Haluaisin italialaista musiikkia, mielellään jotain popahtavaa. Kertokaapa italialaisia artisteja tai bändejä, jotka laulaa italiaksi. Muita kuin Eros Ramazzottti ja Laura Pausini, ne jo tiedän :)
Italialaista pop-musiikkia/artisteja?
10
11804
Vastaukset
- Windy City
Laura Bono
- s/pdif
Gianna Nannini ja Alice.
- musiikkia löytyy:
mm. La Bottega dell Arte, Al Bano ja Romina Power,
Ricchie ja Poveri - minä vaan
Toto cutugno tosta vielä puuttui listalta mitä minulla tuli mieleeni. Ainakin oli kova juttu siellä 80-luvun lopussa ja 90-luvun alussa. Ei tosin suomessa niinkään mutta muualla euroopassa ja välimeren maissa.
- italiana
Marco Masini, Zucchero Sugar Fornacari, Vasco Rossi, Ligabue, Articolo 31, Claudio Baglioni, Antonello Venditti, Lucio Dalla, Loredana Bertè, Tiziano Ferro, Gianni Morandi, Renato Zero.... lista on loputon ;))
- pontus4
Katso täältä italialaisen musiikin suuruuksia
http://radiomakela.net/nettiradio/nettiradio-eurooppa/italia - Anonyymi
Hei.
Tunnette näemmä enemmänkin klassisia laulajia. Jos heitä haette, niin Andrea Bocelli ainakin. Jos popahtavampaa, niin Toto Cutugno (L'Italiaiano) jonka Kari Tapio lauloi nimellä Olen suomalainen. Euroviisuesittäjistä löydätte lisää. Eräs sellainen kappale on Marion Runginkin esittämä Haavemaa, joka alkuperäisenä on Libérta. Siitä voitte alkaa, niin varmasti YouTube tietää tarjota lisää. - Anonyymi
Marcellino Magarooni
- Anonyymi
umberto marcato
- Anonyymi
https://www.youtube.com/watch?v=Ek013OP2EQg
-L̤e̤ ̤O̤r̤m̤e̤ - The P̤l̤a̤t̤inum Collection
Hemmetin hyvä italialainen pop/proge bändi, joka muuten on vasta se toiseksi kovin italialaisista pop/proge bändeistä, PFM on jopa vielä parempi.
Jos haluaa tuohon musiikin osa alueeseen tutustua tarkemmin, niin tältä sivulta pääsee hyvin alkuun:
http://www.progarchives.com/subgenre.asp?style=28
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301906
- 1211375
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401150Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni601073Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v2831053- 491049
- 1361034
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet89876Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58829Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77816