Katra on ainoa oikea ehdokas!

Siis...ihan totta...älkää laittako sinne mitään tylsiä biisejä, jotka on ehdokkaana, kuten Humanen, Kentalan, Johanna Kurkelan, Jukka Kuoppamäen, Thunderstonen, Jann Wilde & Rose Avenue, Jani & Jettsetters.

Suoraan sanottuna ainoat joilla on jotain mahdollisuuksia selvityä on:

- Hanna Pakarinen: Voi selviytyä sijoille 14-18
Onhan Hanna kaunis, mutta biisi on aika perinteinen, levyllä olisi ollut parempiakin biisejä.

- Beats and Styles: Onneksi valittiin se parempi kappale! En ollut aikaisemmin kuullut tätä artistia, mutta "See the Signs" yllätti positiivisesti, voi päästä sijoille 11-16. Hieno se kitaristi, kun hyppii ympäriinsä biisin aikana!

- Lovex: Vähän jotain erilaista, mutta biisi melodialtaa ei poikkea juurikaan HIMistä, Negativesta yms. Tosin alkaa olla suosittu Euroopassa, sijat 10-15 mahdollisia

- Laura: Englanninkielinen biisi valittiin, mutta suomenkielinen olisi ollut parempi. Hmmm...kuinkahan paljon artistin oma mielipide vaikuttaa valintaan? Sijoille 15-19

- Katra: Metallia kuten Lordikin, mutta kuitenkin erilaisempaa. Suomeksi laulettu metalli kuulostaa yllättävän hyvältä. Lisäksi laulaja näyttää hyvältä ja uskottavalta. Euroopassa vankka metalliystävyys. Voi verrata Tarja Turuseen, mutta ei mitään järkeä siinä! Tarja on Tarja ja Katra on Katra! Sijoittuu sijoille 1-6, jos pääsee viisuihin!

ÄÄNESTÄKÄÄ SIIS KATRAA, jos TAHDOTTE SUOMEN PÄRJÄÄVÄN HYVIN!

10

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Portivo

      Aika oikein oot miettinyt.
      Jos Katra on vaan saanut äänensä kuntoon,
      niin vois mennäkin niin kuin arvelet.
      Biiseistä ehdottomasti paras , vaikka Asikaisen tuotanto ei innostakaan.

      Plagiaattikohukin tuntui vähän ylimitoitetulta

      • Aina hyvä kopio

        Se olisi pitänyt hylätä heti eikä päästää jatkoon sen verran se muistuttaa alkuperäistä.


      • Aina hyvä kopio kirjoitti:

        Se olisi pitänyt hylätä heti eikä päästää jatkoon sen verran se muistuttaa alkuperäistä.

        Miten niin alkuperäistä? Mitä alkuperäistä? Within Temptation on mulle tuttu bändi, mutta täytyy sanoa, että Katran "Tietäjä" on paljon parempi kuin WT:n "Jillian". Katran äänessä on suomalaista mystisyyttä!


    • olla äänestämättä

      Laitetaan vielä kerran perustelut miksi ei ainakaan katraa.

      - Kappale kuulostaa kopiolta
      - Laulajan ääni ei riittänyt livelähetyksessä kappaleeseen, vaikka nauhalta kuullostikin hyvältä
      - Laulutaito on kappaleessa todella tärkeä asia, koska itse kappale perustuu siihen
      - Tekotaiteellista, kliseistä heviä -> ei kuullosta omaperäiseltä tyyliin Nightwish (tähän ratkaisuna popsäveltäjä Kallosen vaihtaminen johonkin hevisäveltäjään)
      - Kommentit Katrasta ovat olleet aika huonoja. Varsinkin kun tuli kopiosyytökset ja ne levisivät maailmalle niin monet Within Temptation fanit tulivat vain toteamaan että ompas huono laulaja (varsinkin jos vertaa Within Temptationin laulajaan).

      Kappale on noin musiikillisesti ihan hyvätasoinen. Ainoa ongelma on juuri tuossa, ettei se kuullosta omaperäiseltä. Toisekseen kappaletta verrattaisiin jokaisessa kommentissa Jillianiin pelkästään sen takia että ne kuullostavat samanlaiselta ja kukaan ei nyt lähde äänestämään huonompaa versiota jostakin kappaleesta, jos se ei kuullosta todella hyvältä.

      • - Entä sitten jos kuulostaa kopiolta? Nuotit ovat eri. Kokeneimmat musadiggarit kyllä huomaavat ettei ole kopio. Ja WT:a eivät kaikki välttämättä ole kuulleet.

        - Miten niin ääni ei riittänyt? Kuinka moni pystyisi yhtä hyvään?

        - No ainakin Katra laulaa paremmin kuin jokin Humanen laulaja...tai Kentala. Lovexia taas voisi syyttää Negativen matkimisesta.

        - Oli Lordikin kaikenlaisten syytösten alla, mutta voitti kuitenkin viime vuonna. En edes käsitä, että miten tollaisia huhuja alettiin levittelemään. Ensin pitäisi tutkia ja sitten vasta hutkia. Iltapäivälehdet saisivat minun puolestani painua H...ettiin!


      • Katra ei menesty

        tällä biisillä missään,kun leima on jo otsassa!
        Hemmetin huonoa mainosta Suomelle!


      • Katra ei menesty kirjoitti:

        tällä biisillä missään,kun leima on jo otsassa!
        Hemmetin huonoa mainosta Suomelle!

        En usko, että Euroopan lehtien kansissa on ollut otsikkoa "Katran biisi on kopio". Luulisi, että heillä on parempaakin tekemistä kuin uutisoida aiheesta, joka ei pidä paikkansa. Suomalaiset iltapäivälehdet varmasti kertovat kaiken heti ja tutkimatta, mutta ei varmaan ulkomaiden juttuja niinkään. En usko, että Katran biisistä kohutaan vielä ulkomailla - tai jos kohutaan niin sehän olisi vain hyvä, Katra saisi ilmaista mainosta.


    • No name

      Julkisuus päähän. Ei todellakaan edustamaan.

    • aaaaaaaaaaaa

      Valitettavasti... En sano että on kopio, mutta kuunnelkaa ihmiset Tietäjän ja Jillianin (Within Temptation) kertosäkeet. Onko samanlaiset? Sanoisin että täysin. Onko se sitten eduksi että biisi "tunnetaan" jo valmiiksi?? Muuten ihan hyvä.
      Lovex on kuin Lordi ilman maskeja, ei ehkä tehoa toista kertaa, Hanna tavallinen.
      Johannan ja Lauran esitykset ois erilaisia ja kappaleetkin tosi hyviä. Niistä vois olla johonkin... Vaikka emmehän me nyt TOISTA kertaa peräkkäin enää haluakaan voittaa, vai?

      • sitä mieltä?

        Oletko kuunnellut nämä kappaleet kokonaan? Jos olet, niin en voi sanoa muuta kuin että korvissasi tai sitten niiden välissä on jotain pahasti vialla, koska totuuden pitäisi huomata musiikista mitään tietämättömänkin.
        Kertosäkeen alku eli muutama sekunti on samanlaista, mutta jo kertosäkeen jatko on täysin erilainen. En voi kuin ihmetellä....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihan kauhistuin kun sain tietää

      ett joku atn kaipailee! 🤷🏻‍♂️🤣
      Ikävä
      33
      4398
    2. Arki on paljon tylsempää

      kun en voi enää ihaillen seurata työntekoasi. Hyvä puoli on se että saan nukuttua ja syötyä, ei ollut kivaa olla jatkuva
      Ikävä
      38
      3784
    3. Kylämme taas kartalla

      Kuka se tappaja on Suomussalmelta? Onkohan taas eroperheen vesa? Turvaton lapsuus jne? Näitä huonot kortit saaneita on n
      Suomussalmi
      17
      2667
    4. Mikä tarve Kontulalla on paljastaa seksityötaustansa

      Anna Kontula on koettu totiseksi kansanedustajaksi. Joka tosin on puolustanut aina seksityöläisiä. Mutta nyt Kontula ava
      Maailman menoa
      488
      2366
    5. Sen pienen ohimenevän hetken tänään sain ihailla sua

      ehkä taas joskus. Taitaa aina vuosi mennä, kun eteen ilmaannut. Mieheltä naiselle.
      Ikävä
      19
      2323
    6. Kansanedustaja Anna Kontulan historia seksityöläisenä

      Siis mitä, mitä, mitä. Jo pitkään vasurissa istunut Anna Kontula on toiminut seksityöläisenä. Kenen äänillä tämä muija o
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      1647
    7. Varmaan olen odotellut ihan turhaan

      Kutsua luoksesi kylään Superman?
      Ikävä
      20
      1356
    8. Jännitätkö tai pelkäät

      Jännitätkö tai pelkäät ihastustasi? Jos, niin miksi?
      Ikävä
      105
      1277
    9. Miten Pohjois-Savossa??

      Miten Pohjois-Savossa sanotaan minä? Koneman kun arvioi kommentoijia tai haukkuu heitä uudella videollaan niin itsestään
      Tuusniemi
      39
      1221
    10. Rajuja paljastuksia Anna Kotulasta

      Hesarissa: https://www.hs.fi/kuukausiliite/art-2000011410909.html
      Maailman menoa
      71
      1109
    Aihe