Joku neuvoi minua vittuilemaan vähemmän ja tekemään positiivisen aloituksen. Niinpä huomisen 5-vuotishääpäivän kunniaksi kysyn, miten te muut vietätte vuosi- tai hääpäiväänne?
Miten vietätte hääpäivää?
13
2166
Vastaukset
- bidral
Ei mitenkään... mies kyllä muistaa, jos sanon tiettynä päivänä (parhaiten muistamme tapaamispäivän), että muistatkos mitä tänään tapahtui... (ei meillä oikein juhlita kuin vain minun syntymäpäivääni eikä sitäkään aina... miehen synttäreille leivoin viimeksi kakun mutta eipä juuri muuta)
Tutut (Banglades - Suomi-pari) juhlivat 10-vuotishääpäiväänsä siten, että kutsuivat meidät kylään. Joimme, söimme ja katsoimme elokuvia ja keskustelimme siinä samalla.
Pitäisi sitä jotain järjestää kunhan muistaisi vain ajoissa. Eipä siinä kolmessa vuodessa vielä paljoa hurraamista ole... vasta alle puolet:(
Onnea vain teille, viisikin vuotta on kelpo saavutus! - Suhina67
pientä yritetään järjestää, jos muistetaan =) Kriittistä 7 vuotta juhlittiin aikoinaan risteilyllä, nykyään yleensä mennään kahdestaan ulos syömään. Kesällä tulossa 14v täyteen, mitähän keksisi?
Hyvää hääpäivää! - Ennen astumistaan avioliiton..
...auvoiseen satamaan?
Olen aina sanonut, etten ikipäivänä olisi mennyt suomalaisen kanssa naimisiin moisella pika-aikataululla. Valtiovalta sattumoisin "kannusti" hätiköimään asiassa karkoittamalla silloin vielä avovaimoni muotoseikkoihin vedoten.
- hääpäivää takana
willewallaton kirjoitti:
Olen aina sanonut, etten ikipäivänä olisi mennyt suomalaisen kanssa naimisiin moisella pika-aikataululla. Valtiovalta sattumoisin "kannusti" hätiköimään asiassa karkoittamalla silloin vielä avovaimoni muotoseikkoihin vedoten.
Ensimmäistä juhlistettiin kylpylähotelli-reissulla ja toisen aikaan oltiin ulkomailla joka kävi melkein tekemättä jääneestä häämatkasta. :) Tuskinkpa sitä tulevaisuudessa jaksaa noin "prameasti" hääpäivää juhlistaa mutta onhan ne kivoja piristyksiä arjen keskelle. :)
Hyvää hääpäivää Villelle ja vaimolle!
- menja
...onnittelut hääpäivän johdosta!
Emme ole naimisissa, eikä vuosipäiviäkään oikein tule juhlittua. Miekkoselle on niin tuskallisen vaikeaa muistaa jo minun syntymäpäiväänikin (helppo päivämäärä, tyyliin jouluaatto...). Unohti sen parina vuotena peräkkäin, viimeksi sen (pöyristyneet, naispuoliset) työkaverit joutuivat muistuttamaan... :D- hetkinen....
"Miekkonen", onko se sama asia kuin "Koti-pierre"?
- mariouma
Onnittelut hääpäivän johdosta :o) Meidän hääpäivämme on vasta marraskuussa, ja silloin tulee 3 vuotta täyteen. Yleensä juhlistamme hääpäivää menemällä ravintolaan syömään, koska muuten emme käy ulkona syömässä (on se kuitenkin sen verran kallista lystiä). Ensi hääpäivänä ajattelin, että olisi kiva mennä vaikka risteilylle, mutta sen voisi toteuttaa jo kesällä, koska marraskuun keleillä ei tee mieli reissata. Viettäkää ihana hääpäivä :o)
sydämellä Mari - gira_sole
Onneksi olkoon!
Jos ollaan samassa maassa, pynttäydytään vähän ja mennään ulos syömään. Jos ollaan kaukana, hempeillään romanttisten sähköpostiviestien muodossa.
Ei olla vielä naimisissa, mutta suhteen vuosipäiviä jaksetaan muistaa:-) - zkelvin
Minä en nimittäin ole romanttinen ollenkaan. Lisäksi olen unohtanut kahtena edellisenä vuonna koko hääpäivän. Mies sitten illalla kysäisi vähän loukkaantuneen oloisena, että tiedätkö, mikä päivä tänään on. En tiennyt.
Meillä ei ole mitään erityistä hääpäivän perinnettä (minkä varmaan valppaimmat saattoivatkin arvata). Ehkäpä pitää yllättää seuraavan kerran ja muistaa jollain pienellä huomionosoituksella.
Onnea Wille sinulle ja vaimollesi 5-vuotisesta taipaleesta.Minä olen oikein hyvilläni, ettei vaimoni koskaan muista sen enempää hää-, syntymä- kuin mitään muutakaan merkkipäivää. Toissavuonna arvuuttelin asiaa vaimolta. Ennen hääpäivää arvaukset olivat perjantai, saunapäivä, baaripäivä, ja vielä joku muu...
Kas jos minä satun muistamaan, hän ilahtuu kovin. Jos minäkin unohdan, hän ei saa itkuraivareita kalenteri kädessä. Muistan edellisessä elämässäni, miten odotusarvo oli, että minä muistan. Eli se ei ilonkyyneliä aiheuttanut. Mutta auta armias, jos unohdin.
Jep, jep, huonomuistiset vaimot ovat siunaukseksi miehille!
- Evelyn...
Taas viime vuonna hääpäivä livahti ohi huomaamatta, mutta edellisenä oltiin yhdessä elokuvissa ja ravintolassa syömässä. Vaihtelee siis vuosittain. Yleensä mies on kyllä edes kukkapuskalla muistanut, mutta viime vuonna tosiaan unohtui molemmilta.
Kun olemme olleet naimisissa 10 vuotta (v.2009), olemme ajatelleet lähteä New Yorkiin - ei ehkä juuri hääpäivänä, mutta kyseisen vuoden kesänä. ;o) Sitä odotellessa siis... Meidän ensimmäinen hääpäivämme vietettiin eri maissa, tarkoituksena tosin oli mennä syömään johonkin vähän parempaan ravintolaan ja tehdä jotain mukavaa... seuraavaksi hääpäiväksi ollaan suunniteltu lomaa johonkin lämpöiseen :)
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 773164
- 492400
- 322097
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812092- 1371859
- 311735
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313291651Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne91526Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61224Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam441222