Taskubiljardin, tuon hienon urheilun muodon kehitteli jo 1800-luvulla lontoolaisen herrasmieskerhon puheenjohtaja, kauppatietieden maisteri ja varsin arvostettu kulttuurihenkilö, Archill Westerbank. Hän huomasi lajin hienouden istuessaan klubilla ja kuunnellessa varsin tylsää radio-ohjelmaa, koska ei juuri sillä hetkellä pystynyt lukemaan Financial Timesia tai maailmankirjallisuutta, koska hän oli juuri toipumassa silmäkaihistä, eikä pystynyt tarkentamaan katsettaa lukemista varten. Suorien housujen ohuet taskut tarjosivat mitä parjaan "tuntuman pelivälineisiin" ja eipä mennyt kau'aa kun harrastus oli levinnyt koko klubin kävijöiden joukkoon ja ensimmäiset mestaruuskisat pidetty.
Lajin suosio kasvoi päivä päivältä ja se levisi tuoden porvarismiehiä ja duunareita toisiaan lähemmäksi, kerrankin näillä miehillä oli joku yhteinen harrastus. Konsensus lisääntyi ja lakot vähenivät, koska tämä hieno urheilumuoto yhdisti esimerkiksi tehtaiden johtajia ja työntekijöitä "kerhoiltojen" muodossa. Kerhoilloissa vaihdettiin kokemuksia ja opastettiin toisille uusia tekniikoita, joiden avulla taskubiljardista tuli vieläkin nautittavampi harrastus. Nykypäivänäkin, muiden urheilulajien suosion kärsiessä, taskubiljardi elää ja voi hyvin. Melkein 90% joka ikäryhmästä tunnustautuu tämän lajin harrastajiksi.
Itse lajin aloitattaminen on varsin helppoa. Tämä laji ei ole mitään varusteurheilua, tarvitset vain tarpeeksi löysät housut ja mieluiten boxeri-malliset alushousut, jotta liikkumavaraa olisi tarpeeksi. Parhaimmiksi housuiksi olen havainnut samantyyppiset housut kun lajin kehittähä, eli suorat housut. Jos sinulle ei kuitenkaan ole tälläisiä housuja ( tässä vaiheessa sinun tulee hävetä ), niin voit aloittaa harrastamisen vaikka verkkahousuissa, mutta tietenkin tämä rajoittaa harrastamisen vain kotiympäristöön, sillä verkkahousuissahan ei kukaan itseään kunnioitava taskubiljardin harrastaja kulje. Onneksi kuitenkin suorat housut ovat varsin halpoja, hyväkuntoisia housuja löytyy muunmuassa UFF-vaatekaupoista, joita on Helsingissä kolme kappaletta.
Suoritus on myös helppo, mutta älä tyydy helppoon vaan hio aina tekniikkaasi! Pistä kummatkin kädet taskuun ja ota tuntuma "palloihin". Tunnustele paino, koko ja yleiskunto. Tähän vaiheeseen kannattaa käyttää runsaasti aikaa, n. 10-15 minuuttia yleensä riittää. Tämän jälkeen, riippuen kätisyydestä, irroita parempi kätesi "pallosta" ja tarraa "mailaan". "Mailan" käsittely onkin sitten jokaisen oma asia, joten en siihen sen enempää puutu.
Nautinnollisia pelihetkiä yhdessä tai yksin!
Pelaatko paljon?
sfdh
1
555
Vastaukset
- jepah
olipa VITUN hauska läppä, hanki elämä runkkari ohhoh..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746344MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415408Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.614274NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734132Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673891Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.741228- 3281095
- 601060
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32880Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62821