Erossa on myös HYVÄÄ.
Ero myös kasvattaa ja
kehittää
71368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Riippuu aina ihmisistä miten maailmaa katsoo. Onko lasi puolityhjä vai puoliksi täynnä.
Katkera sarkasmi on oma alueensa, luokittelen negatiiviseksi.
Kerran täällä elää. Aina ei voi itse elämän suuntaan vaikuttaa. Siihen voi kuolla tai sen kanssa voi elää. Minä ainakin elän.
jokapäiväistä ruokapulaa, ajan puutetta ja lastenikävää isää kohtaan. Ero kasvattaa myös vihaa toista osapuolta kohtaan joka välinpitämättömästi hoitaa osuuksiaan. Ero todella kasvattaa, tiedä mihin suuntaan, muttei ainkaan siitä mitään hyvää seuraa. Riippuu tietysti miten on erottu, mutta jos joku lapsen isän vie, niin siitä ei vaimo lapsineen toivu koskaan.
Jos joku lapsen isän vie..... minkälaisen ukon kanssa oot naimisissa ollut joka on vietävissä ?
Veitkö sinäkin hänet silloin aikonaan ?
...en tajua kommenttiasi "millainen miehesi oli kun oli vietävissä" - jos olet ite eronnut, kai tajuat että parisuhteita on monenlaisia ja kyllä joissakin eroissa tuntuu myös että "toinen vietiin". Eikö ole myös lupa tuntua? Jos suhde ja asiat olisivat niin hyvin ettei kumpikaan olisi vietävissä, ei kai tässä eronneita oltaiskaan.
Voimia kaikille jätetyille, kuin myös jättäneille. Uskon että jätetyn eroporosessi on aina raskaampi kuin sen joka lähtee.
Täytyy myöntää, että kasvatti. Nykyään olen parempi ihminen, vielä kärsivällisempi ja mukavampi vaikka sitä olin ennenkin ; ). Enää ei ota mitään asiaa elämässä itsestäänselvyytenä. Yritän elää jokaisen päivän niin että itsellä ja lapsilla on hyvä olla. Nauttia uudesta rakkaudesta ja kohdella toista hyvin.
Ero jätti myös arpensa. Sellaisiakin, joita kannan mukanani loppuelämän. Se, että toinen kuin salama kirkkaalta taivaalta jättää ja siirtyy suoraan uuden onnen kainaloon, niin ei unohdu. Se tuska, itku ja epätoivo olivat pahin kokemus elämässäni. Mutta minä selvisin ja katkeroitumatta kiitos positiivisen elämänasenteen ja kultaakin kalliimpien ystävien ansiosta. Lapset selvisivät ja heillä on kaksi hyvää kotia ja rakastavat vanhemmat niissä.
Elämä kulkee ja siihen kuuluu niin ylä-kuin alamäkiä. Osaisimmeko arvostaa niitä huippukohtia, jos emme olisi edes kerran maanneet mäen alla ojassa?
mä olen ihan samaa mieltä.. Isä valehtelee vapaapäivänsä, hänellä on niin kovasti töitä aina muka, ja ei voi siksi ottaa lasta. vaikka todellisuudessa viettää laatuaikaa uuden rakkaan kanssa. Rakkaan joka lähti omasta liitostaan menemään ja jätti kolme lasta isälle, kun ei seksielämä heillä toiminu . No nyt sitä seksiä voivat sitte harrastaa kaksin, ei oo kummankaan lapset esteenä. Hienoo kertakaikkiaan!
Ei kukaan voi viedä aikuista ihmistä.
Eiköhän se ole niin että mies lähti itse.
Sitä kannattaa vaan miettiä miksi?
Kun sen oivallat ja pääset sinuiksi asian kanssa voit alkaa elää uutta elämää.
Lapsesi eivät varmaan nauti elämästä jos et sinäkään.Mitä sillä voitat että kylvet itsesäälissä ja vihassa, et mitään.Menetät vaan elämän ja lapsesi kärsivät.Keskity lapsiin ja anaa heille hyvä elämä.
He vielä aikuisena kittävät sinua,siitä.
Älä tee sitä virhettä että alat lapsille haukkua heidän isää ja mahdollista uutta naista, usko vaan katkeruutesi ja vihasi kostautuu ja ne tunteet syö sinua, ne on turhia tunteita.
Jokainen päivä on uusi ja yritä ottaa siitä ne hyvät asiat, niitä kyllä on.Avaa silmät ja näe huomiseen.Kokemuksesta tiedän mitä sinulle kirjoitan.nim.aviero lapsi-75.