Sisäpelikengät

donatello_85

Minkälaiset sisäpelikengät olisivat nilkoille kaikista parhaat? Olen pelannut viimeiset 1,5v kaikkia sisäpelejä ulkokävelykengillä mitkä eivät tue jalkaa juuri lainkaan eikä mitään ole käynyt. Kunnes sitten ostin kunnolliset (n. 40e adidaksen court stabil 2) sisäpelikengät, niin noin puolen tunnin peluun jälkeen nyrjähti sitten nilkka. Nytten ei sitten tiedä uskaltaako näitä enää käyttääkkään, koska parin kolmen viikon liikuntatauko tuntui aika raskaalta. Entiset ulkokengät joilla pelailin olivat aika paljon joustavammat rakenteeltaan kuin nämä uudet sisäpelinkengät, joten pitäisikö ehkä harkita jotain joustavampaa mallia vai onko tukevin malli automaattisesti paras?

10

9554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vallu V

      Mikäs järki on mennä ulkokengillä sisäpelejä pelaamaan?
      Nää sun ostaqmat stabilit on just oikeat sisäpeleihin. Älä edes harkitse muunlaisia kuten ulkojalkineita tai lenkkareita. Pitää olla sisäpelikenkä.

    • korkeavartiset

      kengät sisäpeleihin..
      vaikka asicsit tms..
      mutta unohda tosiaan se ulkokengillä peluu :)
      ja tokihan voit vahvistaa niitä nilkkojakin,ei se pahasta ole..

      • Böö*

        korkeista varsista oo juurikaan hyötyä - nilkka menee jos on mennäkseen.


      • ninchku

        Välttämättä tämä nilkannyrjähdys ei kengästä johdu.. se voi myös johtua siitä että osalla on herkästi nyrjähtävä(t) nilkat, en muista nyt kunnon nimeä tälle vaivalle mutta kumminkin. Myös on sisäpelikenkiä joissa on pikkuiset varret. Se myös saattaisi tukea nilkkaa... ja jos tuntuu että nilkka jatkuvasti nyrjähtelee niin sitten vain ostamaan nilkkatuki, apteekista tai lääkäriltä tämmöistä voi kai kysellä.


    • ...

      asics gel sensei hyvät suht halvat peruskengät

      • bändäri

        Itselläni on Stabil- kengästä huonot kokemukset. Pohja melko jäykkä, eikä ns. rullaa. Nilkka pyörähti mullakin melko useasti. Tämä tietysti todella yksilöllistä. Itse suosittelisin asicsia tai Puman uusimpia malleja. Itse pelasin pari kautta asicsilla, ja oli ihan unelma. Hyvin rullaava pohja, ja tukeva kenkä. Epäröin vähän puman kanssa, mutta ovat olleet hyvin samankaltaiset. Nilkka ei pyöri, eikä pelatessa tarvitse miettiä kenkiä, vaan voi keskittyä ihan siihen itse tekemiseen.


    • muhuu

      sä oot varmaan tottunu niihin ulkoilukenkiin. siitä se voi ehkä johtua

    • lentopallofani

      Koitappa asicsin sisäpelikenkiä, mä oon harrastanu kohta seittemän vuotta lentopalloo ja mulla on aina ollu asicsin sisäpelikengät eikä oo tapahtunu yhtää mitää. Voisit ostaa varrelliset sisäpelikengät!!!?

    • --..--

      Todennäköisesti nilkka pyörähti juurikin niiden kenkien vuoksi, mutta ongelman syy on se, että et ollut tottunut siihen, että kengistä oikeasti saa pitoa. Nilkkojen vahvistaminen ja nilkkatuki pelatessa on paras suoja nilkkavammoja vastaan, ulkopelikengillä ei todellakaan kannata pelata, sillä vaikka nopeat pysähdykset sisäpelikengillä voi sattua nilkkoihin, niin paljon pahempaa jälkeä tekee se, että liian liukkaat kengät pettää alta.

    • peirupeikkonen 45484

      Hyvät kengät

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      86
      1391
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      370
      828
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      151
      800
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      707
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      604
    Aihe