64kg---> 54kg

10kg pitäisi saada kesäksi pois!
Onko mahdotonta täs vaihees? Millä vauhdilla pitäis tiputtaa? Oon nyt vähähiilarisella ruokvaliolla, kuntoilen joka päivä n. tunnin verran.. tuntuu et ei saisi syödä juuri mitään et kilot lähtee! Nyt on vain pakko saada nää ylimääräiset pois :)
Saa liittyä mukaan, jos on muita -10kg tavoittelevia!
181807
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Mä yritän saada vielä 4kg tiputetuksi, mutta eipä tuo vaaka kauheasti lohduta. Olen nyt treenannut 3kk säännöllisesti 2-4 kertaa kuussa, treenit on olleet pääsääntöisesti jumppaa, spinningiä ja bodypumppia. Kiloja on nyt lähtenyt tasan 2! Lisäksi käyn pelaamassa sählyä ja lenkillä kumpaakin kerran viikossa, jos olen reipas ja ruokavaliota olen yrittänyt pitää vähähiilarisena. Tää on toivotonta. Tosin olen huomannut hieman kiinteytyväni, lihakset saattaa olla hieman kasvaneet kiitos bodypumpin. Onneksi kesään on vielä aikaa.

Ruokavaliolla saat nopeiten muutoksia, mutta ne eivät ole pitkäaikaisia. Kokemusta on, kun vetää 2 vko pelkkiä vihanneksia laihtuu 5kg, mutta sitten kun repsahtaa, niin tulee 7 kg tosi helposti takaisin.

Mulle saa kertoa hyviä vinkkejä, ruokavalion kanssa olen ihan hukassa. Sekoittelen Atkinssia ja vhh:ta, näköjään epäonnistuneesti..

Äänestä

Nyt on pakko ottaa kyllä itseään niskasta kiinni ja aloittaa jonkinmoinen laihdutusprosessi. Painoa tällä hetkellä n. 70 kg ja tavoite siis n. 60 kg. Olen kyllä tyytyväinen jo viiteen kiloon mutta 10 on siis tavoite.

Kyllä kai 10 kiloa on vielä mahdollisuuksien rajoissa kesään mennessä..? Ja ainahan se on parempi edes saada prosessi käyntiin vaikkei tavoitteeseen ehtisikään päästä tiettyyn aikarajaan mennessä.

Minkälaisia keinoja käytätte? Itse olen lopettanut kokonaan alkoholin juomisen, kun siitä ei ainakaan tunnu olevan kuin haittaa tässä laihdutuksessa. Ja sokerilakko on kanssa menossa. (Tosin vasta toista päivää, mutta kuitenkin) Liikuntaa tarkoitus lisätä.

Äänestä
  • .. on muitakin innokkaita!
    Mulla on kans yks juttu toi alkoholin jättäminen pois. Viikonlopun siiderit jää nyt juomatta :)
    Päivisin syön paljon salaattia, juon vettä, koitan pitää hiilarit kurissa.
    Karkit ym. herkut on jäänyt. Mies toi tossa 2 levyä suklaata, mut toistaseks oon onnistunut pitää näppini erossa :D

    Vanhat pikkuruiset kesävaatteet motivoi laihikseen! Pitäis saada ne päälle vielä.. eikä houkuttele ajatus kulkea löllyvänä kesän helteillä, pienis vaatteis.. ja ne bikinit! et tulee paljon parempi olo, kun saa itsensä suht. koht. kuntoon.

    Äänestä

  • Hei sina -10 kg! Huomasin etta lahtotilanteemme ja tavoitteemme ovat melko tarkkaan samat, joten saanko kysella ikaasi ja pituuttasi?

    Äänestä

Hei,

mulla semmonen tapaus että 65kilosta pitäis päästä 50 kiloon, tosin nyt on tilanne 61 kilosta siihen 50 kiloon, sillä sain tammikuun aikana ton muutaman kilon pois Atkinsilla, eli olin nelisen viikkoa sillä.

Nyt viime viikon perjantaina vain lopetin sitten koko Atkinsin, sillä nuo kilot lähtivät vain kahden ensimmäisen tai peräti vain sen ensimmäisen viikon aikana. Sitten jumittui koko laihtuminen, vaikka söin kaloreita varmaan puolet vähemmän kuin esim. joulukuussa. En siis syönyt mitään leipää, muistaakseni kaksi ruisleipää söin tammikuussa, en pastaa, perunaa enkä riisiä syönyt. puhumattakaan sokerista missään muodossa.
Atkins on oikeastaan ainoa dieetti, josta tiedän tosi paljon ja jolla olisin pystynyt laihduttamaan vielä kuinka kauan. Mutta mitäpä sitä kun ei läskit liikkunu mihinkään, välillä tuntui jopa entistä läskimmältä olo.

Nyt olen muutaman päivän syönyt ihan entiseen paskamalliin leipää, lämmintä kuppia, muroja jne. Mutta haluan yhä laihtua ennen kaikkea:( en vain tiedä mitä nyt kokeilisin. Kai palaan Atkinsiin vielä, sillä en näe mitään muitakaan dieettejä.

Äänestä
  • Moi!

    Mulla olisi kanssa tavoitteena tuo -10kg! Alkoi tammikuussa laihdutus ihan hyvin, mutta yhden viikonlopun mässäilyistä kertyi menetetyt kolme kiloa takaisin. Nyt pitää kyllä kokonaan jättää karkit ja muu sokeri, niin ja se viikonloppu sidukka:) Mutta muutoin yritän syödä normisti salaattia, perusruokaa ja yritän liikkua noin 5 krt/viikko. Tsemppiä kaikille!!

    Äänestä

voisitko kertoa pituutesi?

Äänestä
  • Jos alkuperäisen pituutta kysytään, niin 162cm :D

    Äänestä

10 kiloa on kunnianhimoinen tavoite, kun jo se alkuun pääseminen tuntuu kerrassaan mahdottomalta. Mutta ainakin aion yrittää... :)
Olen parin viikon ajan kiinnittänyt erityishuomiota ruokavaliooni ja liikkunut enemmän ja toivonut tosiaan painon vähän laskevan pikkuhijaa.. Lähtötilanne oli 60 kg, ja tavoite 5kg. Nyt tilanne on 62kg. Projektin edetessä tavoitteet vaan kasvaa siis, todella kannustavaa... :D eli 7kg tavoitteena nyt. Toistaiseksi. Voin varmaan asettaa tavoitteeksi suoraan sen 10kiloa :D .... kun suunta näyttää olevan tämä.

Lasken kalorit, syön proteiini ja kuitupitoista ruokaa ja säännöllisesti. Paino on silti vaan kivunnut ylöspäin sinä aikana kun olen koittanut skarpata. En tiedä onko liikunnasta johtuvaa nestetasapainon vaihtelua tuo pari kiloa, toivon niin.

Tämä muutamien viimeisten kilojen pudottaminen tuntuu olevan tosissaan vaikeaa, ja varsinkin niiden poissa pitäminen. Olisi ihanaa kuulla, miten siinä onnistuneet ovat toimineet, liikkuneet, syöneet jne... :)

Äänestä
  • Pikadieeteistä ei ole apua, vaan ratkaisu on pysyvä ruokailutapojen muutos. Sokerin poisjättäminen kaikissa muodoissa ei ole ainakaan epäterveellistä, jos syö muuten monipuolisesti. Itse en syö mitään missä on sokeria: makeisia, suklaata, jätskiä, kahvileipää, makeita jälkiruokia. Samalla jää rasvaa ja valkoista jauhoakin pois. Syön kaikkea muuta, mitä mieli tekee. Paino on pysynyt vuosikausia samana, painoindeksi on 22 ja veriarvot kunnossa.

    Äänestä

Mukana ollaan, on vielä suht samat mitatkin kuin alkuperäisellä kirjoittajalla :) 161cm ja paino pitäis saada tippumaan tuonne 55-54kg.
Tämänhetkinen paino on 62,6 eli pitkä on matka :/ Ja koska olen niin hulluna herkkujen perään, repsahduksia tulee, (niinkuin eilenkin, eilen painoin vielä 61,7kg) On tää aika tuskaista yrittää yksin tiputtaa mitään. Nyt on ihan masis päällä.

Itselläni tuo tavoite on sellainen, että maaliskuun viimesellä viikolla pitäis painaa maksimissaan 59, mut mieluiten vähemmän. On silloin tulossa parit suuret bileet, ja haluais olla edustava. Mut tähtään kanssa siihen, että kesällä sais kulkee minihameessa ja nauttia olostaan pari vaatekokoa pienenpänä, eli olla silloin se 54kg painoinen.

Tänään on nutrauspäivä. Olen tottunut pitämään sellasen aina mässäilypäivän jälkeen, etten ala syömään montaa päivää putkeen herkkuja. Tuo Nutriletin pussikeitto toimii siinä mielessä. :)

Mailiakin saa lähettää jos tykkää, olis kiva saada ihan Oikee kaveri, jonka kanssa vois laihduttamisen ohella jutustella muista iloista ja murheista! os olisi, [email protected]

Äänestä

Eilisaamuna oli 70,9 eli taas paino noussut. Elan toivossa etta oli turvotusta kun viela edellisviikolla oli paino 69,0. Mutta siis ensimmainen tavoite on se -10kg, eli painon pitaisi alkaa vitosella. 59,9 kuulostaisi jo mukavalta 8D. Pituutta 174 cm ja kunto aivan olematon. (Ensin terveysongelmia ja leikkaus, sittemmin seliseli.)

Eilen tuli ravintoa viikon tarpeiksi, joten nyt loppuviikko lentoemantadieetilla (paino kutosella alkavaksi ja nesteet pois) ja sitten ensi viikon alusta lahtee 3 viikon tehodieetti. Jos lahtisi edes reilu kilo viikossa tuolla, olisin jo onnesta soikeana! Ennen kesaa pitaisi 10 kilon lahtea, sitten voisi alkukesasta viilata ja hoylata lihaserottuvuuden ja rasvaprosentin parissa. Ja lomalla bailataan, tervetuloa heinakuu!!!!

Äänestä
  • Millainen on lentoemäntädietti ?
    Olen aina sanonut että korvien välissä vika.. Niin on pahasti minullakin.
    Ilmoitin tammikuun puolessa välissä aloittavani dietin, jotta sopisin viime kesän- ja syksyn vaatteisiin.
    Surullista mutta totta, painoni on noussut vuodessa 10kg.
    Ei ole enää kamalan helppoa pudottaa vaille 50-v painoa.
    Syksyllä loukkasin jalkani, liikkuminen vaikeutui. Nyt vaikeata aloittaa reipas liikkuminen.
    Ruokavalion olen muuttanut pikkuhiljaa kevyemmäksi, pullat ja karkit pois. Päivittäin koiran kanssa tunti kävelyä.
    Kerran viikossa punnitus, ei vielä kiloakaan....
    Ei ole totta että viidessä viikossa ei paino putoa.
    Masentaa. Tuttavat kysyy, et ole sitten aloittanut diettiä...

    Äänestä

Elikkäs, nyt pituus 170cm ja paino 77kg "parhaimmillaan", mutta yleensä 76kg.
Ja kymmenen kiloa kesään mennessä pitäis pois saaha. Kuntosalilla tykkään käydä, ja lihaskuntoa kohottavilla tunneilla myös, vaikken lihasta halua kasvattaakkaan, sitä kuitenkin pelkään. :/ Aerobisilla tunneilla käyn tietysti myös, yleensä vuoropäivinä. Paino pysyy aika lailla samoissa kokoajan, vaikka syön terveellisesti, lukuunottamatta pikkurepsahduksia. :) nyt alkaa siis kunnon treeni!! Olen ottanut myös solariumin mukaan, joten päivettynyt keho näyttää varmasti solakammalta, huijaan, mutta itseluottamus ainakin kasvaa ja antaa varmasti ponnetta tulevaan, tsemppiä kaikille!

Äänestä
  • itse olen 168cm/63kg tällähetkellä. muutaman kilon olen jo saaut laihdutettua! :D
    tavoite olis -9kg.

    Ihan aluksi painoin 72kg, mutta sain 9kg pudotettua vaihtamalla ruokavalion vähärasvaiseen, pienentämällä annoskokoja ja välttämällä varsinkin huonoja hiilareita. Ja harrastamalla lähinnä hyötyliikuntaa ja kävelylenkkejä. joulun- ja uudenvuodenajaksi palasin vanhaan epäterveelliseen elämäntapaani mutta nyt noin vko sitten aloin taas kunnostautumaan!
    eli siinä minun tarinani:D jos joukkoon vielä mahtuu niin täältä tullaan! ;)

    Äänestä

Tahtoo mukaan kans!

Itse olen 24v, pituus 161 ja painoa vielä tammikuun alussa 65. Tänään iloisesti punnitsin ja vaaka näytti 63,3kg. Olen myös mitannut vyötärön, lantion ja oikean reiden ympärysmitan ja pidän kirjaa.

Eli tässä tuloksia kahdelta päivältä:

-------------Perjantai------------Lauantai
Paino----------63,9kg----------------63,3kg
Vyötärö--------79cm------------------78cm
Lantio---------103cm-----------------102cm
Oik. reisi-----60cm------------------59,5cm

En ole asettanut minkäänlaista aikaa. Tarkoitus on tiputtaa painoa omalla tahdilla niin, että muutos on pysyvää.

Olen vaihtanut kaiken mahdollisen (pastat,leivät) täysjyvään. Salaatteja popsin erilaisissa variaatioissa raejuuston kera. Avocado on suurta herkkua. Elän kuitenkin normaalisti, mistään en luovu, vaan pienen annoksia ja mietin kahdesti onko oikeasti nälkä ennenkuin suuhuni jotain laitan. Sitten tietysti liikun enemmän, eli liukuportaat ja hissi on vaihdettu portaisiin.

Eiköhän tämä tästä.. Ja tavoitepaino minulla on se 55kg.

Äänestä

Hei.. pääsenkö mukaan laihduttamaan? :) tavoite olisi juuri tuo 10kg kesäksi, mielellään ylppäreihin mennessä! olis kiva päästä mukaan.. =)

Äänestä

Hei!

Kolme viikkoa sitten aloitin tervellisemmän elämän... Aloitushetkellä painoa 67,9 kg, nyt ollut jo viikon verran 63,6 kg (eli yli neljä kiloa olen jo saanut laihdutettua)! Tavoitteenani on saavuttaa ensin 62 kg, myöhemmin vielä hieman vähemmän. Pituutta minulla on 162 cm.

Tällä hetkellä en pysty kyynersauvoilla paljon liikkumaan... (onnettomuus tammikuussa) Unelmoin pyöräilemisestä... Päivittäin jumppaan, ettei lihakset häviä ihan olemattomiin!

Tällä hetkellä syön paljon hedelmiä ja vihanneksia, juon paljon. Tabuja ovat leipä ja sokeri.

Terveisin: Hanna

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kesäksi kuntoon kirjoitti:

10kg pitäisi saada kesäksi pois!
Onko mahdotonta täs vaihees? Millä vauhdilla pitäis tiputtaa? Oon nyt vähähiilarisella ruokvaliolla, kuntoilen joka päivä n. tunnin verran.. tuntuu et ei saisi syödä juuri mitään et kilot lähtee! Nyt on vain pakko saada nää ylimääräiset pois :)
Saa liittyä mukaan, jos on muita -10kg tavoittelevia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu