Jos on just ollu paha lihaskramppi selässä ja saanut sen kuitenkin lääkkeillä pois, niin miten nopeesti uskaltaa lähteä treenaamaan? Voiko mennä heti, kun kipu ei enää tunnu niin pahalta, voi onko syytä pitää pari lepopäivää?
Lihaskramppi
ja treeni
2331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mä treenaan normaalisti täysillä vaikka millainen kramppi iskisi. Yhden päivän olen ehkä pois salilta. Parhaiten se selkä avautuu ja nesteet lähtee liikkeelle kun sillä tekee jotain. Tää on sit mun tyylini. Olen treenannut 12v bodausta ja voimanostoa.
reilu viikko sitten kramppasi selkä pitkällisen oireilun jälkeen, ai että sitä tuskaa. ei kyllä tullut mieleenkään liikkua muutamaan päivään, eikä siitä kyllä mitään olisi tullutkaan kun kipu esti liikkumisen. toisaalta huomaan että nyt muutaman päviän levon jälkeen kun ensimmäiset kymmenen minuuttia kävelee kivusta huolimatta, selkä jotenkin vertyy ja liikkuminen helpottuu - tänään kolmen kilometrin kävelyn jälkeen oli jopa hyvä olo.
kyllä kivusta huolimatta pitää liikkua, koska muuten ei kohta pääse senkään vertaa liikkeelle.. mutta järki päähän siinäkin. parin päivän lepo ei vaikuta yleiskuntoon vielä huonontavasti, mutta selän paranemisen kannalta se saattaa olla tärkeää.
siis uskalla levätä!