Seuranhaku netin kautta
Aikaisemmin lähinnä huvitti ja säälitti sellaiset, jotka hakevat kumppania netin tai lehtien seuranhakupalstojen kautta. Sitä jotenkin ajatteli että kun on aivan susiruma nainen tai niin onnettoman nyhverö mies ettei saa sanaa suustaan tositilanteessa niin voi yrittää tehdä vaikutuksen nettiin kirjoittamalla.
Tänään rekisteröidyin huvikseni erääseen nettipalveluun ja voi juma mitä herkkuja siellä olikaan tarjolla. Kuvattomat viestit olivat sitä samaa kauraa kuin ilmaisjakelulehtien palstoillakin mutta suuri osa ilmoituksista oli kuvallisia eikä todellakaan yhtään hullumpia. Tekisi mieleni laittaa oma kuvani tekemääni ilmoitukseen mutta enpä taida viitsiä ettei vahingossa eksy vääriin silmiin. Mutta enpä enää haaskaa aikaani savuisissa kuppiloissa katsastamassa kännisiä vonkaajia vaan alan etsiä kumppania netin kautta. Siis sitten jos kyllästyn nykyiseeni ;)
Kertokaas te kokemuksianne jotka olette kultanne tällä tavoin löytäneet. Tai sitten niitä esimerkkejä katastrofaalisista epäonnistumisista.
Aikaisemmin lähinnä huvitti ja säälitti sellaiset, jotka hakevat kumppania netin tai lehtien seuranhakupalstojen kautta. Sitä jotenkin ajatteli että kun on aivan susiruma nainen tai niin onnettoman nyhverö mies ettei saa sanaa suustaan tositilanteessa niin voi yrittää tehdä vaikutuksen nettiin kirjoittamalla.
Tänään rekisteröidyin huvikseni erääseen nettipalveluun ja voi juma mitä herkkuja siellä olikaan tarjolla. Kuvattomat viestit olivat sitä samaa kauraa kuin ilmaisjakelulehtien palstoillakin mutta suuri osa ilmoituksista oli kuvallisia eikä todellakaan yhtään hullumpia. Tekisi mieleni laittaa oma kuvani tekemääni ilmoitukseen mutta enpä taida viitsiä ettei vahingossa eksy vääriin silmiin. Mutta enpä enää haaskaa aikaani savuisissa kuppiloissa katsastamassa kännisiä vonkaajia vaan alan etsiä kumppania netin kautta. Siis sitten jos kyllästyn nykyiseeni ;)
Kertokaas te kokemuksianne jotka olette kultanne tällä tavoin löytäneet. Tai sitten niitä esimerkkejä katastrofaalisista epäonnistumisista.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyllä netistä voi löytää ystävän, Tarjontaa on laidasta laitaan, kaikki eivät ole liikkeellä ehkä ihan puhtailla papereilla. Omalle kohdalleni
sattui ihana nainen ja nyt olemme seurustelleet kohta vuoden.
Eikä tarvinnut istua kapakoissa katselemassa
kännäävää porukkaa.
Kyllähän tuli sähköisesti "käytyä läpi" melkoinen joukko naisia. Kun miehellä on asiat kunnossa, löytyy tasokkaitakin naisia. Mitään kuviakaan ei tarvittu, muutama vuosi sitten.
Hyvä keino löytää seuraa. Kun osaa kirjoittamisen lisäksi vielä puhua, erottuvat tavattaessa jyvät akanoista. Naisten kunniaksi sanottakoon, että he kyllä ilmaisivat sen, etteivät enää tunteneet "rahkeittensa riittävän".
ihmisiä täällä on kuin luonnossa. Ehkä hiukan enemmän kuitenkin sellaisia joiden työ vie paljon aikaa tai sellaisia, jotka eivät baareissa viihdy. Mitä taas tulee tarjolla oleviin somiin "herkkuihin", niin heidän peräänsä kuolaavat pilvin pimein muutkin miehet. Jollei sinulla todella ole tarjottavana jotain erityistä niin heidät saat netissä vaikeammin kuin luonnossa. Lisäksi fiksummat naiset odottavat mieheltä kirjoitustaitoa joten jos se puuttuu niin kirjoitustaitoiset "nyhverö miehet" tallovat sinut jalkoihisi.
Monessa ilmoituksessa kerrotaan ettei jaksa baareissa notkua seuraa etsimässä tai että siihen ei yksinkertaisesti ole aikaa tai mahdollisuutta.
Olet oikeassa siinä, että kovin tyhjänpäiväisellä ilmoituksella ei saa muuta kuin samanlaisia yhteydenottoja. Sen verran minussa on kuitenkin supliikkimiestä ja verbaaliakrobaattia että joskus on saanut kehuja kuulla sillä saralla. Toki niitä herkuimpia tavoittelee määrällisesti useimmat mutta puolin ja toisin etsitään kuitenkin mieluiten pakettia, jossa yhdistyvät siedettävä ulkonäkö ja älykkyys sekä sopiva luonne. Kauniista mutta ikävällä luonteella varustetusta "blondista" minulla on jo riittävästi kokemuksia.
Kuva tietysti kertoisi enemmän kuin tuhat sanaa mutta enpä arvaa sellaista laittaa. Ihan mielenkiinnosta silti laitoin ilmoituksen, pitäähän sitä jonkinlainen kuva olla jälleenmyyntiarvostaan. Itse kuitenkin tietää peiliin katsoessaan että ihan surkeimmasta päästä ei ole tuo ulkoinen olemuskaan.
tai sitten varsinainen urpojen kuningas. niin tyhmiä naisia ei olekaan, että tommosen itsekehujan ottais.
joitakin voit huijata jonkun aikaa, mutta itku lyhyestä ilosta.
Mikäs sitä on täällä anonyymisti itseään kehuessa. Ei se silti tarkoita että väittäisin kenellekään samaa jos naamat vastakkain oltaisiin. Itsekehu kannattaa joskus, varsinkin työtä ja seuraa hakiessa. Normaalisti olen kyllä vaatimattomampi kuin olisi tarpeen.
Fiksun ihmisen tunnistaa mm. siitä, että hänellä on omia ajatuksia mutta ennen kaikkea siitä, että hän tietää missä tilanteessa niitä kannattaa tuoda julki ja milloin taas ei.
Jos on komea, fiksu ja mukava, niin hyvä kun kertoo sen ja tietää myös itse, itsetunto pitää olla kohdallaan ja se tarkoittaa sitä, ettei ali- tai yliarvio itseään... Omassa ilmossani on, että olen hyvännäköinen ja sen voi tietysti myös kuvasta todeta, fiksuus paljastuu sitten kirjoittelussa... vaatimattomuus on turhaa, eikä ainakaan minuun vetoa...
seuranhakupalstalle. No eipä ole sitten silläkään palvelulla mitään tasoa, jos muut ovat samanlaisia limaskoja. "Siis sitten jos kyllästyn nykyiseeni"
Minä en kelpuuttaisi edes vessanpesijäksi äijänkuvatusta, joka kuikuilee vieraita naisia netissä, vaikka on oma kumppanikin. - Pah, pah ja vielä kerran: PAH!
ei huvita yhtään, säälittävää touhua
siis voisko asiaa enää paremmin sanoa!!Varatut miehet helkkariin netistä vonkaamasta!!!!!!!!
Hieman samantyyppisiä "ennakkokäsityksiä" minullakin on ollut netti deittailusta aiemmin.
Ehkä se on jo hiukan "vanhanaikainen" käsitys, että kaikenmaailman "saamattomat luuserit" vain netissä deittaa ja etsii kumppania tai ystäviä.
Tosiaan näyttää olevan ihan laidasta laitaan ihmisiä siellä.
Kyllä se niin on, että jos etsii vain seksiseuraa ja yhdenillan juttuja, on paljon helpompi vain mennä johonkin yöelämään mukaan, siellähän niitä pörrääjiä riittää ja vähemmän taas niitä, jotka ovat vain pitämässä hauskaa tai liikkeellä ilman yhden illan hakua.
Mukavaa on silti ollut huomata, että yöelämässä voi toki olla muitakin liikkeellä kuin vonkaajia. Vaikeampaa vain ollut saada itsensä ymmärretyksi, että on tullut vain rentoutumaan, pitämään hauskaa ja "joraamaan". Ainakin ehkä naisihmisen...?
Mutta kun se menee tajuntaan, niin onnistuu se pelkkä hauskanpito ja juttelukin.
Netissä on se hyvä puoli, että voi vaihtaa ajatuksia pitkäänkin ennen kuin ehkä tapaa ...
Kuitenkin loppu peleissä se sisäisyys on tärkeintä, mutta sekään ei kata kyllä kaikkea.
Vaikka itselleni tärkeintä on persoonallisuus ja vetovoima kahden ihmisen välillä, enkä koe olevani muutenkaan mikään pinnallinen ihminen, niin kyllä se ulkonäkö, tuoksu, ääni, eleet yms kaikki vaikuttaa kokonaisuuteen.
Itse ajattelen niin, että tuskin lopun viimeksi monikaan etsii ulkonäöllisesti sitä median luomaa kauneus/komeus ihannetta, vaan meillä on jokaisella omat "kauneus käsitteemme" ja siksi en pidä pinnallisena sitä, että haluaa myös nähdä miltä toinen näyttää.
Varmasti jokaiselle löytyy omansa....
Toki onhan niitäkin...
Itse miellän sellaisen ihmistyypin, ikuiseksi etsijäksi... sitä jää helposti oma sisäisyys kohtaamatta toisenkin osapuolen kohdalta, jos tuo esiin vain ulkoisia ominaisuuksiaan...
Pettymyksiä toisena perään ja yleensä vielä sellainen ihminen ei ymmärrä, että hän itse on luonut odotukset ja pettyy omiin odotuksiinsa, eikä lopun viimeksi tähän toiseen osapuoleen.
=) jooh...
Mä löysin oman kultani netistä... Omassa profiilissani ei ollut kuvaa, mutta hän kiinnostui erilaisesta ilmoituksestani joka erottui muiden joukosta. Lähetin kuvani hänelle kyllä melkein heti ja sitten tapasimme ja rakkaus hehkuu kuumana :-)
Eli niitä kuvattomia ei kannata suoraan hylätä, voihan pyytää kuvaa, kaikki ei halua kaikkien nähtäväksi. Mulla syynä ex, jonka ilmoituksen löysin samalta palstalta, en halunnut et tietää mun ilmoituksesta:-)