Minun yksi suosikkiohjaajista on kyseinen mies. Luo aidosti erilaisia ja mielenkiintoisia elokuvia. Kuka muu pitää hänestä ja mikä on mielileffa? Oma suosikkini on videodrome ehdottomasti. Tässä juttu kyseisestä miehestä:
http://www.kookas.fi/articles/read/1268
Cronenberg
5
461
Vastaukset
- Veteranfan
Cronenbergin Scanners-Tappava-Ajatus elokuvasta tehdään Remake-versio v.2008.KAUHU-leffa on Cronenbergin parhaimpia saavutuksia urallaan.Ohjaaja keskittyy elokuvissaan henkilö-hahmoihin enemmän kuin kukaan muu KAUHU-genren tekijä,hän pystyy luomaan tunnelmaa ja hahmojen sielunmaisemaa mestarillisesti.
Perus-teema Davidin leffoissa on enimmäkseen ollut "Liha",jota käsitellään tieteellisesti tai seksuaalisuuteen viitaten.Ohjaaja ei ole epä-onnistunut kertaakaan,Alaston Lounas liippasi hieman raiteiltaan käsittämättömänä huume-houreisena kirjailija kuvauksena.
Edellinen elokuva HISTORY OF VIOLENCE oli yllättävä trilleri Cronenbergiltä,ensimmäinen "normaali" leffa jossa on katsojalle selkeä tajuinen tarina.- Max T W
hirväesti innostunut. Hyllystä löytyy kyllä The Brood, jota pidän parhaana (ei Scanners ja Videodromekaan huonoja ole) ja aikoinaan nauratti Rabidin huumori (Marilyn Chambers menee katsomaan pornoelokuvaa, jonka pääosassa hän tosielämässä esiintyi), mutta jotenkin kylmältä kalskahtava kaveri. Elokuvistaan jää minulle suuhun omituinen raudan ja veren yhdistelmämaku. Jotenkin vaan.
- The Wolf
Kanadan suuri surrealisti, jonka elokuvat ovat jokainen tehneet minuun vaikutuksen, Videodrome kaikkein suurimman.
- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
The Brood ja Videodrome on mun suosikkeja häneltä. "Long live the new flesh!" :D
Samoin, yksi mieliohjaajistani!
Tuntuu, että mies on usein samalla aaltopituudella oman tajuntani kanssa, tai ainakin päässäni kuuluvan kuhinan kanssa.:)
Miehen elokuvat ovat samaan aikaan, sekä hyvin vieraannuttavia, että oudon kiehtovia, ja voipa suurinta osaa niistä kutsua jopa taide-elokuviksi olematta mitenkään elitistinen.
Videodromen loppukliimaksi on yksi elokuvanhistorian vaikuttavimpiin lukeutuvista.
Parhaiksi teoksiksi arvostaisin elokuvat Brood, Videodrome, Alaston Lounas, Deadringers ja Spider.
History Of Violencesta en sensijaan pahemmin pitänyt. Elokuva on Cronenbergiltä kompromissi ja selvästi suunnattu valtaväestölle, mutta onhan se toisaalta ihan kiva, että mies saa lopultakin menestysleffan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"1339603Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1686112Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1725441Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El335387MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny64462Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään574337Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m883541Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783499En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102981Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1262937