Aloitin vuosia sitten ns. seksisuhteen erään miehen kanssa. Mulla tuli tunteet peliin eli rakastuin mutta hän ei muka voinut sitoutua yms. Minä sitten jäin roikkumaan toivoen, että asiat muuttuisi. Suhde oli monesti on/off mutta aina sitä palattiin yhteen ja seksi oli upeaa..Kunnes sain sähköpostilla viestin, että suhde on loppu, hän kun on ajatellut asioita ja elämäänsä (eronnut) ja että hän on muuttamassa muualle. Seksiin olin kelvannut mutta en parisuhteeseen kun olimme hänen mielestään niin erilaisia. Huvittaa oikein, että kerroin hänelle että olen kirjoittanut hänelle sähköpostia ja kertonut omia mietteitäni, niin hän ei muka ole päässyt tietsikalle.
Että olen viitsinyt roikkua tällaisen ihmisen matkassa vuositolkulla ja sitten kuulen, että parisuhteeseen en kelvannu. Tosi karua.
Noh, otan tietty opikseni ja kierrän "en pysty sitoutua mutta haluan seksisuhteen kanssasi"- tarjoajat kilsojen päästä.H..vetti että sattuu! Seksisuhteen tarjoaja ajattelee vain itseään ja halutessaan lopettaa kaiken noin vain.
Että olen viitsinyt roikkua tällaisen ihmisen matkassa vuositolkulla ja sitten kuulen, että parisuhteeseen en kelvannu. Tosi karua.
Noh, otan tietty opikseni ja kierrän "en pysty sitoutua mutta haluan seksisuhteen kanssasi"- tarjoajat kilsojen päästä.H..vetti että sattuu! Seksisuhteen tarjoaja ajattelee vain itseään ja halutessaan lopettaa kaiken noin vain.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Seksisuhteessa on aina kaksi osapuolta.
Mielestäni on turha syyttää toista, seksisuhteen tarjoaja ei saa mitään ellei toinen osapuoli lähde leikkiin mukaan, eikö ?? Muista oma asemasi. En ikinä suostuisi kenenkään PATJAKSI vuosikausiksi, enkä lyhyemmäksikään ajaksi.
Sitä saa mitä tilaa. Eipä löydy kovin montaa miestä, joilla ne tunteet tuollaisissa panosuhteissa ilmaantuisi. Ottavat sen lasin maitoa, mutta lehmää eivät huoli. Tämä herra sai nyt sen maitolasillisensa ilmaiseksi. Siis vuosiako sä hömelö olet sitten ollut sen kanssa seksisuhteessa? Luulis nyt pikkasen niitten hälytysskellojen soivan siellä päässä, mutta kun ei niin ei.
Suosittelen ,että seuraavan miehen kanssa et sitten ryhdy mihinkään seksisuhteeseen. Sua ottaa vaan jälkeenpäin päähän.
kuitenkin että myönnät sen, että olet naiivi.
Jos et sitä myöntäisi olisit todella LAPSELLINEN!!!
Eli eihän tähän voi oikeastaan kommentoida mitään, koska kerrot kaiken oleellisen otsikossa.
Ei pahalla, mutta sunlaisia pitää välttää, koska te luulette omistavanne miehen kun annatte rakkautenne hänelle, ja näin alkaa omistamisenhalu.
Teidän status oli seksisuhde. Piste
Se ei muutu siitä mihinkään vaikka ruuvaisit miehen pään irti ja kantaisit sitä kauppakassissa: omistaen sen.
Uppista, melkein unohtu tärkein.
Puhuitkin itsestäs myös viimeisellä rivillä. "Seksisuhteen tarjoaja ajattelee vain itseään ja halutessaan lopettaa kaiken noin vain." Onhan se ikävää kun ei asiat menny sun pillin mukaan...
P.S. Pyyteetön rakkaus ei kärvistele katkeruudessa.
P.P.S. Äläkä vaan tuu syyttämään miehiä paskoiks jos seuraavan kerran saat siipees sen takia, että et saanu haluamaas vastakaikua. Siitä alkaa jo nolous...
Katkeruus ja viha ovat tällaisessa tilanteessa täysin normaaleja ja sallituja tunteita. Mitäs sitä tunteilleen mahtaa? Itselläni oli samanlainen tilanne, paitsi että seksisuhde kesti paljon vähemmän aikaa. Minä rakastuin, mies ei. Kyllä minä siitä olin katkera, kun mies sitten jätti ja hommasi uuden.
Mutta viha ja katkeruus on ohi menevää. Nykyään ko. mies on minulle hyvä ystävä. Edelleen rakastan häntä, mutta hän ei minua, joten vain ystävinä pysymme.
Mutta tosiaan, kyllä se on sen leikkiinlähtijän omalla vastuulla. Toista ei saa syyttää, jos hän jo suhteen alussa sanoo ettei halua kuin seksiä ja tunteita ei ole. Toki siitä tulee katkeraksi, kun ero tulee, mutta se kyllä menee ohi ajan kanssa. Ihan henkilöstä riippuu kuinka paljon sitä aikaa menee.
"Noh, otan tietty opikseni ja kierrän "en pysty sitoutua mutta haluan seksisuhteen kanssasi"- tarjoajat kilsojen päästä.H..vetti että sattuu! Seksisuhteen tarjoaja ajattelee vain itseään ja halutessaan lopettaa kaiken noin vain."
Sen takia sitä sanotaankin seksisuhteeksi. Seksisuhteen luonteeseen kuuluu että se on pelkkää panoa ja hauskanpitoa; se voidaan lopettaa koska vaan kun jotain parempaa löytyy tilalle. Luulisi nyt olevan aikuisille ihmisille olevan selvää mikä on pelin nimi. Itse lähdit typerään touhuun mukaan, roikuit kuvitellen että asiat muuttuisi. Miksi ne olisi muuttuneet?
Eikä aivoja ollenkaan....
Tosi nami, nami saalis....
syyttää vain itseäsi tapahtuneesta:
"Aloitin vuosia sitten ns. seksisuhteen erään miehen kanssa."
Miksi muutit yksipuolisesti sääntöjä ja aloit odottamaan jotain muutakin. Ota opiksi, äläkä syyttele muita omista valinnoistasi.