naisesta, joka on teidän pituinen tai muutaman sentin jopa pidempi. Haluatteko naisen olevan mielummin teitä lyhkäisempi?
Itse olen 172cm pitkä, ja olen ihastunut ehkä hieman itseäni lyhkäisempään mieheen. Mietin vaan, että onkohan minulla mahdollisuuksia häneen, koska olen häntä pidempi... Kärsiikö miehisyys tällaisesta?
Itse olen 172cm pitkä, ja olen ihastunut ehkä hieman itseäni lyhkäisempään mieheen. Mietin vaan, että onkohan minulla mahdollisuuksia häneen, koska olen häntä pidempi... Kärsiikö miehisyys tällaisesta?
Vastaukset 49
Vanhimmat
Jos mies on sujut itsensä ja pituutensa kanssa, niin ei kai sen luulisi häiritsevän. Aika sen näyttää teidän tilanteessa. Se ei taida edes tietää sun ihastuksesta ja mistään?
hän ei kyllä tiedä ihastuksestani mitään... Tosin hän itse katselee paljon ja hymyilee minulle. No ei teistä miehistä tiedä...
Olen aina ajatellut, että haluan selkeästi itseäni pidemmän miehen. Äkkiä se mielipide näköjään muuttuu, kun ihastuu toiseen oikeasti. Hyvä näin, vielä kun saan napattua hänet itselleni... =)
häntä ,vaik nappaat, oot vain sen kaa.,ja hän vapaaehtoisesti.
onko jätkän oma pituus sille ongelma. jos on niin sunkin pituutes on sille ongelma. jos sil on itsetunto kunnossa se ei pelkää tapailla sitä pidempää naista.
nii ei kärsi. T:Timantti
yhtään miks naiset aina siihen pituuteen tuijottaa,itse olen lähes viisi centtiä rakasta miestäni pidempi eikä haittaa tippaakaan.
Kysyinkin juuri näiltä LYHKÄISILTÄ MIEHILTÄ, mitä mieltä he ovat pitkistä naisista... Minua tämän miehen pituus ei haittaa, jos vain saisin hänet omakseni...
Tuossa on jo tullutkin esille että asia on pitkälle miehen itsetunnosta kiinni, niinkuin se onkin. Mutta entäs oma itsetuntosi? Jos pituusero on huomattava ja olette vähän nuorempia, niin olette kaveriporukoiden kestopuheenaihe.
Kaikkien naisten itsetunto ei ympäristön painetta kestä.
kuitenkin jo 24-vuotias, joten ei voisi vähempää kiinnostaa, mitä muut puhuvat ja ajattelevat...
Se minua vaan kiinnostaa, minkälaiset mahdollisuudet minulla on yleisellä tasolla lyhkäiseen mieheen. Täältä saa ehkä vähän osviittaa ja yhteenvetona kaikki kommentit ovat olleet lähes poikkeuksetta positiivisia. Monet viittaavat miehen itsetuntoon. Tämä mies näyttää siltä, että hän on tyytyväinen itseensä...
No sitten, anna mennä vain! :) Ei lyhyempi mies sen kummempi ihmisenä ole. Homma voi kaatua tuhanteen muuhunkin asiaan kuin miehen pituuteen.
mies ei pituuseroa tuijota. Jos itsetunto on hyvä, mitä välis sillä on kumpi on pitempi!
Toisaalta, miksi kukaan nainen haksahtaa alle 175 senttiseen mieheen, jos itse on normaalimittainen. Voisin ymmärtää, että alle 160 senttiselle naiselle kelpaa vaikka 170 senttinen mies, ja harva pitempi häntä huolii.
Mistä lähtien lyhyen raja on mennyt 175:ssä? Kyllä se on tähän asti ollu 168 cm. Tai sitten se normaalipituinen on tasan 177 pitkä ja kaikki muut ovat liian pitkiä tai lyhyitä.
Keskipituus on kasvanut vuosi vuodelta, nuoret miehet ovat selvästi pitempiä kuin isänsä, ja kyllä jo keski-ikäisten keskuudessa on selviö, että tosimiehet ovat vähintään 185 ja alle 175 ovat tosipätkiä.
että tosimies on vähintään millin päälle 188 cm. Eikä yhtään enempää.
on TASAN 185cm =/
alle 180 on vieläkin keskimitta ja sekin on otettu armeijassa olevilta. Koko väestö on huomattavasti lyhyempää ja sen huomaa.
on monesti näyttävän ja pantavan näköisiä / oloisia muttei 'herttaisen' tai 'hellittävän', siihen se ainakin mun kohdalla sit varmaan kaatuiskin. Tosin ei voi tieää kun ei oo pahemmin itseä pidempien naisten kans tullu säädettyä.
kyllä Bulgarialaiset kuulantyöntäjä-amatsonit oletetusta näyttävyydestään huolimatta saa silkan järkytyksen ohella lähes pelottavan impotenssin(2cm)aikaiseksi...
että mä en voi olla hellittän näköinen kun olen noh mitäs tuolla mun profiilissa lukee, 170-180 cm pitkä...nyyh. Mutta mä olen kyllä saanut sun jutuista kuvan ettet edes ole mitään hellijä-tyyppiä?... Vaikka olen kyllä epäillyt ettet ole puoleksikaan niin reteä poju kun annat ymmärtää... ;)
Vain itsestäni, ehkä muut ei noteeraa koko pituusjuttua ollenkaan. Toki suurin osa munkin kavereista tykkää sellaisista mulkun mitän itteään lyhyemmistä naisista,eli sun pitää siis satsata sellasiin vähintään 185 senttisiin uroksiin,silloin mies voi tuntea itsensä mieheksi ja sä naiseksi,kaikilla on toisin sanoen homma hanskassa:-)
et mulkun mittä on se oikea mitta...
Kato nyt pariskuntia, niinhän se melkeen aina menee. Ja joo, toki mä tunnen vetoa just sen pitusiin :) Tietysti, riippuu mulkusta ;-P
optimi tuntuis olevan se 15-20 senttiä miehen hyväksi,eli aikalailla keskiverto mulkun mitta. Tosin en mä nyt tiiä onks sillä mitään käytännön merkitystä, lähinnä se on ainakin mulle henkistä laatua, ei se pituusero vielä koskaan mihinkään sekstailuhommiin tai vastaaviin oo vaikuttanu. Paitsi kerran yks melkein mun mittainen eukko halus väen vängällä olla takaapäin tuhmaillessa jalat yhdessä ja se meni jo vähän hankalaksi, siinä kävi jo mielessä et pitäis olla jonkun sortin hydraulinen panoteline jolla toista vois liikutella soppelille korkeudelle.
et jos mies on about saman mittanen ja lykkii takaapäin niin usein sil on siinä jotain vaikeuksia. En oo kehdannu kysellä mut oon miettiny just sitä et onko mun pimpsa niinkun liian korkeella.
Tarkotitko sä siis sitä?
hyvinkin. Ei se oo ongelma jalat levällään koska siinä pystyy sääteleen itekkin kuinka korkealla naisen peppu on mut jalat yhdessä se on jo samanmittaisilla vähän liian korkealla, siihen pitäis olla jo melkein yläkäyrä kulli :-)
sen 193 senttisen äijän kaa oli jännää kun sen muna tuli koko ajan niinkun yläkulmasta. Alko kyl pikkasen ehkä jo puuduttaa.Ja lyhyemmän jäbän sitten alakulmasta. Hassu juttu. Joo, sellanen 185-188cm on paras.
Heh, miten tää juttujen taso on taas näin luxus.
Naiseni on minua muutaman sentin pitempi eikä se haittaa ollenkaan. Miksi haittaisi? Ihan sama kumpi on pitempi, mies vai nainen, mutta jos pituusero on yli 20 senttiä niin se varmaan tuottaa jo tiettyjä hankaluuksia.
vapaa, niin mikä sinua pidättelee :)
-- hän on sinua lyhyenpi. Ei mitään merkitystä. Homma toimii ihan yhtä hyvin tai huonosti, pituuserosta huolimatta. Nim.merk. kokemusta on.
Monesti on aika sama mitä tällaiseen vastaa täällä. Tosielämässä asiat näyttää vähän toiselta. Joku voi sanoa vahvan mielipiteensä unelmanaisestaan, mutta todellisuudessa se vierellä oleva nainen näyttääkin ihan muulta.
Minua ei ole koskaan pelottanut itseäni pitempi nainen ja kokemusta on myös pitkästä suhteesta. Pidän pitkistä naisista, mutta makuja on monia. Näyttäisi että useammilla se ideaali on ehdottomasti itseä lyhempi. Kavereiltani en ole asiaa kyselly koska minulla on vain pitkiä kavereita. Sitä en ole ymmärtänyt koskaan miten se liittyy miehisyyteen. Melko huteralla pohjalla pitää sen miehisyyden olla jos se horjuu ulkokohtaisista seikoista. Ota selvää minkälainen mies sinulla on tähtäimessä äläkä tee asiasta numeroa.
olen seurustellut/elänyt monien lyhyeksi (?) laskettavien miesten kanssa, jos tuo 175 muka on lyhyen mitta. Itse olen juuri tuon 175 ja koska olen nainen niin olen pitkä.
Nainen 175 cm = pitkä
Mies 175 cm = lyhyt
Ei voi käsittää tuota. No kuiteski ovat jotkut olleet minua lyhyempiä ja todenneet että ego on niin suuri ettei siinä pari senttiä mitään paina. En itse osaa mokomaa edes huomioida. Mutta yksi asia no totisen tosi: suht saman pituisten kesken seksi on parempaa. Jos mies on jotain 185 niin seksi ei vaan suju, tai sitten ne ei vaan osaa? Monesti tuntuu että lyhyiden miesten on pitänyt kehittää itsessään muita avuja kun ei voi pelkällä ruumiin koolla elvistellä. Ja kulli on ollut kaikilla lyhyillä miehillä parahultaisen kokoinen.
mä olen samaa pituusluokkaa sun kaa. En kyl yhtys ajatukseen et pitkät miehet ois surkeempia sängyssä. Luulen et se on luonteesta kii kiinnostaako miestä naisen nautinto. Musta pituusero on aika jees. Niinkuin olen ennenkin täällä maininnut niin on hankala harrastaa 69:iä jos mies on lyhyempi. Silloin se molo on sun kaulan kohdalla. Tosi pitkä mies (190 ) saattaa kyllä tuntua jotenkin kömpelöltä sängyssä.
Kyllä, pään sisäisistä asioista on kyse. Itse en ole tuntenut tarvetta kehittää itseäni parantaakseni kilpailuasemaani. Olen ollut kiinnostunut monista asioista ja kenties kehittänyt avujani samalla, vaikea sanoa... Joku 7 cm kokoero ei ole tuottanut ongelmia minkään suhteen. No, kenties joskus ulkopuolisille.
Eiks kuusysi ole ihan yhtä hankalaa oli mies sitten huomattavasti pitempi tai lyhyempi, eli jos molo on otsan tai kaulan kohdalla? Helpointa kai on jos partneri on muutaman sentin tarkkuudella saman mittainen. Nykyinen naiseni on tasan saman mittainen kuin minä mutta on minulla ollut 150-senttinenkin nainen ja se oli ikävää kun aina suudellessa piti kumartua. 190-senttiset miehet joutuu varmaan kyyristelemään koko ajan kun läheskään saman pituisia naisia ei ole.
yks tyyppi jonka kaa oli sutinaa oli muistaakseni 193 cm. Ihan hyvin se 69 onnistu. Mut sillä olikin aika iso mela.
Paras kumppani 69:siin on mulle(empiiristen tutkimusten mukaan) tollanen 186-188 senttinen. Mutta tietty rakenne vaikuttaa, jos miehellä on pitkä selkä niin saman pitunenkin on ihan ok. Niin ja se meisselin koko on tietty toinen ratakiseva juttu. Mahtava tunne on kun joku ihminen on kuin sulle valettu, kaikki asennot toimii kuin unelma. Ehkä se on sitä kemiaa... :-p
otsikkona oli "lyhyet"
Pituuden alaluokat:
Hottentotti/Tonttu= 145
Hobitti
Kääpiö
Lyhyt= 175
Itseni määrittelen luokkaan kääpiö.
Se, jos joku on sinun kokoinen ja sinulle koon puolesta sopiva, ei ole kemiaa. Se on fysiikkaa. Vai pitäisikö sanoa anatomiaa?
Kemiaa vaaditaan sitten varsinkin kun se äijä on erikokoinen. Lyhyt mies pitkänkin melan kanssa ja pitkä mies lyhyenkin melan kanssa. Silloin kaivataan hyvää kemiaa!
Olen itse pitänyt aina eniten suunnilleen itseni pituisista naisista. Olen 173 cm joten minut voi sitten varmaan laskea niihin lyhyisiin. Ja miksikö saman pituinen. Päivittäinen halailu ja suutelu tuntuu jotenkin mukavimmalta silloin kun ei tarvi kumarrela tai kurotella. Ja mitä siihen seksiin tulee niin parhaimmat sessiot olen kokenut juuri itseni kokoisten naisten kanssa kun strategiset paikat on suunnilleen samoilla kohdilla. Onhan se seksi kuitenkin aika oleellinen osa parisuhdetta. Olkoon itsetunto sitten mitä on mutta minä ainakin viihdyn parhaiten suunnilleen itseni kokoisten naisten seurassa jos ajatellaan vain ulkoisia mittoja siinä suhteessa ja unohdetaan se "sisäinen kauneus".
By the way, mistä on tullut tuo yleinen käsitys että lyhyemmällä miehellä olisi huono itsetunto? Väittäisin jopa hieman toisin. Miksi naiset aina hakevat itseään reilusti pidempää miestä? Puhutaan aina siitä turvallisuudesta mutta olisko kuitenkin niin että naisen oma itsetunto ei kestä lyhyempää tai saman pituista miestä? Naisethan sen pituuden perään aina on, ei miehet, sen näkee hyvin nopeasti kun selailee vähän treffi palstoja. Kerroithan itsekin katselleesi ennen vain pitkiä miehiä.
Minulla on ainakin itselläni hyvä itsetunto. Nuorempana asia saattoi ehkä olla toisin, mutta sanotaan nyt että kaipa siihen pitkään mieheen liittyy sellainen tietynlainen turvallisuus, vaikkei tällaiseen oletukseen ole mitään perusteita.
Seurustelin parikymppisenä saman pituisen pojan kanssa, ja kaikki toimi kuin unelma... Oli mukavaa, kun toinen oli saman pituinen. Edellinen mies oli 193cm pitkä, ja yhdessäolo oli kamalaa kurottelua kokoajan. No kumpikaan suhde ei todellakaan kaatunut miehen pituuteen.
Minä en haluaisi paljoa lyhyempää miestä kuin itse olen, sillä silloin en tuntisi oloani niin naiselliseksi. Pituutta enemmän painaa esim se, että mies on urheilullinen ja lihaksikas...
Aina olen ollut ihastunut ihmiseen, en hänen pituuteensa. Ja siksi esitinkin kysymykseni, kun en tiennyt, mitä lyhyet miehet ajattelevat. Kommentit ovat yllättäneet minut täysin.
Mukava kuulla että keskustelu on avartanut näkemystäsi. Välillä vaan hieman ärsyttää tuo yleistys että kaikilla lyhyemmillä miehillä muka on automaattisesti huono itsetunto eivätkä kestä pidempää naista. Se kun on siitä jännä juttu että nainen haluaa olla pienempi voidakseen tunteä itsensä naiselliseksi. Miehekkyys lähtee jostain ihan muualta kuin pituudesta ;)
Sinuun vaikuttaa ulkoiset seikat paljon. Vaikuttaa myös siltä, että olet alle keskivertoälyisen ihmisen, norminainen kuitenkin yksinkertaisuutena. Naurettavaa riittää lihaksikkuuden ja urheilullisuuden kommenteinesi ja muutenkin yleiskuvana siitä, mitä pääsi sisällä liikkuu kun yrität kirjoittaa sivistyneesti asioista, joista ilmitulee haluamattasikin pinnallisuutesi, jonka koitat kieltää.
Olet ilmeisen lyhyt, kun tuollaiset herneet vedit nekkuusi...
Äo:ni on 140. Ulkoiset seikat vaikuttavat tottakai, enkä yritä edes kieltää sellaista tosiasiaa! Mikä sinä olet arvostelemaan sitä, mistä kukakin ihminen pitää. Jos sinä pidät esim. vaaleahiuksisista enemmän kuin meistä tummista, en tule sanomaan, että oletpa pinnallinen. Et sinäkään varmasti pidä kaikkien naisten ulkonäöstä. Haluan urheilullisen miehen, koska minulla on varaa haluta sellainen.
Kiitos kuitenkin sinunkin mielipiteestäsi, tarkoitus ei ollut ärsyttää.
on aika suurella todennäköisyydellä "painettu"..
Niitten kuvia on painettu esim. lehtien kansiin. Pitkä mies = iso nainen.
on siis miehiä, jotka haluavat olla itseään pidemmän naisen kanssa sen takia, että heillä on tarve saada kokea itsensä ikään kuin alistetuksi naiselle.
Muuten ei pitäisi olla ensimmäiseksi katsomassa senttejä tai kiloja, kun vakinaista kumppania harkitsee. Tämä tietysti on ongelmallista, koska niitä nyt ihmiset ensimmäiseksi toisessa puntaroivat.
Kokemukseni mukaan valtaosa tuntemistani ihmisistä opettelevat myöhemmin selittämään vierellään kulkevaa kumppaniaan näiden ensimmäisten kriteerien ympärille. Eli: väitän, että valtaosalle miehistä se on miinusta, jos nainen edes näyttää (korkokengissä) miestä pidemmältä.
Minä taas, uh, nauttisin pitkän naisen seurasta. Varsinkin jos valtaosa pituudesta olisi jalkoja!
http://www.tieteenkuvalehti.com/Crosslink.jsp?d=195&a=1219&id=8584_4
että AP:n ÄO olisi 140. Jos nyt vaihdettais vaan sen nelosen tilalle nolla. Tai eihän se ÄO mitään sivistystasosta kerro.
tein yhdeksännellä luokalla...
Fiksu ihminen ei ala tuntemattoman älykkyyttä arvioimaan sinun tyyliisi.
Mutta fiksu ihminen alkaa arvioimaan tuntemattoman pituutta? Oli nimittäin aika hassu virkkaus sitä äo-tuoksahdustasi ennen. Ei nuo palikkatestitkään paljoa fiksuudesta kerro, ja valitettavasti näyttäisit olevan siitä elävä esimerkki, jos itseesi on uskomista. Sen verran provoilun makua alkaa kirjoituksissa olla.