Näin 5 vuotta juoksijana olleena pakko sanoa, että tuli testattua ekaa kertaa tuota sauvakävelyä. Ennakkoluuloja lajia kohtaan oli, mut parempi kokeilla enne ku alkaa arvostelemaan. Mut oli kyl hauskaa. Se antoi ihan uutta puhtia kävelyyn ja sai opetella uudenlaista tekniikkaa. Meinaan mennä kyllä vielä uudelleen lenkille, sauvat mukana :)
Suosittelen!!!
Hauska kokemus!
3
1416
Vastaukset
- sama juttu...
...itelläki; ennen olin, että minähän en sauvakävele se on mummojen hommaa vaan mieluummin juoksen.
Sitte, eräästä syystä tuli juoksukielto, ja ajattelin, että kokeillaan nyt sitä sauvakävelyä kun jostain sitä endorfiinipaukku on saatava:). Ja se todellakin on tehokas laji kun painattaa menemään ja kalorit palaa:)
Never say never... - ar58vm
Jos sieltäpäin löytyy esim.ulkoilureitti missä on ylä-ja alamäkiä niin sauvoilla ylämäessä voimalla "painaen"ei jaloilla vaan käsillä,kyllä "allit"saa hudaa ja keskikropan lihakset ja tasamaalla sauvoilla piiiitkällä työnnöllä taaksepäin,kun näkee miten valtaosa liikkujista käyttää sauvoja,tulee mieleen lypsykilpailuun treenailu.
- kuntsari
Sauva-maastojuoksu on kaikista kivointa liikuntaa jonka tiedän.
Ilo tulee siitä että vauhti on aivan hirmuinen ilman sauvoja maastossa juoksemiseen nähden. Ei tartte varmistella askelta vaan antaa mennä vaan. Ylämäet, kivet, kannot ja ojat ei haittaa menoa ,kuten suunnistuksessa, vaan ne on helppo ottaa hyvinä haasteina. Polut ja mutkat tuovat lisäväriä.
Tasaisella ja alamäessä sauvat ovat lähes turhat kävelyssä, mutta kun alkaa juoksemaan niin niille tulee jo kummasti käyttöä.
Juostessa sauvojen pituus on tärkeä jotta rento liike säilyy (5cm pidemmät kuin kävellessä) ja tekniikka täytyy kyllä olla lähes täydellinen jotta siitä saa kaiken ilon irti.
Kun aloittaa sauvakävelyä niin kannattaisi ottaa ensin vaimon sauvat eli liian lyhyet käyttöön. Silloin oppii paremmin 'kainalon alta ranteella taaksepäin rennon työnnön' joka on tärkeää että sauvoista on enemmän hyötyä kuin haittaa.
Pitäiskö mun pitää aiheesta kurssi joskus jossain pururadalla?
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847