Suuresti ihailemani kynäniekka Aarno Laitinen on osunut asian ytimeen:
http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200702235781650_ko.shtml
http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200702235781650_ko.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
kauan, kun ay-liikeillä on liikaa valtaa yhtiöiden toimintaan. Suomessa pärjäävät parhaiten sellaiset alat, jotka ovat vahvasti automatisoitu tai joihin saadaan tekijöitä joita kiinnostaa enemmän se tekemänsä työ ja tulokset.
Työntekijää on aina helppo syyttää kun asiat muuttuvat. Muurarien syyllistäminen on naurettava veto. Onko jokin muu maa missä ei elementtirakentamista käytetä vaan edelleen seinät rakennetaan muurarin voimin?
Paperiteollisuudessakin ongelmat ovat maailman laajuisia. Ei ammattiliittoa tästä voi syyttää, eikä se sitä voi yksinomaan pelastaakkaan.
"Paperiteollisuudessakin ongelmat ovat maailman laajuisia. Ei ammattiliittoa tästä voi syyttää, eikä se sitä voi yksinomaan pelastaakkaan. "
Kotimaisen ammattiliiton luomat keinotekoiset ongelmat ovat kotimaisen paperiteollisuuden ongelma. Maailmalla kilpailijat vain kiittelevät.
Antakaa nyt vaan koneiden pyöriä niin kauan kun tavaraa vielä menee kaupaksi.
-R-
sosialismi on saanut kiertonsa valmiiksi, niin Suomikin on sen verta köyhä kehitysmaa, että Afrikkalaiset firmat tulevat mielellään tänne työllistämään ihmisiä. Jos täällä nyt silloin enää ketää on hengissä.
Mitä ne ammattiliiton luomat keinotekoiset ongelmat on.
kynäniekka myös kirjoitti kerran pääoman ahneudesta, et SATTUNUT sitä lukemaan... =)
en todellakaan ole sitä juttua nähnyt enkä lukenut. Mutta yksi hänen parhaita kolumnejaan on Fakta-lehdessä v. -95 ollut juttu otsikolla "Elättikansan vaalivoitto", silloin pukkasi vaaleja päälle...
ellei itse tehnyt.
Aikoinaan vieti veti ja ellei vetänyt devalvoitiin.
Rakennettiin velalla ja maksatettiin inflaatiolla.
Olisiko nyt ongelma liian vakaa valuutta ja tuotteiden heikko kilpailukyky kansainvälisillä vapailla markkinoilla?
Keskitytäänkö liikaa inflaation torjumiseen ja päädytään deflaatioon.
Mielipidekirjoituksia on kaikenlaisia.
Ei jaksa aihe kiinnostaa, keksi jotain elävämpää.
on välttämätöntä tehtaiden tulevaisuudelle suomessa, niin minun puolesta saapi mennäkkin kiinaan.
Siinä on mies joka ei ole tehnyt päivääkään ns rehellistä työtä.Vaimo rikas ja itsekkin hyvin toimeen tuleva.Kaverit on EK:n miehiä.leikkii mielellään kaikki tietävää.Jotenkin tuntuu ,että ei voi olla niin tyhmä kuin antaa ymmärtää..tai sitten jutut pelkkä provoa.Lukekaa välillä Isokallion juttuja samaisesta lehdestä.Herra hänkin mutta kertoo kyllä sen mitallin toisenkin puolen.Antaa Loka Laitisen vain lihoa siellä Kämpissä kavereidensa kanssa.Eli haloo...ja jätttäkää tuon miehen jutut omaan arvoonsa.Ei ole tainnut kirjoittaa mitään Koneen Herlinistä ym...joo ovat sen kavereita.....ja mitä tekee..Herlini.....joo..joo..EK:n mies..
loka-laitista kannattaa ihannoida.Nimi puhuu jo puolestaan.Fiksu mies,syö enemmän kuin tienaa.