Noin vuodessa olen pudottanut 10 kg, mutta verikokeet kertoo, että mikään arvo ei ole silti laskenut, mites on mahdollista, kolesteroli on liki sama jne. Verenpaine on ainoa, joka normalisoitunut, mutta tuo kohollaan ollut
kolesteroli ei liiku mihkään!!!!
kolesteroli ei liiku mihkään!!!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
ruokia?
Annoit riittämättömästi tietoa. Jos painoit aluksi 179 kiloa ja nyt enää 169, ei kovin suurta eroa välttämättä synnykään.
Lisäksi lihavuuden ja kolesterolin välinen riippuvuussuhde on monimutkainen. Myös hoikilla ja jopa laihoilla voi olla ongelmia kolesteroliarvojen kanssa.
Liikunnan on havaittu parantavan hieman kolesteroliarvoja; oletko kokeillut liikunnan lisäämistä? Itse lisäisin hieman liikuntaa ja menisin kontrolliin uudelleen 6 kuukausen kuluttua. Saattaisin lisäksi katsoa ruokavalioni vielä kertaalleen tiheällä kammalla.
Kolesteroliarvojen putoaminen yleensä vaatii myös ns. hyviä rasvoja. Saatko niitä ruokavaliossasi riittävästi?
-VT
Rasva-arvoihin vaikuttavat muutkin asiat kuin liikkuminen ja ruokavalio: tupakointi, perimä ja tietyt sairaudetkin!
Meikäläisellä oli kokonaiskolesteroli noussut vajaassa vuodessa 4,2 -> 4,8, vaikka syön terveellisesti, liikun ja laihdutan koko ajan. Ylipainoa toki on, mutta luulen, että perimä ja kilpirauhassairauteni vaikuttaa tuohon asiaan enemmän. Sinänsä hyvä, että hyvän kolesterolin arvo oli kohonnut huonoa enemmän...
Muista syödä hyviä rasvoja! Ne auttavat laihtumaan ja pitämään rasva-arvot kunnossa. Omega-rasvahappoja saat kovettamattomista kasviöljyistä, kalasta, manteleista, siemenistä, pähkinöistä jne. Kannattaa syödä hiukan (1 tl)joka aterialla!
Meitä on kolme reilu parikymppistä vegetaristia, pikkusiskoni ja minä. Itse olen nykyään ylipainoinen liittyen aineenvaihduntahäiriöön, siskoni ovat hoikkia. Minä olen meistä kolmesta ainoa tupakoiva.
Epäonneksemme kaikki olemme perineet SEKÄ nuorella iällä todettavan verenpainetaudin ETTÄ korkean kolesterolin. Siskoni kimpaantui lääkärille, joka kehoitti välttämään eläinrasvoja; sitähän olemme tehneet jo vuosikaudet! Omaa tilannettani on pahentanut psykoosilääkkeiden käyttö: HDL- kolesteroli on tippunut alle raja-arvon 1,3 ja triglyseridit nousseet n. arvoon 2,1 (viitearvon yläraja 1,7). mielestäni olen kuitenkin valinnut kahdesta pahasta pienemmän ja mahdollisesti pidemmän elämän.
Vaikka geenit eivät kaikkea määrääkään, joissakin asioissa ympäristötekijöiden kontrollointi ei niiden vaikutusta hetkauta. Enemmän olen huolestunut sukulaisista kuin itsestäni.