Onko viinan juonnissa

siis yhtään mitään järkee?
..jos on, niin mitähän?
231102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

juo liikaa viinaa, voi vaimo häipyä ja vouti viedä koko kauniin kodin irtaimistoineen...

Toisaalta moni nainen, kumma kyllä, rakastuu juuri moiseen renttuun..

Ja me kunnon miehet taas; me jäädään ilman saunapuhdasta.

Äänestä

on mukavaa, kaikki muutkin tuntuvat mukavilta, kännissä keksii paljon hauskoja vitsejä, baareissa tutustuu runsaasti uusiin ihmisiin, kännissä saa hyviä ideoita, inspiroituu lähtemään eri paikkoihin ja se avartaa, saa paremmin unen päästä kiinni, ei tule krapula jos jatkaa juomista

näitähän riittää mutta pitää jättää jotain muillekin.

Äänestä
  • piparin saanti kännissä,naiset ei tykkää makoilla kännisten kaa.?

    Äänestä

  • entäs kirjoitti:

    piparin saanti kännissä,naiset ei tykkää makoilla kännisten kaa.?

    minä uskon humalaan ja sen voimaan. mitä sillä piparilla kun on vain viinaa.

    Äänestä

viinahan on tunnetusti VIISASTEN JUOMA!!
MUTTA SE MÄÄRÄHÄN SE TUOTTAA MONELLE ONGELMIA.

Äänestä
  • tyhmempi viinan käyttäjä. Myrkky, joka pieninä annoksina edistää terveyttä.

    Äänestä

onko missään mitään järkeä. Onko siinä että syö hyvää ruokaa kun vähän vähemmänkin hyvänmakuisella mutta terveellisellä elää ja jaksaa tehdä töitä / lapsia. Onko seksin harrastamisessa ehkäisyn kanssa mitään järkeä, sehän on vain energian ja resurssien haaskausta. Järkevässä ja tehokkaassa maailmasssa ei harrastettais minkään sortin pelkän oman mielihyvän tavoittelua, sitähän viinakin on, nautinto aine.

Viinan juonnissa on se järki että sen avulla moni meistä pitää järkensä. Se on se pieni ilo ja hetki 'vapaata' tähän tylsään, merkityksettömään ja loputtomaan arjen taaperrukseen, hetki jolloin ei huolet paina eikä rasita polla niin sanoakseni. Hetki jolloin ei jaksa eikä muista murehtia paskaa duuniaan, paskaa palkkaansa, mulkkua pomoaan, typeriä työkavereitaan eikä mitään muutakaan vastaavaa paskaa. Viinan avulla jopa puoliveltto voi näyttää puoliheijarilta, toisin sanoen koko ajatusmaailma muuttuu sen miellyttävän humalaisen hetken edes piirun verran positiivisemmaksi ja ruusunpunaisemmaksi. Sitäpaitsi ilman viinaa mäkään en ois varmaan saanu eläissäni edes pimppiä, ihmisten sosiaaliset kontaktit varsinkin vastakkaiseen sukupuoleen ois meillä keskivertorunkkareilla aika minimaalisia ilman viina tuomaa rohkaisua. Mulla ainakaan ei oo viinasta mitään pahaa sanottavaa, mieluiten kuolisinkin alkoholimyrkytykseen :-)

Äänestä
  • elää, mutta ilman viinaa voit..mikä ero!!..turhako?

    Äänestä

  • et voi --- kirjoitti:

    elää, mutta ilman viinaa voit..mikä ero!!..turhako?

    herkuttelua voi elää, säkö et muka syyllisty koskaan edes siihen??

    Äänestä

  • UPDATE_7018511 kirjoitti:

    herkuttelua voi elää, säkö et muka syyllisty koskaan edes siihen??

    Totuus löytyy kaurapuurosta.

    Äänestä

Valtio saa verotuloja siitä. Tosin voi kysyä, onko järkeä liimailla varoitustekstejä niihin viinapulloihin.

Äänestä

Lisää veroja ja kiireesti.

Äänestä
  • Pilvi vapaaks ja äkkiä!

    Äänestä

  • "Puska"jussi kirjoitti:

    Pilvi vapaaks ja äkkiä!

    Kovat tyypit ovat ilman tuotakin riesaa. Heikot sortuu jne.

    Äänestä

Ei kyse ole JÄRJESTÄ, vaan FIILIKSESTÄ!

Äänestä

Olen onnellisimmillani humalassa.

Äänestä
  • Jos joka tapauksessa ottaa nappoon, niin miksi ei helpottaisi oloaan kemikaaleilla? Mitä se on keneltäkään pois ?

    Äänestä

  • miksei? kirjoitti:

    Jos joka tapauksessa ottaa nappoon, niin miksi ei helpottaisi oloaan kemikaaleilla? Mitä se on keneltäkään pois ?

    itseltäsi vaan pois ,harmi!

    Äänestä

Pete pitää mielipuolten touhuna tota tullin touhuu ku kaatavat hyvää ilolientä muualle ku kurkkuunsa!

Esim. meitsin suosikkii eli väärennettyy Stolikkaa kaadetaa hukkaa useit litroi vuodes! Aatelkaa kui hyvät tumut Viipurin köyhät katulapset niistäki sais!

Äänestä
  • Ja siinähän menee puhdasta energiaakin ihan hukkaan, ilmasto lämpenee ja ties mitä. Kyllä katulapsetkin viinalla eläis, mut niillä on se liima kuulema se ykkösjuttu. Ei siitä juuri energiaa saa. Toisaalta niistä ei voi ihan varma olla, onko niissä pimeissä pulloissa etanolia vai metanolia, mutta sehän selviäis viimeistään kokeilemalla. Koirathan ne on tullimiehen silmät kuitenkin.

    Äänestä

  • bölp glug kirjoitti:

    Ja siinähän menee puhdasta energiaakin ihan hukkaan, ilmasto lämpenee ja ties mitä. Kyllä katulapsetkin viinalla eläis, mut niillä on se liima kuulema se ykkösjuttu. Ei siitä juuri energiaa saa. Toisaalta niistä ei voi ihan varma olla, onko niissä pimeissä pulloissa etanolia vai metanolia, mutta sehän selviäis viimeistään kokeilemalla. Koirathan ne on tullimiehen silmät kuitenkin.

    Nois väärennetyis kannattaa olla tarkkana, jos on sellanen metallinen sivumaku ni voi olla varma et on kunnon liemii käytetty valmistukses!

    Äänestä

  • Pietari.Suuri kirjoitti:

    Nois väärennetyis kannattaa olla tarkkana, jos on sellanen metallinen sivumaku ni voi olla varma et on kunnon liemii käytetty valmistukses!

    Minä se vaan oon niin kranttu, etten huoli mitään, mitä ei saa essolta ja korkkaamattomassa muovipullossa.

    Äänestä

ehdottomasti pää pitää nollata pienellä viikonloppu sekoilulla. kohtuus kaikessa, niin homma on hauskaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


järkeä? kirjoitti:

siis yhtään mitään järkee?
..jos on, niin mitähän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu