En kysy, että mikä on kaikkein kauhein kauhuleffa, vaan kysyn millainen on kaikkein kauhein kauhuleffa?
Eli millainen olisi sellainen kauhuleffa, joka saisi kunnolla paineet nousemaan, ja se jäisi pyörimään mielenpäälle?
Millainen??
9
504
Vastaukset
- sulle
1. wolf creek, siinä jää miettimään leffan jälkeen paljonki
2. teksasinmoottorisahamurhaaja- pahan alku
heikkohermoisille raakaa toimintaa ja sadismismia, kannattaa katsoa, tässä painetta saa helposti nousemaan.
3. hostel, ihan hyvä, heikkohermoisille kauhea, ei mulle, kun kauhuystävä oon
4. saw 3
5. kauna 1 ja 2- rochster_
Parasta viihdettä!
- (*-*)
Yksi tabu jota edes kauhuelokuva ei ole uskaltanut käsitellä on lasten tappaminen, tai oikeastaan sen näyttäminen.
Olisi helppo hankkia elokuvalle kyseenalaista mainetta ja kunniaa teurastamalla valkokankaalla yksityiskohtia peittelemättä lapsia, ja uusi kulttileffa olisi valmis!- mahdollisimman
Eli mahdollisimman julma elokuva.
- (*-*)
mahdollisimman kirjoitti:
Eli mahdollisimman julma elokuva.
Julmia ja häiriintyneitä elokuvia kauhussa on luotu yllinkyllin, esim. kannibaalielokuvien auteenttiset eläinrääkkäykset, mutta lasten tappaminen on tabu johon ei ole uskallettu tarttua.
En välttämättä haluisi nähdäkään sellaista valkokankaallla, ellei se sitten palvele tarkoitusta, mutta tämänkaltainen elokuva jäisi varmasti pyörimään mieleen pidemmäksikin aikaa. - mut
(*-*) kirjoitti:
Julmia ja häiriintyneitä elokuvia kauhussa on luotu yllinkyllin, esim. kannibaalielokuvien auteenttiset eläinrääkkäykset, mutta lasten tappaminen on tabu johon ei ole uskallettu tarttua.
En välttämättä haluisi nähdäkään sellaista valkokankaallla, ellei se sitten palvele tarkoitusta, mutta tämänkaltainen elokuva jäisi varmasti pyörimään mieleen pidemmäksikin aikaa.Se on kyllä varsin arka aihe, mutta kauhu on kauhua ja sitä pitää pelätä.
Varsin monet pahoittavat mielensä kyseisestä aiheesta, mikä johtaa tekijöiden vihaamiseen tai vastaavaan.
Tietysti oikean tyyppinen "lastentappo"leffa herättäisi kiinnostusta, mutta aihetta on vaikea valikoida. Esimerkiksi, jos leffassa on murhaajapedofiili, niin se aiheuttaisi pahennusta ja suurta keskustelua julkisuudessa.
Aihe olisi kyllä arkipäiväinen jne...
- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
Katso se, niin tiedät miksi mainitsin sen
Mieleepainuva epäilemättä, mutta myös huono kuin mikä!
En voi tajuta sitä, miten jotkut elokuvataiteesta jotain ymmärtävät voivat ylistää CH:n kaltaista roskafilmiä, elokuvasivusto Elitistinkin yleensä asiantuntevat arvostelijat antoivat tälle torsolle pistekeskiarvoksi 4 tähteä!
Elokuvassa ei ole muuta hyvää kuin loistava musiikki ja ajoittain tunnelma, joka sekin rakentuu pitkälti musiikin ansiosta. Muuten elokuva on rikkonainen, kohtaukset irtonaisia, (vaikkakin on onnistuttu luomaan pari ikimuistettavaa kohtausta) ja näyttelijät ja heidän dialoginsa kiusallisen kökköjä. Leffan sanomakin on niiiiin alleviivattu, että pahaa tekee.
parhaiten tätä Deodaron tekelettä kuvaa sana amatöörimäinen.
Joku voisikin valottaa, minua ymmärtämätöntä, mikä tekee tästä leffasta niin merkittävän!
Deodato onnistui paljon paremmin yhdessä aiemmista kannibaalifilmeistään Jungle Holocaustissa, jota voi jo kutsua hyväksi elokuvaksi!
- neiti halla
Cravenin Last House On the Left oli jotenkin niin todellinen että mun teki pahaa. Varsinkin kun viime aikoina on ollut lehdissä juttua esim. Oulussa tapahtuneista raiskauksista (kolme miestä pitelee 17-v tyttöä paikallaan kun yksi raiskaa sitä). Tuo tulee mieleen kotio baarista kävellessä.
Olen niin skeptikko ettei yliluonnolliset jutut oikein sykähdytä, ja Hannibal Lecterin tapaisia tyyppejä on kuitenkin aika harvassa, mutta tuollaista voisi oikeasti tapahtua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351988
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171660"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu113925Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654