Moi. Katselin Kemijärven kaupungin nettisivuja huomasin kaupungin myyvän kohtuu hintaan vanhoja vuokra-asuntoja. En ole kuitenkaan koskaan Kemijärvellä käynyt, joten en siitä kovinkaan paljoa tiedä. Mulla olisi pari kysymystä
1. Onko Kemijärvellä millaisia hiihtolatuja ja millaisia ne maisemat ovat?
2. Pääseehän Kemijärvelle junalla, koska olen kuullut jotain jostain junavuorojen lakkauttamisista?
3. Kulkeeko bussi pyhälle säännnöllisesti ja onko se tärkeä linja, ettei sitä yhtäkkiä lopeteta?
4. Mitä kemijärvellä voi tehdä muuten tehdä, onko kylpylää tai golfia tai hyviä ravintoloita/yökerhoja?
5. Tietääkö kukaan näiden Kaupungin vuokra-asuntojen kunnosta tai sijainnista mitään, ainakin kartan perusteella tuo Asematie 41 vaikuttaa olevan keskustassa?
Kiitos vastauksista!
1. Onko Kemijärvellä millaisia hiihtolatuja ja millaisia ne maisemat ovat?
2. Pääseehän Kemijärvelle junalla, koska olen kuullut jotain jostain junavuorojen lakkauttamisista?
3. Kulkeeko bussi pyhälle säännnöllisesti ja onko se tärkeä linja, ettei sitä yhtäkkiä lopeteta?
4. Mitä kemijärvellä voi tehdä muuten tehdä, onko kylpylää tai golfia tai hyviä ravintoloita/yökerhoja?
5. Tietääkö kukaan näiden Kaupungin vuokra-asuntojen kunnosta tai sijainnista mitään, ainakin kartan perusteella tuo Asematie 41 vaikuttaa olevan keskustassa?
Kiitos vastauksista!
Vastaukset 25
Vanhimmat
kaikki mainitsemasi palvelut golfia lukuunottamatta löytyvät,olen itse kalustanut
kemijärvelle 2 asunnon ostaneita huoneistoja
huoneet ovat siistejä ja valoisia,tänne muuttaneiden kertomuksia kun on kuunnellut,niin
parasta täällä ovat,puhdas luonto,erittäin
hyvät liikuntamahdollisuudet ja laskettelu keskukset ovat lähellä ja kuljetus pelaa.
ei kun TERVETULOA KEMIJÄRVELLE!
miten se nyt on? kulkeeko se juna kemijärvelle vielä????
olen jäänyt siihen käsitykseen ettei se juna enää kulkisikaan...
tai kova pakkanen. No, VR kehui vaihtaneensa veturin tänään.
hyviä hiihtolatuja on kymmeniä kilometrejä Pyhällä, Suomulla ja Luostolla. Kaupungissa on jotain muutaman kilometrin kuntolatuja.
Pöyliöjärvellä joka on "keskellä" kaupunkia voi myös hiihdellä ja miksei myös itse kemijärven jäälläkin.
Maisemat ovat ihan komeat ja vettä riittää.
Pyhälle ainakin menee linja-auto kyydit säännöllisesti.
Asematien kerrostalo on n. 1,5 km keskustasta ja muistuttaa rehellisesti sanoen DDR:ssä olleita kolosseja(ainakin vielä, mutta remontti kait tulossa). Hiihtämään pääsee kyllä siitä ulko-ovelta lähes suoraan kemijoelle/kemijärvelle.
Yöelämä on laihanlaista, mutta karaokea saa hoilata niin paljon kuin sielu sietää. Tuntureissa kyllä riittää menoa vähän paremmin.
Yöjunalla pääsee Rovaniemelle, mutta siellä pitää vaihtaa Kemijärvelle päiväjunaan. Sama homma kääntäen kun lähtee kemijärveltä etelään.
Katso keskiviikkoisin taivaan tulet TV2 klo 21:00, niin näet jotain maisemaa Kemijärveltä /Pyhältä.
luistaa. Kaupungin ylläpitämiä latuja on joka lähtöön. Pöyliöjärven ns. mummolatu, n. 10 km, välillä tulistelupaikka, aivan kaupungin keskustassa. Peurakankaan ladut, 5 km, 10 km, 15 km, 20 km, metsäisessä maastossa. Pari tulistelupaikkaa välillä. Jos ei latu kiinnosta, järven jäätä joka suuntaan. Tarvetuloa yksi valoiva Ihminen, voitelen sukses, kun kohakkain satutaan.
varmasti ja muutapa siellä ei sitten olekkaan.Sanokaapa montako yökerhoa ja baaria on?
JA keskustan kaduista sen verran että taitaa olla ainoa katu tuo mainitsemasi katu...ei siellä ole kuin yksi katu jonka varrella on kaikki tärkeimmät liikkeet.Ennemmin minä ostaisin sinuna kämpän Rovaniemeltä tai sitten Leviltä,Saariselältä tai Ylläkseltä.En ikinä Kemijärveltä.Vuokraa kuitenkin ensin joku luukku ja käy asumassa tovi Kemijärvellä ennenkuin ostat mitään sieltä.
enemmänkin kuin se yksi. Yöelämääkin on tarjolla. Edellisen kirjoittaja ei liene ikinä täällä päin käynyt, kun ei tiennyt edes infrastruktuurista mitään.
Mää olin mielestäni kuullut että "itä-lapin" eli siis tarkoitetaanko sillä Kemijärveä, niin sen juna liikennettä ei enää olisi?
Kävin kuitenkin VR:n nettisivuilla ja siellä mainittiin että kyllä juna sinne kulkee.
Eli mikä tämä junayhteys on, jka on lopetettu?
YÖJUNA!
lopetettu. Ennen makuuvaunu lähti Kemijärveltä, nyt makuuasentoon pääsee Rovaniemellä. Junan vaihto siis Roissa ja sama tännepäin. Mutta taistelu makuuvaunujen puolesta jatkuu!
No ihan oikeasti kerro montako yökerhoa ja kunnon ravintolaa on?Kauppojen lukumäärä?Suurimmat työnantajat?(sossua ja työkkäriä ei lasketa)Kaupunkihan se on mutta ei voi verrata esim Rovaniemeen.Huopatossutehdas koko paikka.
edes ollut vertailemassa? Elintarvikeliikkeitä on kymmenkunta ja lukumäärä on lisääntymään päin. Ja tervetuloa itse laskemaan loput, niin saat samalla liikuntaa ja pääset irti netin pauloista! (Ja jos netti on pahasti koukuttanut, löytänet loput tiedot varmaan jostain nettiverkostosta!)
Unohtunut mainita että Kemijärvellä on upea uimahalli kylpylä... joka on saanut paljon kehuja kaikilta jotka ovat jostain etelämpää siellä käyneet...Löytyy liikuntahalli... paljon eri peli mahdollisuuksia, on myös jäähalli jossa muuten harrastetaan curlingiakin hyvässä hengessä. Viritteillä myös golf rataa tms.
netin pauloista vaan ketjun aloittajan kysymyksistä.Kertokaa Kemijärvellä asujat hänelle montako/millaisia menomestoja siellä on jne.Kyllä teilläkin kiinnostaisi tietää esim jonkun Kaamasen yöelämä,kaupat,työllistäjät ym ennenkuin sijoittaisitte rahanne johonkin asuntoon.(jonka myyminen voi olla työn takana kun huomaa ettei paikka ollutkaan mikään kummonen)
Toki jos on joku eläkepappa joka ei menoja kaipaa niin Kemijärvi voi esim.Rovaniemeen VERRATTUNA olla tosi IHANA paikka.
viitisen kipaletta, kolme pizzeriaa, pari urheiluliikettä, alko, kirjakauppa kenkäkauppaa vaateliikkeitä putka ja poliisiasema ja niin edelleen!
yrityksiä, mm. sellu, pallaskylmä, ikihirsi...kuka isoin, kuka pienin, siitä ei mulla oo tietoa! Mutta se entinen Torstain hallikin herää taas henkiin!!
ja uusi kerrostalo..
baarit ei kiinnosta läheskään kaikkia,jos ostaa asunnon ylläkseltä tai muualta tapaa baareissakin lähinnä etelän väkiä jos sitä haluaa niin mikäpä siinä. Taivaan tulissa näkyy hienoja maisemia kempasta. Keväthankia ei voita mikään.
Katoin sitä taivaan tulet ohjelmaa, ni kaikki hienot maisemat oli kuvattu josaki 100km päässä tuntureilla. Miks siinä ohjelmassa ei näytetty sitä totuutta kemijärven "tyhjät näyteikkunat" ja "purkukuntoset talot" idylliä sieltä keskustasta???
tekohengitystä.. kyllä ne loppuu ennenku alkavatkaan!
Tule äkkiä kattomaan kun Shellin rakennusta puretaan ja samalla lyödään viereinenkin kiinteistö kasaan! (eikä Pyhä ole sadan kilsan päässä)
En tod tule!! Hyi..ruma kaupunki! Mukava hiihdellä siellä järvellä ja kattella kauheaa tehasmaisemaa siellä vastarannalla.
ottamatta? Ei se siellä purkissa auta!
huvit!
Olen varannut asunnon siitä Asematie 41:stä.
Kämpät kunnostetaan ja niistä tulee kuulemma siistejä. Sääli vaan puolestasi, että kaikki asunnot on kuulemma varattuja, mutta jonoon vaan
Tervetuloa Kemijärvelle