Tarvitsen uutta mailaa, mutta mulle ei ole valjennut eri kovuuksien/jäykkyyksien merkitys. Olen keskitason pelaaja, eikä siis pallonhallinta ensiluokkaista. Onko ehdotuksia? Miten jäykkää mailaa kannattaa osta?
jäykkä vai puoiljäykkä?
uutta mailaa hakemassa
3550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jäykkyysähän vaikuttaa pääosin laukomiseen jos varresta puhutaan.. Semmonen 25-28 on varmaan aika sopiva jo vähän varttuneemmalle pelimiehelle. Ja lavan kovuus taasen vaikuttaa pallonhallintaan, pehmeä on parempi monien mielestä. Sitä on helpompi käyristää ja on kovia lapoja kevyempi, ja pehmeässä on parempi tatsi.
Mutta tottumis kysymyksiähän nää on, jokaisella on omat ominaisuudet mitä pitää tärkeinä. Osta se mikä parhaalta tuntuu.
kovaa ja kovasti jotku naikkoset........
Ei kannattais polttaa, mutta minkäs teet. Jos pelaat säbää, poltat! Ainoo keino lopettaa koko lajin harrastus!