Moi!
Joku vuosi sitten aloin lihoamaan älyttömästi. Se johtui ehkä siitä että minulla oli silloin rahaa käydä syömässä ja ostaa karkkia. Nyt vuodessa olen lihonnut ainakin 30kg. Ennen painoin reilu 50kg (Pituutta on vajaa 160) ja olin vartalooni tyytyväinen.
Nykyään en enään edes jaksa käydä vaa'alla. Sen jälkeen kun mittari näytti yli 80kg, tämä alkoi masentaa minua. Puputan aika paljon karkkia, ja suurin paheeni on pepsin juonti. Sitä meneekin n. 3l päivässä. Haluaisin vanhan vartaloni ja vanhat pienet vaatteeni takaisin.
Siispä kysyisin neuvoja, minkälainen dieetti minun olisi parasta aloittaa? Kertokaa, minkälaisia ruokia minun olisi hyvä syödä, ja ennen kaikkea; Paljonko minun pitäisi liikkua päivässä? Omistan stepperin jonka kanssa tykkään kuntoilla vaikka päivittäin.
Joku vuosi sitten aloin lihoamaan älyttömästi. Se johtui ehkä siitä että minulla oli silloin rahaa käydä syömässä ja ostaa karkkia. Nyt vuodessa olen lihonnut ainakin 30kg. Ennen painoin reilu 50kg (Pituutta on vajaa 160) ja olin vartalooni tyytyväinen.
Nykyään en enään edes jaksa käydä vaa'alla. Sen jälkeen kun mittari näytti yli 80kg, tämä alkoi masentaa minua. Puputan aika paljon karkkia, ja suurin paheeni on pepsin juonti. Sitä meneekin n. 3l päivässä. Haluaisin vanhan vartaloni ja vanhat pienet vaatteeni takaisin.
Siispä kysyisin neuvoja, minkälainen dieetti minun olisi parasta aloittaa? Kertokaa, minkälaisia ruokia minun olisi hyvä syödä, ja ennen kaikkea; Paljonko minun pitäisi liikkua päivässä? Omistan stepperin jonka kanssa tykkään kuntoilla vaikka päivittäin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Miten hampaasi kestävät tuollaisen määrän happolitkua päivässä??? 3l Pepsiä?????
Kyllä mä suosittelisin, että menisit alkajaisiksi lääkäriin ja ravitsemusterapeutille.
Ja vaihda se Pepsi edes kalorittomaan PepsiMaxiin.
Hyvä, että olet havahtunut. Onnea matkaan.
Käy tosiaan ravintoterapeutilla.Saat laittaa koko ruokavaliosi uusiksi
Voin kertoa, että jätä ne karkkien puputtamiset. Kun syöt 300g karkkia, tulee kaloreita jo lähemmäs tuhat. Pepsipullossa on sama vika. Karkeista ja pepsistä tulee takuuvarmasti vierotusoireita, joten sinun pitää olla kovana. Jos kerta pidät karkeista niin kamalasti, sovi itsesi kanssa (ja kerro vaikka jollekulle kaverillesi että olet näin päättänyt, niin on vaikeampi lipsua) että saat syödä karkkia kerran viikossa. Näin vierotat itsesi karkeista. Voin kertoa, että alkuun on väsynyt ja uupunut olo kun sokeria ei saakaan samaan tahtiin kuin ennen, mutta parin viikon jälkeen olosi kohenee ja saat lisää energiaa.
Lisäksi karkkien pois jättäminen laskee turvotusta nopeasti, samaten Pepsin siis. Tee kuten joku jo neuvoi, että jos on pakko Pepsiä juoda, niin vaihda edes Maxiin. Eikä sekään hyväksi ole hampaille. Naisilla colajuomien nauttiminen edesauttaa osteoporoosin syntyä, ja lisäksi hampaat kärsivät jatkuvasti limun juonnista ja karkeista myös.
Jos tekee mieli makeaa, osta hedelmä tai juo lasi vettä. odota 15 min, makeanhimo yleensä katoaa niin. Ja mene lääkäriin ja sinne ravintoterapeutille, mutta lopeta hyvä ihminen ne karkit. Voin kertoa, että se kannattaa. Olo on paljon pirteämpi!
t.entinen karkkiaddikti
"Kertokaa, minkälaisia ruokia minun olisi hyvä syödä, ja ennen kaikkea; Paljonko minun pitäisi liikkua päivässä?"
Kerrot lihoneesi 160cm/50kg --> 160cm/80kg syömällä karkkia ja juomalla limonaadia. Olet siis sokeriaddikti ja menossa hyvää vauhtia kohti sokeritautia.
Jätä sokeri ja kaikki tyhjät kalorit pois. Opettele syömään oikeaa ruokaa. Pidä kiinni säännöllisistä ruoka-ajoista. Koosta ruokavalio niin että 30 30 prosenttia päivän energiasta tulee rasvoista ja proteiineista. Rasvat tietenkin juoksevassa muodossa olevia kasviöljyjä, kuten kylmäpuristettu rypsiöljy.
Hyviä rasvan lähteitä: lohi, kylmäpuristettu rypsiöljy, miedosti suolatut pähkinät
Hyviä proteiinin lähteitä: liha, kala, kana, kananmuna, maitorahka, raejuusto
Hyviä hiilihydraatin lähteitä: hedelmät ja vihannekset
Kokeile aluksi 1700kcal/vrk jaettuna viiteen ateriaan päivässä. Jätä tilapäisesti pois kaikki leipä, riisi, makarooni ja leivokset.
Liikunnan osalta suosittelen kävelyä ja uintia 30 minuuttia kerrallaan. Päivän tehokkain lenkki on se kun kävelet 30 minuuttia heti aamulla tyhjällä vatsalla.
edellistä ehdotusta.
Elimistösi on tottunut älyttömään sokerimäärään, joka uhkaa terveyttäsi - jätä lisätty sokeri kokonaan pois!
Ihminen tunnustaa syövänsä karrkkia päivittäin ja 3 l pepsiä ja haluaa tietoa, mitä pitäisi syödä. Haloooo....
Tottakai se oli provo. Ihan sama, kuin:
"Juon päivässä yhden eurokossun ja keppanamäyräkoiran. Miten raitistuisin kunnolla?"
Provo, eikä edes kovin hyvä sellainen.
-VT
Täytyy tosiaan ottaa itseään niskasta kiinni. Huomenna kauppaan ostamaan hedelmiä, kalaa ja kasviksia. Limun juonti saa tosiaan loppua, se ei nykyisin edes maistu niin hyvälle, ja on kamalan kallista.
Voinko stepata esimerkiksi kävelyn sijasta?
Olen itsekin aika perso makealle, mutta olen huomannut että maito sammuttaa ( ainakin minulla) makeanhimon ja muutnekin pitää ruokahalun kohtuullisena. Lisäksi kannattaa kokeilla karkkien tilalla vaikka pähkinöitä. Hedelmät ovat hurjan hyviä verensokerin kohottajia!!! Sinun täytyy keskittyä ensin ruokavalion muuttamiseen ja tavallisen ruoan syömiseen, vasta sitten voit alkaa vähentämään niitä määriä suosituksien mukaisiksi.
Stepperi on oiva liikuntaväline! käytä sitä jos sellaisen omistat. Aloita kuitenkin kevyesti siinäkin. n. 20min. kerrallaan...
Pystyt muutokseen!!!!
Oma kokemukseni makeanhimon nitistämisestä:
Rupesin vuoden alusta noudattamaan KKI-kalenterin ohjeita (samoja kuin esimerkiksi Patrik Borgin kirjassa Rentoa painonhallintaa), joista ensimmäinen oli lisätä ruokavalioon hedelmiä ja marjoja.
Huomasin melko nopeasti, ettei makeaa enää tehnyt mieli, kun sitä sai luonnollisessa muodossa ihan tarpeeksi (ja vielä kuidut ja vitamiinit päälle). Nyt olen lisännyt myös kasvisten syöntiä ja yrittänyt valita runsaskuituisia viljatuotteita. Kuuteen viikkoon ei ole tullut minkäänlaisia houkutuksia. Osittan se johtuu myös siitä, etten ole kieltänyt itseltäni mitään, syön sipseja ja karkkeja, jos siltä tuntuu, hyvällä omallatunnolla (Borgin "rento" painonhallinta tarkoittaa juuri sitä, että herkutella saa, kunhan se ei ole jokapäiväistä).