"Kilo rasvakudosta sisältää noin 8000 kcal energiaa." s.131, luvussa Energiantarpeen arviointi
M.Fogelholm
Elintarviketieteiden tohtori, dosentti
Lähde: Syö ja liiku mielelläsi. Onnellisen ihmisen valinnat. Mikael Fogelholm ja WSOY (1999)
Netti tosiaan vilisee asiantuntijoita. Tuo 339-sivuinen kirja on hyvä tietopaketti laihduttamisen perusteista. Olisipa mielenkiintoista tietää mistä tänne revitään 7000 kcal kerta toisensa jälkeen.
-LK
M.Fogelholm
Elintarviketieteiden tohtori, dosentti
Lähde: Syö ja liiku mielelläsi. Onnellisen ihmisen valinnat. Mikael Fogelholm ja WSOY (1999)
Netti tosiaan vilisee asiantuntijoita. Tuo 339-sivuinen kirja on hyvä tietopaketti laihduttamisen perusteista. Olisipa mielenkiintoista tietää mistä tänne revitään 7000 kcal kerta toisensa jälkeen.
-LK
Vastaukset 9
Vanhimmat
voisitko kertoa kun en tiedä mitä tuo 8000 kcal tarkoittaa per läskikilo tai mikä lie:D haluaisin ymmärtää...heh.
eli miten kannattaa syödä jotta laihuisi ???
Crosstrainerilla kuluttaa tunnissa noin 700 kcal eli 12 tunnissa sulaa 1 läskikilo teoriassa. (Jos ei syö mitään)
koska useimmat kyllä menettävät tajuntansa jo paljon ennen kuin tuollainen harjoitussessio on edennyt edes kolmasosaan kestostaan...
Voissa on noin 7000 kcal / 1 kg. Ehkä joku ajattelee sitä perusrasvana...
Luvassa on varmaan tiukkaa vääntöä. Tässä tyylinäyte vuodelta 2004:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000194&posting=22000000002527270&view_mode=threaded
"7700"
"9000"
"8000"
"7000"
Mikael F Re: Kysymys laihdutuskirjastasi 13.3.2007 08:38
Hei,
Olet tarkka. Rasvakudoksen energiasisältö on todellakin tuo 8000 kcal kiloa kohti. Se selittyy sillä, että rasva sisältää 9000 kcal/kg, mutta rasvakudoksessa on n. 10 % vettä.
Laihtuessa ihminen menettää noin 3/4 rasvaa (joka sisältää 9000 kcal/kg) ja 1/4 rasvatonta kudosta (jossa on proteiinia ja vettä, energiasisältö n. 1000 kcal/kg). Tästä laskettuna tulee tuo 7000 kcal/kg.
Nyrkkisääntö on siis se, että ihminen laihtuu kilon (josta rasvaa 3/4) jokaista 7000 kcal kohti. Tai jokainen kcal vaje päivässä laihduttaa saman verran grammoja viikossa, esim. 500 kcal vaje päivässä on noin 500 g viikossa laihtumista. Henkilökohtaiset vaihtelut voivat tietysti olla suuriakin, lisäksi esim. liikunta, ruokavalion koostumus ja laihtumisnopeus vaikuttavat yhtälöön.
Lähde: http://www.mikaelfogelholm.fi/keskustelu.html/426?p=&c=
......
Et kai tosissasi ajattele, että yksi kirja on parempi tiedonlähde kuin netti? Samalla tavoin sinun pitäisi olla skeptinen sen asiantuntevuuden suhteen. Eihän kirjan sivujen määrä sen asiantuntevuutta lisää, hyvänen aika sentään!
Itse olen lukenut tuon 7000kcal -tiedon tohtori.fi -sivustolta, joka on hyvin monipuolinen (ja minusta myös asiantunteva) saitti.
Juu, ei todellakaan kannata koskaan uskoa yhteen lähteeseen. Lähdekritiikkiä pitää aina noudattaa.
Tuosta kalorimäärästä sen verran, että esimerkiksi Kuopion yliopiston pyörittämä EnergyNet spesifioi voikilon energiamääräksi 7300kcal.