Miehille kysymys:
Erotteletko kauneuden ja seksikkyyden aina toisistaan? Onko kaunis nainen aina myös seksikäs? Onko seksikäs nainen aina myös kaunis? Kumpi ominaisuus on naisessa tärkeämpi, jos etsit elämänkumppania?
Erotteletko kauneuden ja seksikkyyden aina toisistaan? Onko kaunis nainen aina myös seksikäs? Onko seksikäs nainen aina myös kaunis? Kumpi ominaisuus on naisessa tärkeämpi, jos etsit elämänkumppania?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tämä on ihan hyvä kysymys, sillä kauneus ei todellakaan ole seksikkyyden synonyymi. Toki seksikäs nainen yleensä on myös fyysisesti viehättävä, mutta tunnen aika monta millä tahansa mittapuulla mitattuna erittäin hyvännäköistä nuorta naista, jotka eivät kuitenkaan mielestäni ole mitenkään kovin seksikkäitä.
Kauneuteen voi panostaa ja sitä voi korostaa, kauneutta voi myös keinotekoisesti luoda, mutta seksikkyys on jotain sellaista mitä ei voi peilin edessä harjoitella. Seksikyyttä ei voi ostaa kaupasta, sitä vaan joko on tai ei ole. Seksikkyys riippuu siitä, miten nainen ilmaisee itseään ja kantaa itsensä. Miten hän liikkuu, miten hän katsoo, miten hän elehtii, miten hän puhuu ja millaisia asioita hän puhuu. Mitä naisen päässä liikkuu. Seksikkyys on siis naisen persoonallisuudessa, luonteessa ja henkisissä ominaisuuksissa.
No okei, toki on olemassa myös sellaista kertapanoseksikkyyttä. Eli että nainen yksinkertaisesti on visuaalisesti niin herkku, että miehellä alkaa seisomaan. Mutta todellinen seksikkyys on sitä, mistä miehet todella hullaantuvat. Todellinen seksikkyys on sitä mikä saa miehet ajattelemaan ja suorastaan janoamaan jotain tiettyä naista. Ja tällä todellisella seksikkyydellä on siis aika vähän tekemistä kuppikoon ynnä muiden vastaavien toissijaisten asioiden kanssa.
määritellä tarkemmin vaikka jonkin esimerkin kautta, että millainen nainen olisi kyseessä? Vaikka elokuvien kautta?
Edellinen oli niin hyvä, etteipä siihen ole juuri lisättävää. Jos nyt jotain, niin että esim. pissistyylin pintaseksikkyyttä toki saa aikaiseksi provosoivalla vaatetuksella tai sen vähyydellä ja meikillä, mutta tällaisen seksikkyyden ja kauneuden välille en ainakaan itse vetäisi yhtäläisyysmerkkejä. Pää saattaa kyllä refleksiliikkeenä kääntyä. Nukkemainen kauneus ilman sisältä tulevaa hehkua taas ei ole kovinkaan seksikästä.
Helppo. Seksikäs on jos rupeaa panettamaan. Kaunis on jos kattelee mielellään. Voi olla myös molempia ja jos kauemmin pitää sietää, on myös oltava.
Kulkevat minulla tuossa järjestyksessä.
Kauneus on aina katsojan silmässä, ei kohteessa itsessään. Katsojan silmää voi kyllä "stimuloida kauneuteen", mutta viimekädessä päätös on aina katsojalla.
Todellinen seksikkyys muodostuukin, sitten kohteessa tuon "kauneuskäsittelyn" jälkeen - ei siis koskaan toisinpäin. Et siis voi olla seksikäs, jos et ole katsojan silmissä kaunis. Kauneus ja ulkonäkö eivät ole synonyymejä.
"Kaupallinen" seksikkyys ei ole minulle todellista seksikkyyttä.
vaan seksikäs voi olla jopa hivenen rappeutuneella ulkonäöllä. Seksikkyys on sitä, mikä saa miehen ajatteleen että pitäis saada panna tuota. Rinnat, perse ja kehon kieli, kiinteä katse, siinäpä ne seksikkyyden kriteerit.
Kauneus taas ei aina aiheuta kiimaa, vaan vain halua katsoa ja ihastella. Niin kaunista naista ei ole olemassakaan, etteikö katsomalla "väljähtyisi", eli kukaan ei näytä kauniilta kun sitä on nähnyt tarpeeksi.
Ja kauneusihanne voi muuttuakin. Ja muuttuukin sen mukaan, että uusi ja vanhasta poikkeava on aina kauniimpaa ja seksikkäämpää kuin tuikituttu.
Naisessa tärkeintä seksikkyys. Se ei rapise ajan myötä noin niin kuin tuo kuvankauneus tekee.