hiiliketjujen liittäminen

Miten esim. benseeniin saa liitettyä esim 2-aminopropaani ketjun?
Käykö se vain suoraan liittä kokonaisena vai joutuuko tuon 2-aminopropaanin rakentamaan benzeenistä lähtien, niin että ensin liitetään esim. 3 metyyliryhmää ja siihen sitten aminoryhmä?

2

619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esim. jos halutaan littää bentseeni ja etaani niin kloorataan molemmat--> 1-klooribentseeni ja 1-klooribentseeni.

      niin onko seuraava reaktio jotenkin mahdollinen.

      1-klooribentseeni 1-klooribentseeni ---> fenyylietaani Cl2

      • Kemiaa

        Tuohon etaanin ja bentseenin reaktioon kannattaa kokeilla Fiedel-craftsin asylointia.

        Liikeelle kannattaa lähteä klooramalla eteeniä HCl:lla, jolloin saadaan kloorietaania. Tämän annetaan reagoida bentseenin kanssa käyttäen alumiinikloridia (tämä on siis se Fiedel-Craftsin asylointi; AlCl3 nappaa kloorin pois kloorietaanista, jolloin syntyy etyylikarbokationi, joka reagoi bentseenin kanssa), niin näin saadaan tehtyä etyylibentseeniä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      93
      1071
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      742
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      556
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      500
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      492
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe