hiukseni ovat olleet jo parivuotta kullanvaaleat/luonnonvaaleat. Ajattelin sitten kokeilla jotain uutta ja ostin tuhkanvaalean värin, tulos oli kammottava harmaa. kaupasta sitten piti lähteä ostamaan värinpoisto ja normaali vaalea väri. kumpikaan ei auttanut eli hiukseni ovat edelleen kovin harmaat. Onko siis mitään kotikonsteja jolla saisin tämän harmauden pois ?!
vahingossa harmaat hiukset !
lodee
31052
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos laitat lämpimän kultaisen päälle jotain viileää tuhkasävyä niin tulos on aina varmasti harmaa tai vihertävä. siinä ei nyt auta kun odotella kesää että aurinko luonnollisesti vaalentaisi hiuksia sekä pestä ja hoitaa niitä hyvillä aineilla jotta hiukset kirkastuisi. Kampaajalta voisit myös käydä kysymässä esim. golor gloss värillistä hoitoainetta vaaleille hiuksille jossa on hieman punaisuutta esim. punakulta tai muu vastaava. voisi taittaa harmautta pois. Kampaaja osaa kyllä auttaa asiassa.
Viime syksynä päätin värjätä hiukset luonnonvaalealla. Pohjalla oli vaalea hiusväri. Luonnostaan minulla on maantienväriset hiukset. Kuten arvata saattaa, niin hiuksista tuli harmaat. Lisäksi hiukseni vihertivät hieman.. Ennen uutta värjäystä pesin hiukset syväpuhdistavalla shampoolla. Värjäsin hiukset kirkkaan kullanvaalealla (Loréal Excellence Creme). Värin numeroa en muista, mutta nimeltään se oli tuo kirkas kullanvaalea. Tuli tosi kiva väri, harmaa peittyi hyvin. Jos päälle laittaa esim. pelkän kirkkaan vaalean, niin tulos on helposti vihreä. Kannattaa valita väri, jossa on jotain lämmintä sävyä mukana, kuten kulta.
yritin saada sellaisen sellaisen vähän tummemman vaalean sävyn ihan kunnon platinablondiin väriin, eikä pahemmin olleet väritekniikat hallussa, niin hiukset sitten muuttuivat osittain vihreäksi. Ensiapuna laitoin päähän naamion muutamaksi minuutiksi(lievitti vähän sitä vihreyttä) ja sen jälkeen keksin blondata vihreät kohdat pois. Oli kyllä harvinaisen huonokuntoiset hiukset seuraavan vuoden:(