Olen nyt tullut siihen tulokseen, että aion hakea avioeroa. Sen kummemmin tässä selittelemättä. Mutta...miten se käytännössä menee? Eli mistä sitä haetaan(harkinta-aika 6 kk, sen tiedän)? Meneekö kaikki omaisuus automaattisesti puoliksi kun avioehtoa ei ole? Sain viime kesänä 50.000 euron perinnön eli pitääkö minun jakaa sekin mieheni kanssa puoliksi? Todennäköisesti. Mutta haluaisin vielä varmistuksen viisaammilta. Kaikki neuvot ja vinkit kelpaa! Kiitos jo etukäteen kaikille jotka viitsivät vastata!
Käytännön ohjeita kiitos!
Uusi elämä odottaa...
72081
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ota yhteyttä kotikuntasi oikeusaputoimistoon, siellä osaavat kertoa.
ei sun tarvii jakaa mitään mitä sä omistat tai mitä sulla on!! se mitä mies omistaa sä omistaa myös puolet siitä ja kaikki teitenkin omista oma tavaroita mikä olet ostanu.. mulla on kokemus siihen.. nyt vaan odota 6kk. et olette oike erossa..
Toisin kuin yhdessä viestissä kerrottiin, pelkällä odottamisella et eroa saa. Jotain sinun on tehtävä.
Avioeroa haetaan oman kunnan käräjäoikeudelta. Paperi on hyvin yksinkertainen, joten sen voi helposti tehdä itse. En enää muista, mitä kaikkea paperissa pitää olla mukana, mutta käy vaikka kirjastosta hakemassa joku ns. jokamiehen lakikirja. Sieltä löytyy ohjeita. Jos haet eroa yksin, oikeus antaa mahdollisuuden puolisollesi käydä sanomassa asiasta oma mielipiteensä. Jos taas haette eroa yhdessä, ei lausuntoa sen kummemmin tarvitse antaa.
Hakemuksessa pitää olla muistaakseni mainittuna ainakin se, että onko teillä lapsia, ja se, kumpi maksaa kulut. Jos teillä on lapsia, homma menee vähän byrokraattisemmaksi, enkä nyt ota kantaa siihen, miten silloin toimitaan. Ensimmäisen hakemuksen jälkeen tulee päätös harkinta-ajasta, jonka jälkeen voitte hakea lopullista eroa.
Lähtökohta on se, että omaisuus puolitetaan erossa. Muistini mukaan mm. perintö on asia, että sitä ei puoliteta, eli saat pitää itse omat perintörahasi. Muutenkin nykyään ositusta kohtuullistetaan herkästi, eli omaisuutta ei pistetä puoliksi, jos se olisi kohtuutonta jommalle kummalle.
Sinuna ottaisin kuitenkin yhteyttä lakimieheen. 50 000 euroa on sen verran paljon rahaa.
Edellisessä meni toi eron hakemistouhu aikalailla oikein.Harkinta-aika on puoli vuotta, eli 1-vaiheessa jätetään erohakemus, ei tarvi perustella vaikka jättäis yksinkin, siinä tapauksessa hakemus vaan annetaan haastemiehen toimesta tiedoksi toiselle osapuolelle.Paljon kätsympää on tietty jos hakijana on molemmat osapuolet. Harkinta-ajan jälkeen tulee se kakkosvaihe, jolloin hakemus on uudistettava ja silloin avioero astuu voimaan.
Jos on lapsia, huoltosopimus tehdään sossussa, samoin elatussopimus. Huoltosopimus on pakollinen, elatussopimus ei, jos pystytte elatusmaksuista muuten sopimaan. (Harvemmin käytännössä onnistuu...)
Omaisuudesta: onko avioehto? Se nimittäin vaikuttaa aika paljon omaisuuden jakoon. Jos sitä ei ole, menee normaalisti kaikki puoliksi. Jos taas on, itse hankittua tai saatua omaisuutta ei jaeta, eli se on vain sun.
Tämmöstä...
Heitä ne fyrkat mulle mä voin pitää ne niin sulta säästyy aikaa miettiä niiden kohtaloa:)
Pääsääntö on se, että aviopuolisoilla on avio-oikeus omaisuuteen, eli yhteinen omaisuus on fifty-fifty ellei avioehtoa ole laadittu. Suomen laissa on kuitenkin olemassa nk. kohtuullistamispykälä, jonka perusteella avioehtokaan ei ole ihan pitävä (esim. nainen tehnyt 20 vuotta töitä miehen sukutilalla, mies heittää hänet ulos nuoremman vuoksi. Kohtuullistamispykälän ansiosta nainen saa muutakin mukaansa kuin käsilaukun.) ja avioehdotta solmitussa liitossa katsotaan liiton kestoaika ja miten suuri osuus toisella osapuolella on ollut hankittuun omaisuuteen. Eli viime kesänä saamasi perintö suurimalla todennäköisyydellä jää sinulle. Silti kipi kapi lakimiehen pakeille, nämä ovat niin suuria asioita ettei niitä netissä selvitetä.
Mielenkiintoinen keskustelu omaisuudesta..
Olen tehnyt 3 kk sitten avioeropaperit..
ero astuu voimaan heinäkuussa.
Olen ollut yhteydessä lakimieheen saamistani perinnöistä. Perinnöt menee tasan, koska avioehtoa ei ole. Kannaltani kiusallinen juttu,
mutta mitään lakimiehen mukaan ei ole tehtävissä.