asianajaja on hyvä , sillä saadaan rahat tilille.
vilpistä tuli käytäntö kunnes joku vei vilpin oikeuteen
taas on samat ajat.
näitä yt "lakeja" ei lueta mistään pirkka lehdistä eikä liiton tiivistelmistä , finlex on ainut paikka.
yt laki on reilu ja järkevä , kunhan edetään kuten laki on yhteisesti neuvoteltu ja sovittu.
sieltä mennään mistä aita on matalin sano helppoheikki.- Hejmonika
Nyt on pakko kysyä että miten löysit 12 vuotta vanhan keskustelun
- näin.on.näppylät
Hejmonika kirjoitti:
Nyt on pakko kysyä että miten löysit 12 vuotta vanhan keskustelun
Kyllä se on tallessa ollut, mutta on täytynyt tarkkaan miettiä, miten asian toisi oikein julki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2032790Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1652496Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait256904Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies107902Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka307874Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k453778Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748