Tahtoisin apua laihdutuksen aloittamisessa. Ongelma ei niinkään ole se että en pystyisi laihduttamaan, vaan se, että en tiedä mitä saa syödä ja ei. Kuten luin jostain sen tyylistä, että pieni pala jotain tiettyä juustoa olisi ollut sama kun söisi paljon sipsejä (hieman liioteltua) ja yllätyin tästä tiedosta täysin. En ymmärrä kaloreista mitään ja muutenkaan mikä lihottaa ja mikä ei. Joten jos tiedätte jonkun hyvän netti sivuston tai vaikka kirjan jossa olisi hyvää tietoa tämmöisistä jutuista niin voisitteko kertoa. En tahdo aloittaa mitään tiettyä diettiä vaan ihan vain parantaa ruokatottumuksia sekä liikuntaa. Ongelmana on myös että olen todella nirso ja en pysty syömään mitään monivilja tuotteita taikka edes keitettyjä kasviksia. Tahtoisin syödä normaalisti kunnon ruokaa käyttämättä kermaa joka kastikkeessa, mutta kun en osaa tehdä asioita toisella tavalla, en osaa valmistaa ruokaa ilman kermaa taikka voita. En myöskään halua syödä pelkkiä vihanneksia koko ajan ja olla nälkäinen koska olen todella vihainen nälkäisenä. Jos jollain olisi joitain vinkkejä minulle niin olisin kiitollinen.
Apua yleiseen ruokavalioon?
En vain osaa
3442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
siis et voi syödä moniviljatuotteita tai keitettyjä kasviksia? hanki apua ihan oikeesti! matkusta afrikkaan nälkäalueelle niin parin viikon jälkeen uppoo kasvikset. mee vaikka kutri.netiin tai mille vain laihdutussivulle -> sieltä perustiedot
hakeudu paikallisen marttayhdistyksen piiriin. saat sieltä tietoa ja uusia taitoja.
Lainaapa vaikka kirjastosta Painonvartijoiden keittokirja (niitä on monia!), niin saat paljon hyviä vinkkejä siitä, miten tavallisia kotiruokia voi keventää maun siitä kärsimättä. Netistäkin varmaan löytyy monia sivuja, joilla on ruokaohjeita.
Ei ole mitään ruoka-ainetta, jota ei saisi syödä, ainakaan jos pyrkii maltilliseen painonpudotukseen normaalia ruokaa syömällä. Erikoisdieetit ovat juuri siitä hankalia, että niiden ehdottomat säännöt tekevät syömisestä turhan konstikasta.
Näin pääset alkuun: lisää kasviksia (ml. hedelmät ja marjat) ruokavalioosi. Jos vihannekset tuntuvat mauttomilta, katso vaikkapa Paikkareiden keittokirjasta, millä kaikilla tavoilla niistä voi saada maukkaita. Voit tehdä esimerkiksi keittoja, wokkeja, erilaisia salaatteja jne.
Ilman kasvisten lisäämistä ei ruokavalion parantaminen oikein onnistu - tässä uskon Patrik Borgia, joka näin väittää. Voit tietysti vaihtaa leivänpäälliset, kastikkeiden kermat ja muut maitotuotteet vähärasvaisempiin, mutta mikään ei Borgin mukaan vaikuta painoon niin paljon kuin kasvisten lisäys.
Nälkää sinun ei sen sijaan tarvitse nähdä. Parhaiten nälän pitää poissa proteiini eli liha-, kala- ja maitotuotteet, joita pitäisi olla joka aterialla. Syö tarpeeksi usein, niin verensokeri ei pääse laskemaan liikaa.