Mallin töitä?

Boy83

Hei!
Olisin etsimässä mallin töitä oman työni ohessa. Mistä voisin lähteä hakemaan, tai mihin voisin ilmottautua? En haluaisi halli uraa, mutta kiinnostusta ylimääräisiin töihin olisi.

PS: En kuitenkaan hae alaston- yms malliksi.

1

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • malli-83

      Malliksi päästäkseen täytyy yleensä suorittaa malli-kurssi, joita järjestää mm. Mannekiinikoulu & mallitoimisto Suomen Europe Fashion.
      Kursseja on sekä mainos-(ei pituusvaatimuksia), valokuva-(naiset pituus vähintään 170cm ja miehet pituus vähintään 180cm), seniori- ja xl(vaatekoko 40-44)-malleille. Mainosmallikurssi maksoi muistaakseni n.2800mk ja kestää 4kk, tunteja on kerran viikossa. Xl- ja seniori-malleilla tunteja taisi myös olla kerran viikossa, kurssejen hintoja en muista. Valokuvamalli-kurssin hintaa en myöskään muista, mutta oli paljon kalliimpi kuin mainosmalleilla, kurssi kestää puoli vuotta ja tunteja kaksi kertaa viikossa.

      Kurssejen lisäksi on hankittava mallikansio, johon tulee n.2-7 kuvaa ja kuvat on otettava ammatti-kuvaajalla, mallikansion hinta oli minun kohdallani 1500mk.

      Töitä voit tehdä joko freelancerina, jolloin etsit työsi itse, tai voit pyrkiä jonkin mallitoimiston malliksi, jolloin maksat n.500mk vuosimaksua siitä, että olet mallitoimiston listoilla. Toimisto lähettää muutaman kerran vuodessa asiakkailleen mallijulisteen, jossa on toimiston listoille kuuluvien mallejen nimet ja kuvat. Toimiston varaan ei työnsaantia kuitenkaan kannata jättää, vaan töitä pitäisi etsiä aktiivisesti itsekin.

      Mallin työstä maksetaan aika hyvää palkkaa, mutta yleensä mallin työ on joko tuntejen odottelua tai juoksemista paikasta toiseen kello kaulassa. Työajat ovat aika epäsäännölliset. Usein on niin, että vaikka sanottaisiin että keikka loppuisi esim. viideltä, niin työt saattavat venähtää aika reippaastikin, joskus kolmella tunnilla, joskus useammallakin. Ylitöistä saatetaan maksaa, mutta ei paljoa.

      Parhaaseen tulokseen pääset, kun käyt esim. Paparazzilla näyttäytymässä ja kysyt olisiko susta malliksi. Mikäli ilmoittaudut suoraan malli-kurssille ja siitä listoille, saattaa käydä niin, ettet sitten oikeasti olekaan malli-ainesta ja joudut maksamaan vuosimaksut ym. ja olet kuitenkin työtön. Huom! Paparazzin ja esim. Fondin listoille pääseen vain harvat ja valitut, mutta voisit tehdä esim. niin, että käyt Paparazzilla kysymässä olisiko susta malliksi ja mikäli sanovat että on, mutta eivät ota listoilleen, niin pyri vaikka Suomen Europe Fashionille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2392
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      142
      1538
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1462
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      158
      1234
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      109
      1033
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      386
      965
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      694
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe