Pelaatko paljon?

sfdh

Taskubiljardin, tuon hienon urheilun muodon kehitteli jo 1800-luvulla lontoolaisen herrasmieskerhon puheenjohtaja, kauppatietieden maisteri ja varsin arvostettu kulttuurihenkilö, Archill Westerbank. Hän huomasi lajin hienouden istuessaan klubilla ja kuunnellessa varsin tylsää radio-ohjelmaa, koska ei juuri sillä hetkellä pystynyt lukemaan Financial Timesia tai maailmankirjallisuutta, koska hän oli juuri toipumassa silmäkaihistä, eikä pystynyt tarkentamaan katsettaa lukemista varten. Suorien housujen ohuet taskut tarjosivat mitä parjaan "tuntuman pelivälineisiin" ja eipä mennyt kau'aa kun harrastus oli levinnyt koko klubin kävijöiden joukkoon ja ensimmäiset mestaruuskisat pidetty.

Lajin suosio kasvoi päivä päivältä ja se levisi tuoden porvarismiehiä ja duunareita toisiaan lähemmäksi, kerrankin näillä miehillä oli joku yhteinen harrastus. Konsensus lisääntyi ja lakot vähenivät, koska tämä hieno urheilumuoto yhdisti esimerkiksi tehtaiden johtajia ja työntekijöitä "kerhoiltojen" muodossa. Kerhoilloissa vaihdettiin kokemuksia ja opastettiin toisille uusia tekniikoita, joiden avulla taskubiljardista tuli vieläkin nautittavampi harrastus. Nykypäivänäkin, muiden urheilulajien suosion kärsiessä, taskubiljardi elää ja voi hyvin. Melkein 90% joka ikäryhmästä tunnustautuu tämän lajin harrastajiksi.

Itse lajin aloitattaminen on varsin helppoa. Tämä laji ei ole mitään varusteurheilua, tarvitset vain tarpeeksi löysät housut ja mieluiten boxeri-malliset alushousut, jotta liikkumavaraa olisi tarpeeksi. Parhaimmiksi housuiksi olen havainnut samantyyppiset housut kun lajin kehittähä, eli suorat housut. Jos sinulle ei kuitenkaan ole tälläisiä housuja ( tässä vaiheessa sinun tulee hävetä ), niin voit aloittaa harrastamisen vaikka verkkahousuissa, mutta tietenkin tämä rajoittaa harrastamisen vain kotiympäristöön, sillä verkkahousuissahan ei kukaan itseään kunnioitava taskubiljardin harrastaja kulje. Onneksi kuitenkin suorat housut ovat varsin halpoja, hyväkuntoisia housuja löytyy muunmuassa UFF-vaatekaupoista, joita on Helsingissä kolme kappaletta.

Suoritus on myös helppo, mutta älä tyydy helppoon vaan hio aina tekniikkaasi! Pistä kummatkin kädet taskuun ja ota tuntuma "palloihin". Tunnustele paino, koko ja yleiskunto. Tähän vaiheeseen kannattaa käyttää runsaasti aikaa, n. 10-15 minuuttia yleensä riittää. Tämän jälkeen, riippuen kätisyydestä, irroita parempi kätesi "pallosta" ja tarraa "mailaan". "Mailan" käsittely onkin sitten jokaisen oma asia, joten en siihen sen enempää puutu.

Nautinnollisia pelihetkiä yhdessä tai yksin!

1

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepah

      olipa VITUN hauska läppä, hanki elämä runkkari ohhoh..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      25
      7455
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6116
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      115
      4188
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4164
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1921
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      1788
    7. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      34
      1775
    8. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      139
      1685
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1478
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      38
      1474
    Aihe