Pätkätyöläisenä on kivaa

Erilainen keski-ikäinen

Taidan olla suomalaisen työmoraalin kauhistus kun viihdyn pätkätyöläisenä. Täällä kai kaikkien pitäisi haluta vakituista kokoaikaista. Minä en.

Ja olen valmis makaamaan niin kuin petaan, eli tinkimään elämän mukavuuksista sen verran. Elämässä on muutakin kuin työ.

4

1884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etuja

      Toinen kauhistuttaja.
      Minun kokemiani pätkätöiden etuja:
      - sietää paskempiakin hommia kun takaraja on tiedossa.
      - ei ehdi ikävystymään.
      - rajaton mahdollisuus säädellä työn ja vapaa-ajan suhdetta.
      - pätkät ovat aktiivisuuden merkkejä joten työkkäri ei ehdottele mitään hullunkurista. 5-vuotta meni häiriöttä.
      - kun minulta löytyy joustoa niin useimmat pätkien tarjoajat ovat myös valmiita maksamaan hieman paremmin. tähän liittyy myös työaika- ja ylityökysymys.

      Minulle hyvin sopiva muoto puutteen torjuntaan!

      • MIELTÄ!

        Yhdyn edellisiin, pätkäläisyys on IHANAA! Ja kun on tarpeeksi kauan pätkäläisenä kierre alkaa toteuttaa itseään toisin päin: kun en osoita halua ryhtyä vakinaiseen työsuhteeseen, työnantaja rupeaa vänkäämään ja tarjoaa LISÄÄ PALKKAA. Oikeasti, pätkäläisenä olen pystynyt nostamaan palkkaani joka kerta pätkän jatkuessa enemmän kuin koskaan olisin saanut tes-korotuksilla tai muilla vastaavilla. Nyt mulla on pätkäläisenä n. 400 euroa kk-palkka suurempi kuin vastaavaa työtä tekevillä vakituisilla. Siitä kun malttaa laittaa rahaa säästöön ja eläkevakuutukseen, ihan hyvin menee. Eikä tosiaan tarvitse paskatyöpaikkoja sietää, niissäkin pystyy työnsä tekemään hyvin kun tietää varmasti työn loppuvan.


    • Toinen keski-ikäinen

      Olen juuri vaihtamassa vakituisesta työstä määräaikaiseen. Määräaikaisessa on itsenäisempi toimenkuva, mielenkiintoisemmat tehtävät, parempi työaika ja palkka. Ei minua huoleta, että jos työ ei jatkuisi. Päivääkään en ole työttömänä ollut, hyvä koulutus ja paljon kokemusta takana. Haen aina uutta työtä ennen kuin toinen loppuu, ja se on jo näköjään niin toinen luonto, että hain uutta työtä vaikka olin jo saanut vakipaikan. Eläkevirkaan en vielä halua!

      • etuja

        Onnitteluni ennakkoluulottomasta päätöksestäsi!

        Sopivasti "liikkeellä pysyen" päivittyy ja monipuolistuu osaamian ja syntyy uusia kontakteja joista voi olla hyötyä myöhemminkin.

        Elämässä ja tehtävissä riittää mielenkiintoa ja haasteita.

        Kymmenen pätkäni aikana minulle tarjottiin kahdesta työsuhteen vakinaistamista. Toiseen tein toistaiseksi sopimuksen mutta muutimme sen minun aloitteestani uudelleen määräaikaiseksi ja lähdin toiseen "vakinaiseen" josta häivyin vuoden jälkeen.

        Eläkkeestä puheen ollen. "Vaihtelevasta" työelämästä on ilmeisesti paljon helpompaa "liukuen" siirtyä vapaalle, myös etuajassa, kuin samaan työpaikkaan jäpettyneiden jotka kokevat eläköitymisen kammottavana pakkona!

        Vilpittömästi onnitten sinua ratkaisustasi.
        Tuttavapiiriini kuuluu kolme kaltaistamme jotka kaikki vaikuttavat perin tyytyväisiltä aikanaan tekemäänsä päätökseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      163
      7220
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2638
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      48
      1928
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1461
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      90
      1355
    6. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1149
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1137
    8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      51
      1117
    9. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1113
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      69
      1017
    Aihe