haluaisin kuulla kokemuksia, en tiedä onko oikea palsta.
Ilmoittauduin parin päivän snowkiting-kurssille maaliskuun alussa. Kertokaa lajia kokeilleet millaista se on ja mitä yhden viikonlopun aikana ehtii oppia ja tehdä. :) Teoriaa meillä kyllä ilmeisesti on jo kurssia edeltävänä iltana.
Millaisia suksia olette käyttäneet, laskettelusukset olisi varmaan parhaat? Itsellä kun ei niitäkään vielä ole... Lumilautaa ei ole harkinnassa hankkia. Vai voiko käyttää ihan tavallisia murtomaahiihto- tai luistelusuksia?
Minua jännittää se, että jos se leija ryöstäytyykin hallinnasta ja siitä tulee "laskuvarjo". :D Mutta kai se ohjatusti aloittaessa on ihan turvallista touhua.
Leijalautailusta
2
631
Vastaukset
- :-)
Hienoa että olet lähdössä kokoilemaan lajia. Aloitat juuri oikealla tavalla, eli kurssin kautta (www.leijakoulu.fi).
Kun opettelee alkeet kunnolla on Kite harrastus helppoa, turvalista ja todella hauskaa.
Suksiksi käy hyvin lasketelusukset.Kahden päivän kurssi on käyty, harmi kun toisena päivänä tuuli lakkasi melkein kokonaan, se on aloittelijalle melkoisen kinkkistä saada vauhtia siihen leijaan ilman tuulta... :) Mutta kipinä ainakin syttyi, kyllä pitää kevään mittaan päästä mahdollisimman usein kokeilemaan!
Ajattelin juuri noin, että parempi maksaa nyt siitä kurssista ja saada kunnollista opastusta ihan alkumetreille, kuin että lähtisi vain jonkun tutun tutun mukaan kokeilemaan ja tuskastuisi kerta kaikkiaan kun ei hallitsisi alkeita ollenkaan.
Tässä tarttee ruveta hankkimaan sitä leijaa, katselin jostain nettisivulta Ozone-leijojen hintoja Suomessa ja eivät näyttäneet olevan ainakaan halvempia siellä kuin täällä norskeissa... Tuurilla voisi löytää käytetynkin, mutta eipähän sitä leijaa toisaalta tarvitse sitten joka vuosi hankkia uutta, ei se siinä mielessä kallis ole. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude23315161Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12410127Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089361Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237089Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826527Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1736207Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole464786IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1451680Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251546