Olen nainen ja olen tässä vuosien varrella avioeroni jälkeen tavannut miehiä netin kautta ja myös ihan suoraan livenä ilman netin välitystä.
Sen täytyy sanoa että kyllä vaan eroa löytyy niissä. Netistä löydetty ei aina ole mitä sanoo olevansa, mutta livenä kun tututstuu niin huomaa heti millainen on noin suurinpiirtein. Netissä kun voi itsestään sepittää millaisen tarinan tahansa ennen tapaamista ja vielä kuvittelee ettei toinen huomaa tapaamis vaiheessa ettei se pidä paikkansa.
En silti tarkoita että kaikki miehet netissä olisivat samanlaisia, löytyy ihan mukavia rehellisiäkin jotka etsivät itselleen joku rehellisillä keinoilla.
Livenä vaan paremmin huomaa heti mitä toinen on hakemassa, yhden illan juttua tai jotain kestävämpää.
Sen täytyy sanoa että kyllä vaan eroa löytyy niissä. Netistä löydetty ei aina ole mitä sanoo olevansa, mutta livenä kun tututstuu niin huomaa heti millainen on noin suurinpiirtein. Netissä kun voi itsestään sepittää millaisen tarinan tahansa ennen tapaamista ja vielä kuvittelee ettei toinen huomaa tapaamis vaiheessa ettei se pidä paikkansa.
En silti tarkoita että kaikki miehet netissä olisivat samanlaisia, löytyy ihan mukavia rehellisiäkin jotka etsivät itselleen joku rehellisillä keinoilla.
Livenä vaan paremmin huomaa heti mitä toinen on hakemassa, yhden illan juttua tai jotain kestävämpää.
Vastaukset 7
Vanhimmat
>>>Olen nainen ja olen tässä vuosien varrella avioeroni jälkeen tavannut miehiä netin kautta ja myös ihan suoraan livenä ilman netin välitystä. >>>
Aika pitkään menee löytää se oikea??? Liian kranttu?
Sitten se toinen: >>Netistä löydetty ei aina ole mitä sanoo olevansa>>>
Onko asia niin, vai ymmärrätkö heidän kirjoitukset niin kuin itse ajatelet? Onko mahdollista että joku on niin tyhmä että ei ymmärrä että ensitapamisella kaikki valheet paljastuu?
Minä en pidä itseäni täydellisenä, joten siksi minulle löytyi aika pian "se tämän hetkinen oikea". *Mistä sitä tietää milloin se rakkaus laantuu.
Lopeta etsiminen, ja ota se, minkä saat, niin hyvin menee.
"Jos haluat häntä, kenet saisit, yhtä paljon kuin häntä ketä et saa, niin saat kenet haluat!"
Girl-67
Ihan hyvin asiat kerroit, mutta miten sen voi ymmärtää väärin jos kerrotaan netissä että pitää itsensä kunnossa eikä löydy kaljamaha ja hiuksia on vielä päässä. Sitten kun tapaa livenä saman tyypin niin kaljamaha löytyy eikä ole paljon hiuksiakaan päässä.....
Minä en huoli semmoista miestä joka valehtelee, sanoisivat suoraan sitten että "on minulla muutamia kiloja liikaa eikä ole enää yhtä paksut hiukset kun joskus nuorempana" esimerkiksi.
Silloinhan tietäisi mitä olisi vastassa ja voisi jopa kiinnostua miehestä ihmisenä, olkoon sitten kaljamaha ja kalju ym.
olet noin epätoivoinen niin älä sentään sitä muille tyrkytä. Että kelle tahansa pitäisi ryhtyä kuin lahopäinen lahna - vain siksi että sinulla ei omanarvontuntoa???
Iki-sinkku puhuu??? :-)
"Netistä löydetty ei aina ole mitä sanoo olevansa,"
No ei tietenkään, aina on ääliöitä jotka luulee voivansa vedättää toista. Yleensä noista vedätyksistä vain tapaa jäämään kiinni, ennemmin tai myöhemmin. Fiksu ihminen ei kerro mitään soopaa koska tietää että homma noin pidemmän päälle toimi. Eri homma sitten jos itse erehtyy valehtelevan typeryksen kanssa tuhlaamaan aikaansa.
"ivenä kun tututstuu niin huomaa heti millainen on noin suurinpiirtein"
Höpö höpö. Kyllä sitä livenäkin pystyy aivan hyvin pitämään show'ta yllä. Rahaa säästöön ja sitten kerralla kaikki haisemaan, parhaat paraativaatteet päälle, ammatiksi jotain keksittyä hyvän kuuloista "Joo, no mä nyt olen Finskillä lentäjänä, mut mä haluisin oikeesti jatkaa mun ammattisukeltajan uraa..." Kyllä noita show-miehiä ja naisia on liikkeellä aina. Ei se totuus ole yhtään kauniimpi kuin netissä valehtelevalla huijarillakan.
"Livenä vaan paremmin huomaa heti mitä toinen on hakemassa, yhden illan juttua tai jotain kestävämpää."
Moni nainen saa joka viikonloppu havaita että ei se unelmien prinssi mitään kestävää ollut hakemassakaan, kunhan valehteli silmät päästään kauniita valheita jotta pääsisi pukille.
Sitä voi monella tavalla ottaa livenä selvää mitä toinen hakee esimerkiksi raflasta. Ei yksinkertisesti mene jonkun miehen matkaan tai ei tuo mukaan kotiin yöksi. Antaa korkeintaan kännykkänumeron ja pyytää soittamaan jos on kiinnostunut vielä kun on selvinnyt....
Ei saa olla liian sinisilmäinen...
Netissä tutustuessasi voit kuitenkin käyttää aikaa siihen tutustumiseen. Livenä käytät ehkä tunnin tai viisi.. miettimisaikaa ei jää ja ehkä hullaannut heti. Netistä kun löydät jonkun kiinnostavan tyypi, vastaat, hän vastaa.. viestittelette muutaman kuukauden ja parhaimmillaan ehkä muutaman tunnin-pari kirjoitetun viestin viikossa.. kumpi tapa on tehokkaampi tapa tutustua toiseen?
Jos etsii pitkäaikaista kumppania, niin ulkonäköasioita ei kysellä ensimmäisessä viestissä. Jos taas ulkonäkö alkaa nousta alusta asti esiin, niin luultavasti jossain on jotain vikaa ja hakee kuitenkin (tietämättäänkin ehkä) niitä pinnallisia ihmisiä, jotka myös tarvittaessa kusettavat päästäkseen määränpäähänsä.