suhteilla

kunnassa näköjään kokeneet työntekijät,
jotka ovat vuosia olleet sijaisina.
Riittää kun on jonkun pampun tenava,
niin jopa vakinaista työtä löytyy
vuosia sitä tointa odottaneiden nenän
edestä.
katoppa ite tuosta:
http://www.inari.fi/kokousasiakirjat/sosiaali-ja
terveyslautakunta
71899
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

...näinhän se näytti taas menevän, vaikka hakijoina oli jo työtä tehneitä ihmisiä.

Äänestä
  • Terveyslautakunnan pj. mahtaa
    asiasta tuumia?

    Äänestä

  • Eduskuntaehdokas kirjoitti:

    Terveyslautakunnan pj. mahtaa
    asiasta tuumia?

    sitä lautakunnan pj.llä tai koko lautakunnalla on mitään sanomista noista valinnoista. Valinnat teki joku muu etukäteen ja lautakunta vain nuiji ne sitten pöytään... Eli näköjään sos- ja terv.lautakunta ei valitse yhtään mitään. Tuntuu ainakin näin olevan.

    Äänestä

Se että on jonkun "pampun" lapsi ei tarkoita automaattisesti sitä, että olisi päässyt töihin suhteilla. Eikö ole mahdollista, että hän oli hakijoista ammattitaioisin? Käsittääkseni hän oli ainoa hakija, joka on suuntautunut vammaisiin.

Äänestä
  • Minusta on aika paha, jos joku on suuntautunut naisiin. Minä ainakin miehenä olen suuntautunut terveisiin naisiin.

    Äänestä

  • Paha asia kirjoitti:

    Minusta on aika paha, jos joku on suuntautunut naisiin. Minä ainakin miehenä olen suuntautunut terveisiin naisiin.

    Tarkoitin siis, että eikö ole paha, jos on suuntautunut vammaisiin.

    Äänestä

  • Paha asia kirjoitti:

    Minusta on aika paha, jos joku on suuntautunut naisiin. Minä ainakin miehenä olen suuntautunut terveisiin naisiin.

    Sanaa suuntautuminen voidaan käyttää muussakin yhteydessä kuin seksuaalisuudesta puhuttaessa. Esimerkiksi opinnoissaan voi suuntautua jollekin osa-alueelle. Opettele tulkitsemaan konteksia. Ja ei minusta ole paha asia, jos joku haluaa suuntautua sinun tarkoittamassa merkityksessä vammaisiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ohitetaan kirjoitti:

kunnassa näköjään kokeneet työntekijät,
jotka ovat vuosia olleet sijaisina.
Riittää kun on jonkun pampun tenava,
niin jopa vakinaista työtä löytyy
vuosia sitä tointa odottaneiden nenän
edestä.
katoppa ite tuosta:
http://www.inari.fi/kokousasiakirjat/sosiaali-ja
terveyslautakunta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu