Oon just löytäny hevimusiikin, suositelkaas jotain bändei :P
Suositelkaa bändei..
joo__
191577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
näillä: mercyful faten 80-luvun tuotanto, samoin celtic frost sekä suomalainen sarcofagus.
Vaikkapa Strapping young lad, saa kaikkea samassa paketissa: taitotilutusta, blästbeattia, laadukasta murinaa, mylvintää, falsettiärjyntää, melomättöä, vauhtia..
Black Sabbath, Pantera, Slayer, Steppenwolf, Dio...
nämä tuli mieleen näin äkkiseltään, omasta mielestäni melko loistavia bändejä....
Moi kaikille ja sinulle!
Olen alkanut kuuntelemaan metallia, en tiedä bändeistä juuri mitään.Otep ja Septic flesh ovat minun makuuni.
Kertoisitteko mitkä bändit ovat samankaltaisia tyyliltään kuin nämä.Saisi uusia levyjä kuunneltavaksi.Jeh jeh... ROUSKIS....
Children Of Bodomia, Slipknotia, Kornia sun muuta teinikuraa. Nuo teihin iskee kuitenkin kun ei musiikillinen äly riitä pidemmälle. Sitten tulette uhoamaan että
"Vittu Judas Priest ja Maideni ei oo niinQ oikeeta hevii!!"
Prkl. Ottaa päähän tämä. Miksi heavysta on pitänyt tulla suosittu juttu koko kansan keskuudessa? Miksi pissikset kuuntelee nykyään HEAVYA!? Kun kuitenkaan ei ymmärrys riitä tajuamaan sitä. Että olisinkaan iloinen kun jokainen pissis unohtaisi heavyn ja siirtyisi taas kuuntelemaan boten annaa sun muuta.
Tämä ei siis kenellekään henk.koht. tarkoitettu.
"Prkl. Ottaa päähän tämä. Miksi heavysta on pitänyt tulla suosittu juttu koko kansan keskuudessa? Miksi pissikset kuuntelee nykyään HEAVYA!? Kun kuitenkaan ei ymmärrys riitä tajuamaan sitä. Että olisinkaan iloinen kun jokainen pissis unohtaisi heavyn ja siirtyisi taas kuuntelemaan boten annaa sun muuta."
Olen samaa mieltä asiasta, kun hevin vaan ei olisi tarkoitus olla suosittua, mutta silti siitä on ikävä kyllä vaan tullut ja siinä samalla hevi on vaan menettänyt merkityksensä! Mitäpä vähemmän hevi oikeestaan olisi suosittua, niin sitä parempi vaan.
Voisin veikata, että nyt just varmaan tällä hetkellä taitaa olla meneillään tämä pahin hevibuumi. Jos ei tämä nyt kerran parin vuoden päästä ole ohi, niin kyllä tämän pitäisi jo siihen mennessä olla TOIVOTTAVASTI vähän jo laantunut. Muakin vituttaa, kun yksi mun frendi taas on sitä mieltä, että mitä enemmän ja enemmän hevi on suosittua, niin sitä parempi muka vaan!? Ja hyvä juttu vielä sekin muka että hevareitakin näkyy kaduilla enemmän ja enemmän kuin jotain hoppareita taikka näitä nk. fruittareita/taviksia!? Yrittää sit kuinka selittää ettei hevin vaan olisi tarkoitus olla edes suosittua ja kuinka paljon hienompaa aikaa semmoinenkin oikeasti on, mut ei! ei! Siis niinku voi vittu soikoon! Nämä vitun uudet/mainstream hevin kuuntelijat, kun eivät vaan ole tajunneet hevin oikeata merkitystä. Toivottavasti oppivat ja tulevat toisiin aatoksiin tässä, taikka sitten vain häviäisivät hevigenrestä. Toisaalta, pidetäänpä mielessä että tämäkin on vain trendi, mikä kestää oman aikansa ja sitten tämäkin on myöhemmin onneksi ohi. Eikä nyt kannata liikaakaan kelailla näitä asioita, pää tossa vaan hajoaa, kun miettii liikaa tollaisia asioita. Niin ja muistetaanpa vielä että olihan tämä toisaalta 80-luvullakin ihan samallailla suosittua, kuin nyt tänä päivänä.
Ja mikähän se hevin oikea merkitys on?
black label sosiety on kova enemmän heavya mutta metallia kuiteskin, liwekiekot on parasta
HEAVY METAL = HEAVY = METAL = HEVIMETALLI = HEVI = METALLI
Heavy = Raskas
Raskas = Hevi
Hevi = Hard
Hard = Kova
Kova = Ei ainakaan mun pää
Eli moro.
Heavyn skaala on laaja ja heavyn, hard rockin ja progen ero on kuin veteen piirretty viiva, mutta entä sitten. Jos kolahtavat niin siitä vaan.
No mitäkö suosittelisin? Näistä ainakin pidän, joten siitä valitsemaan. Kuten sanoin, niin on siinä myös hard rockinkin jne. edustajia:
Deep Purple
Uriah Heep
Black Sabbath
Led Zeppelin
Judas Priest
MC5
System Of A Down
Metallica
The Cult
AC/DC
Rage Against The Machine
Audioslave
Danzig
White Zombie
Ted Nugent
Rammstein
Van Halen, David Lee Rothin ajalta
Tässäpä nyt muutama.
lisäisin listalle.
Ac/Dc
Majesty
Krokus
Ostrogoth
Tyrant
Viking
Agent Steel
Manowar
Def Leppard
Mars
Motörhead
Venom
Cryptic Slaughter
Onslaught
Warlock
Doro
Dio
Ozzy O.
Van Halen
Deep Purple
Wolfmother
Catethral
Exiter
Slayer
Iron Maiden
Quiet Riot
Madam X
Vixen
Lee Aaron
Lita Ford
At War
Holly Terror
English Dogs
Testament
Wasp
Twisted Sisters
Black Sabbath
Turbo
Sinner
Victory
King Diamond
Mercy Full Fate
Accept
Scorpions
Udo
Saxon
Whitesnake
Tankard
Blessed Death
Dri
Sod
Mod
Napalm Death
Metallica
Megadeth
Rage
Thor
jne,jne...
Motörhead
Sepultura
Venom
Iron Maiden
Deep Purple
Slipknot
Sentenced
Helloween
Black Sabbath
IN FLAMES et voi pettyä...
Miriam on mielestäni hyvä. http://mypace.com/miriammetal
Judas Priest
Fight
Halford
Pain
Killer
Vendetta
Sabbath
Grave Digger
Rigor Mortis
Flotsam and Jetsam
Nazareth
Rush
Razor
Megadeth on iha saamerin kova bändi, ja manowar, sekä moonsorrow!
ihan mitä vaan kunhan et metallican tai iron maiden nimisiin virhe bändeihin eksy