YT-neuvotteluilla ei ole enää käytännössä merkitystä. Jos firma päättää irtisanoa 400 henkeä, se ilmoittaa irtisanottavien määräksi 500. Sen jälkeen tahkotaan YT-neuvotteluja ja "säästetään 100 henkeä". Tämä on kupletin juuoni. M-realin tj. juuri laukoi, että irtisanomisten määrä riippuu YT_neuvotteluista ja kuinka hyyvin ne menevät. Entä kun firman luukulle laitetaan stoppilappu. mitä merkitsevät näissä tapauksessa yteet. ei hevosen lantaa. Koko yt-järjestelmä on pelleilyä. lain ratio on se, että jos firmaa uhkaa konkka, yrietään pelastaa ytn kautta työpaikat. sat, sttk ja akava aivan hampaattomia.
YT-neuvottelut ovat
6
1950
Vastaukset
- juontia
Laki velvoittaa vain ilmoittamaa kahta viikkoa ennen, että tarjotaan luottohenkilölle kahvia 6-viikkoa ja sillä hyvä.
Toinen perinteinen "ei ole päätetty mitään"... konseptit on loppuun asti mietitty ja ratkaistu kun YT-kaffe aloitetaan ja sitten se vain lopuksi muodollisesti laitetaan toteutukseen.
Tuosta olen samaa mieltä että YT henkilömäärä ilmoitetaan reilusti yläkanttiin ja sitten kaikki on tyytyväisiä, kun vain puolet saa monoa ja/tai joutuu siirtymään toiselle paikkakunnalle huonoilla ehdoilla (työmatkan lisääntyminen 3:lla tunnilla päivässä esim. nostaa jotenkin työmotivaatiota ja tuottavuutta, halloo herrat TJ:t)! - saneeraaja!!
Miksi hemmetissä näitä YT-farsseja uutisoidaan niin näkyvästi vaikka suunnilleen kaikki tietävät asian olevan juuri kuvaamallasi tavalla?
Jouduin kahdessa yrityksessä hoitamaan käytännön järjestelyt omistajalta tulleen ilmoituksen jälkeen.
Siinä olivat selkeät reunaehdot.
Molemmissa paikoissa olivat minun ja luottamusmiehen suhteet sellaiset että pystyin rehellisesti kertomaan tosiasiat.
Jos minä en pysty, yhteistyössä hänen kanssaan, suunnittelemaan toteutusta, tulee joku toinen joka sen sanelee.
Henkilömäärä oli lyöty lukkoon.
Sen vuoksi minua vituttaa tuo turha höheltäminen noista YT-neuvotteluista henkilömääriin liittyen.
Vähennysten perustelut, vaikutukset ja rakenne. Ok, informoidaan ja neuvotellaan siitä mistä voidaan mutta turhan paskanjauhamisen voisi lopettaa.
En ole enää vähentelemässä ketään! - Niin jatkuvat
peppeilyt
- ytkeisari
lakia ei silloin tarvitse noudattaa kun vastapuoli on täys. nuija .....oli asia mikä hyvänsä.
ensin selvitetään rikkeen sakko , tehdään siihen rahat valmiiksi ja rike siihen perään.
kun yt osuu omalle kohdalle tartun juurikin suomen kirjoitettuun lakiin , kun edes ajatellaan muutos tai vähennystarvetta on aloitettava yt menettely .
jos siis saan mitä tahansa mustaa. alkoisella , jatkosuunnitelmaa , rikkoo kyseinen tapahtuma suomen lakia ja yt menettely menettää statuksensa sillä sekunnilla , joten irtisanomisesta tulee laiton , koska käyty "yt" ei ollut lain voimainen tapahtuma.
toki tämä vaatii edustajan asialleen , asianajaja on hyvä , sillä saadaan rahat tilille.
vilpistä tuli käytäntö kunnes joku vei vilpin oikeuteen
taas on samat ajat.
näitä yt "lakeja" ei lueta mistään pirkka lehdistä eikä liiton tiivistelmistä , finlex on ainut paikka.
yt laki on reilu ja järkevä , kunhan edetään kuten laki on yhteisesti neuvoteltu ja sovittu.
sieltä mennään mistä aita on matalin sano helppoheikki.- Hejmonika
Nyt on pakko kysyä että miten löysit 12 vuotta vanhan keskustelun
- näin.on.näppylät
Hejmonika kirjoitti:
Nyt on pakko kysyä että miten löysit 12 vuotta vanhan keskustelun
Kyllä se on tallessa ollut, mutta on täytynyt tarkkaan miettiä, miten asian toisi oikein julki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13714378Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va325981SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1565567Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3094389HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.484184"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083692Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant163642Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan273591Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan642672Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.951482