iskukoukkumietteitä

velus

Moikkaa:))

Stig-serkun kanssa olemme harrastaneet kalastamista iät ja ajat. Minä kaupunkilaiskasvattina ja Stig muuten vaan laiskapuoleisena olimme aina lopettaneet kalastamispuuhat kun jäät olivat peittäneet meren ja järvet. Eihän sitä tietänyt minne mennä pyytämään. Meri on suuri ja uskoa nyt siihen että just "meidän" reiän alla makoilisi kala...

Eräänä iltana ilolientä naukkaillessamme ja maailmaa siinä ohessa parannellessamme, huomasimme potevamme sitä kalakuumetta kumpikin. Kevääseen ja sulaan vedenaikaan oli vielä pitkät ajat, olihan vasta helmikuun loppua.

Mitä eteen?

No, kännikaloinahan me kekkasimme konstit oivat. Hankkisimme muutaman iskukoukun, lainaisimme enon kairaa ja katsoisimme Stigin mökinedustalta kesäiset ottipaikat. Siellähän ne haukimammat varmaan odottivat kevättä. Kutuintoisinahan nekin ovat tunnettuja.

Seksin ympärillähän tämä elämä muutenkin...

Sitten piti miettiä keinot mihin ne koukut kiinnitettäisiin. Kokemusta ei kumpaisellakaan ollut, joten kehitettiin ristit. Eli kaksi laudanpätkää ristinmuotoon naulattuna. Poikkipuu lyhempi, ja siihen pitempään palaan sitten urat että saataisiin sitä luokkisiimaa. Taisteluvaraa piti olla.

Kalalla siis.

Noh, hommattiin ne laudanpätkät ja millinvahvuista kalastajanlankaa. Iskukoukkuja ostettiin tasan viisi, yhteisillä rahavaroilla. Nuorempana ei ollut niin paljon ekstravaroja harrastuskäyttöön, naiset poisluettuina.

Ostettiin paikallisesta minimarketista 340 gramman pakkaus silakoita. Suunnistimme kylmässä talvisäässä, aurinkoisella tosin, merenrantaan.

Ajattelimme pysyä lämpiminä ihan kairan avulla, ne kaksikymmentäyksiastetta pakkasta ei houkutellut jäämään mökille. Ulkomuistista sitten kairattiin viisi reikää lähikarikoiden ympärille. Vettä jään alla sellaista kolmemetristä.

Ensimmäisen reiän kun saimme valmiiksi koimme ensimmäisen takaiskun. Penteleen saalissilakathan olivat jäätyneet. Muutama yritys virittää jäätynyt silakka kylmään iskukoukkuun....näppejä palelsi. Silakat mureni. Eikun takaisin mökille hakemaan kaasugrilliä. Se on pieni se grilli, sellasella puolenkilon kaasupatruunalla, ei me muuten oltais viitsitty.

Silakoita kun vähä lämmitti (lue:grillattiin) ne soljahti ihan hyvin koukkuun.

Lankojen virittäminenkin olisi ollut mukavempi suorittaa kotona ja lämpimässä. Tuli kuitenkin tehtyä. Itsepäisiähän me olemme.

_

Illalla mietittiin ja paranneltiin näitä systeemejämme. Puutteita kun oli ilmennyt aika runsaasti.

_

Aamulla mentiin synkeässä viimakelissä rantamaastoon. Pakkasta reilut parikymmentä astetta. Stigillä oli onneksi noita vuorihaalareita. Ei ollut kylmä muuta kun päänseutuvilla.

Jännitys tietysti oli geomeetrisen suureneva ilmiö, kuten kalastuksessa yleensäkin. Olisikohan meidän viritykset toimineet?

Vai olisiko laiskuus ja epäkunnioitus saanut palkkansa?

Tuuran muistimme ottaa mukaan. Sen verran pakkasta oli, että reiät varmaan olivat jäätyneet.

Kolme ensimmäistä reikää eivät antaneet mitään. Silakat olivat suht´koht hyvännäköiset, että emme vaivautuneet niitä vaihtamaan.

Neljäs reikä, syvemmän karikon ulkopuolella sitten tärppäsi!

Voi sitä riemua! Ja lyhyen saalistanssin tehneinä Stig sai kunnian vokotella jotain jäänpäälle. Koko varalanka oli purkautunut. Lautalovemme siis toimivat!

Hitaasti ja varovasti Stig sitten veti sisään sitä lankaa ja antoi myöten pari kolme kertaa. Ei tämä saalis niitä pienimpiä voinut olla! Muutaman ikuisuusminuutin jälkeen hauki sitten oli kairatussa jääputkessa kuono edellä. Sieltä sillä ei enää paluuta ollut.

Jäällä se sitten jäykistyi tosi nopesti. Lumihuntu yllään.

Viides reikä oli sitten tyhjä. Se ei haitannut siinä vaiheessa lainkaan, olimmehan todistaneet aivoituksemme ihan toimiviksi!

_

Iskukoukut olivat kenties paremmanmallisia ennanvanhaan. Oli kaksi koukku alapuolella esimerkiksi. Sitten ne kiellettiin.

Sittemmin olemme kehittyneet ja oppineet, ja saalistakin tulee. Vanhat parrat joskus nauroivat meidän "kuolleille silakoille" syötteinä, mutta hyvin ne meidän pyyntiin ovat soveltuneet. Meidän logiikan mukaan hauki ei voi niin valikoiva täyn suhteen olla, jos kerran kesäisin peltisetkin palat kelpaavat...

_

P.S. Se eka hauki painoi 3,5 kiloa. Myöhäisemmät yrityksemme, ja aina vaan paremmat virityksemme, ovat antaneet ilahduttavasti saalista. Erikoisin on ollut 950 gramman koukkuahven, ja suurin hauki, punnitsematon, piti vatsassaan puolentoistakiloisen hauen.

0

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

        (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
        Maailman menoa
        65
        2572
      2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

        Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
        Ikävä
        241
        1585
      3. Kaivattusi nimi vol.3

        Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
        Ikävä
        94
        1380
      4. 6 vkoa kulunut ilman sua

        …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
        Ikävä
        8
        901
      5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

        Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
        Ikävä
        65
        882
      6. Jotenkin se harmittaa

        Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
        Ikävä
        46
        700
      7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

        Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
        Ikävä
        2
        652
      8. Haluan kysyä vain yhden asian

        Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
        Ikävä
        39
        579
      9. Mies aion pilata elämäsi

        Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
        Ikävä
        73
        562
      10. Kauneus on katsojan silmissä

        Mitä kaunista sun silmät näkevät?
        Ikävä
        22
        512
      Aihe