Pelaatko paljon?

sfdh

Taskubiljardin, tuon hienon urheilun muodon kehitteli jo 1800-luvulla lontoolaisen herrasmieskerhon puheenjohtaja, kauppatietieden maisteri ja varsin arvostettu kulttuurihenkilö, Archill Westerbank. Hän huomasi lajin hienouden istuessaan klubilla ja kuunnellessa varsin tylsää radio-ohjelmaa, koska ei juuri sillä hetkellä pystynyt lukemaan Financial Timesia tai maailmankirjallisuutta, koska hän oli juuri toipumassa silmäkaihistä, eikä pystynyt tarkentamaan katsettaa lukemista varten. Suorien housujen ohuet taskut tarjosivat mitä parjaan "tuntuman pelivälineisiin" ja eipä mennyt kau'aa kun harrastus oli levinnyt koko klubin kävijöiden joukkoon ja ensimmäiset mestaruuskisat pidetty.

Lajin suosio kasvoi päivä päivältä ja se levisi tuoden porvarismiehiä ja duunareita toisiaan lähemmäksi, kerrankin näillä miehillä oli joku yhteinen harrastus. Konsensus lisääntyi ja lakot vähenivät, koska tämä hieno urheilumuoto yhdisti esimerkiksi tehtaiden johtajia ja työntekijöitä "kerhoiltojen" muodossa. Kerhoilloissa vaihdettiin kokemuksia ja opastettiin toisille uusia tekniikoita, joiden avulla taskubiljardista tuli vieläkin nautittavampi harrastus. Nykypäivänäkin, muiden urheilulajien suosion kärsiessä, taskubiljardi elää ja voi hyvin. Melkein 90% joka ikäryhmästä tunnustautuu tämän lajin harrastajiksi.

Itse lajin aloitattaminen on varsin helppoa. Tämä laji ei ole mitään varusteurheilua, tarvitset vain tarpeeksi löysät housut ja mieluiten boxeri-malliset alushousut, jotta liikkumavaraa olisi tarpeeksi. Parhaimmiksi housuiksi olen havainnut samantyyppiset housut kun lajin kehittähä, eli suorat housut. Jos sinulle ei kuitenkaan ole tälläisiä housuja ( tässä vaiheessa sinun tulee hävetä ), niin voit aloittaa harrastamisen vaikka verkkahousuissa, mutta tietenkin tämä rajoittaa harrastamisen vain kotiympäristöön, sillä verkkahousuissahan ei kukaan itseään kunnioitava taskubiljardin harrastaja kulje. Onneksi kuitenkin suorat housut ovat varsin halpoja, hyväkuntoisia housuja löytyy muunmuassa UFF-vaatekaupoista, joita on Helsingissä kolme kappaletta.

Suoritus on myös helppo, mutta älä tyydy helppoon vaan hio aina tekniikkaasi! Pistä kummatkin kädet taskuun ja ota tuntuma "palloihin". Tunnustele paino, koko ja yleiskunto. Tähän vaiheeseen kannattaa käyttää runsaasti aikaa, n. 10-15 minuuttia yleensä riittää. Tämän jälkeen, riippuen kätisyydestä, irroita parempi kätesi "pallosta" ja tarraa "mailaan". "Mailan" käsittely onkin sitten jokaisen oma asia, joten en siihen sen enempää puutu.

Nautinnollisia pelihetkiä yhdessä tai yksin!

1

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepah

      olipa VITUN hauska läppä, hanki elämä runkkari ohhoh..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      258
      4901
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      467
      3479
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      16
      2516
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      26
      2136
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1323
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      32
      1256
    7. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      83
      1145
    8. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1133
    9. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1065
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      996
    Aihe