eli onko normaalia että e-pillereiden käytön alkaessa iho voi aluksi huonontua ja alkaa tulla näppyjä?yleensä kuulee et niiden lopetettua monilla ilmenee iho-ongelmia mutta entä päinvastoin?
e-pillereiden aloittaminen ja iho
-kyselijä-
1404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Veikkaan, että kaikkien yhdistelmäe-pillereiden ohjeessakin lukee, että voi aiheuttaa erilaisia ihoreaktioita. Vaikka pillerit olisi määrätty aknen hoitoon, voivat ne (yleensä tilapäisesti mutta joskus harvemmin myös pysyvästi) vaikuttaa juuri päinvastoin.
Kolmen ensimmäisen laatan aikana oman hormonitoiminnan pitäisi luovuttaa ja pillereiden hormonien korvata oma hormonitoimintasi. Viimeistään sen jälkeen pitäisi alkaa näkyä se, miten pillerit pidemmällä tähtäimellä vaikuttavat. Kaipa tähänkin pätee vanha sanonta "alku aina hankalaa, lopussa kiitos seisoo".
Neuvoni, joskaan en ammattilainen olekaan, on, että seuraa tilannetta jonkin aikaa. Alun "päinvastaisuus" lasketaan asiaankuuluvaksi, mutta pidemmällä tähtäimellä pitäisi alkaa näkyä haluttuja tuloksia. Jos näin ei kuitenkaan käy, ota yhteys uudelleen lääkäriin.