kyllä tämän palstan voittaa kateus olen lukenut näitä nyt muutaman kuukauden eikä ole sanavarasto kasvanut mikähän saa noin pienen paikkakuntalaisten riitelemään keskenään? oliskohan nyt aika katsoa itseä peiliin? (olenko parempi kun naapuri)ja missä suhteessa?
kateus
oululainen
102067
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ihan samaa mieltä asiasta, kateus suurin kaikista, mutta mitä muuta heiltä voi odottaa, pieni paikkakunta, kaikki tuntevat toisensa, eihän siellä mitään muuta puheenaihetta voi olla, kun toisista pas...jauhaminen...se kateus!
kyllä niin on ja samaa mieltä oon eikö pienet paikkakuntalaiset itse sitä ymmärrä ette yhteenhiileen puhaltaminen on tärkeää.eikä sukulais riita niin kaunista ole kun luulevat.
edellinenkään viestin kirjoittaja ei suuresti miettinyt miten asiansa esittää
kerranki oikeaa asiaa!
No ettekö tajua tähän kirjotuspalstalle on niin hyvä moittia ihmisiä kun ei tertte päin naamaa sanoa harva se USKALTAA päinnaamaa sanoa mitään :vai kuinka????????????????????????
Asian ydin onkin siinä, että tutulle ei uskalleta sanoa suoraan, mitä ajatellaan. Paineet puretaan viesteinä tällä keskustelupalstalla. Ja onhan se parempi kanava kuin esim. väkivalta. Eikun antaa palaa vaan!!! Kyllä me sen kestämme jos se jotakuta helpottaa.
No siinähän oli järkevä kirjoitus.
osua omaan napaan kun tuollaisia kehottelet, ainakaan vielä...
Kateus on hyväksi kun se ei mene MAHDOTTOMUUKSIIN!!!!EI ole sellaista ihmistä joka ei kadehtisi vähän jos ei paljon!
Hyväksikö? Kateus on toki inhimillinen piirre, jota sivistynyt ihmiskunta yrittää välttää. Voihan se olla jopa liikkeelle paneva voima ja hyväksi - jos se osataan valjastaa oikein (pyritään aikaansaamaan parempia tuloksia kuin esim. naapuri) eli siis tavoitteet ovat saada aikaan jotakin hyvää. Kateudesta tulee sairaus jos se saa yliotteen ja sen motivoimana toimintojen seuraukse ovat ei toivottuja. -että niin.