Kertyykö pekkasia?

Kertyykö vuokratyössä pekkasia? Siis jos muuten työaika noudattaa tätä pekkas-sääntöä...
Entä jos on tuntipalkkaisena, kertyykö sitten?

JOS niitä kertyy, niiltähän saa sitten myös palkan, eikö?
24746
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos työsopimuksessasi lukee 8 h / päivä tai 40 h / vko työtuntiesi kohdalla ja teet 40 h / vko säännööllisesti JOKA viikko. Silloin kertyy pekkasia. Googleta pekkset niin löydät tarkempaa tietoa.

Äänestä
  • ...mutta niitä ei yleensä saa vuokrahommissa pitää, vaan ne maksetaan työajanlyhennyslisinä palkkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


..... kirjoitti:

Kertyykö vuokratyössä pekkasia? Siis jos muuten työaika noudattaa tätä pekkas-sääntöä...
Entä jos on tuntipalkkaisena, kertyykö sitten?

JOS niitä kertyy, niiltähän saa sitten myös palkan, eikö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu