Sanokaahan miksi heti ensimmäinen mielikuva päässänne on epäillys, kun joku hieman kehaisee itseään vaikkapa kauniiksi tai edes jotenkin keskivertoa paremmaksi? Itsensä mollaamiseen ei juurikaan kiinnitetä huomiota, ellei se ole melkein koko viestin päätarkoitus, mutta kehumiseen kylläkin. Ymmärrän toki jos omakehu on ylitsevuotavaa, mutta tuntuu että joillakin toleranssi on aika pieni. Jos muuten on ihan asiallisen oloinen viesti, niin miksi jo parikin varovaisen positiivista arviota saa joidenkin hälytyskellot soimaan. Täytyyhän niiden saaliidenkin jossain piileskellä. Vai onko mielestänne kaikki täältä neuvoa kyselevät lähtökohtaisesti niitä rotkoja?
Epäilevät tuomaat
miehen logiikkaa
8599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos joku kehuu itseään, niin silloinhan menossa on markkinointi. Ja kun kerran kauppatavarana on kehuja itse, niin sitä rupeaa miettimään onko kyseessä kusetus/rakkauden ammattilainen/umpisekopää. Oikeasti kauniit ihmiset eivät vaivaudu selittämään itsestään, kauneus on jokaisen nähtävissä. Itsetehostus on vaan niin helvetin noloa rimpuilua.
"Oikeasti kauniit ihmiset eivät vaivaudu selittämään itsestään, kauneus on jokaisen nähtävissä."
sitä täällä voisi tietää miten asian laita on? Siitä huolimatta jostain kumman syystä kallistutaan useimmiten sinne negatiiviseen suuntaan. Joskushan näiden asioiden esiin tuomisella voi olla ihan validi merkityskin kysymyksen kannalta. Kyllä tarkoitushakuinen kehuskelu on kuitenkin useimmissa tapauksissa kohtuullisen hyvin erotettavissa oikeasti oleellisesta.
Rautalankaa: kauniit ihmiset eivät kauneuttaan tuo esille, eivät edes anonyymillä nettiforumilla. Jymmärtää, nou ?
Oletusarvoisesti katson, että jokainen joka täällä itseään kehuu, on ryhävalas sieltä päästä, jota ei edes biologi kehtaa eläväksi tunnustaa.
mutta mulle vaatimattomuus on hyve ja itseriittoisuus puhdasta myrkkyä. Eikä mua ees vituta se et pikkasen kehuskelee itteään jos se liittyy jotenkin aiheeseen mutta siinä vaiheessa kun koko jutun perimmäinen tarkoitus on pelkästään tuoda itseään ja omaa erinomaisuuttan esille niin mulla palaa ns. pinna.
Sä voisit nyt sit ilmeisesti naisena selittää mulle sitä miks se itsensä ylistäminen, kehuminen, leijuminen ja brassailu on yleensä juuri naisten 'synti'. Jos nyt miettii vaikka tätä palstaa tai live elämäänkin niin ei miehet leijaile samaan tapaan kuin naiset, ei ainakaan niin useasti. Mistä moinen??
Olen kylläkin reilu parikybänen pojan kloppi. Mutta olen tehnyt ihan vastaavia havaintoja kuin sinäkin. Naiset tuppaavat olemaan taipuvaisempia tähän "kehuskeluun", etenkin ulkonäön suhteen. Mutta samoihin kysymyksiin tässä kommentteja odotellaan.
ainakin omasta mielestään ja niin kirjoittavat ihan tosissaan, niin kyllähän se "kauneus" vähän kärsii inflaatiota.
teot puhuu puolestaan
painaa päälle?
Mä uskon, että täällä kirjoittelee hyvin monenlaisia ihmisiä, yhtä lailla kuin on monenlaisia ihmisiä elävässä elämässäkin.
Suomessa ei omakehua katsota hyvällä.