Urheiluliivit?

Coocai

Mistäpäin nettiä voisi tilata hyvät urheiluliivit? Hinta max 20-60e.

14

8081

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tai_ga

      Netistä en tiedä, mutta kaupasta saa hyviä. Esim. Shock Absorder-merkkiset ovat hyväksi todettuja. Muutamia muitakin varteenotettavia merkkejä on, mutta parhaaksi olen yllä mainitun todennut.

      Liivien ostossa kannattaa huomioida muutama oleellinen seikka:

      1) laji (eli pompitko paljon esim. jumpat, juoksu vai harrastatko enemmänkin jotain taiji, jooga tyyppistä liikuntaa).

      2) Materiaalit

      3) Kiinnitys

      4) Ja tietysti oikea koko eli tämä selviää AINOASTAAN sovittamalla. Me naiset ostamme muutenkin herkästi väärän kokoisia rintsikoita eli en kyllä nettitilaamista oikein suosisi tässä tapauksessa. Mallikohtaisia kokovaihteluja kuitenkin on, aina.

      Jos haet yleisliivejä niin kannattaa valinta tehdä lajin mukaan, jossa eniten liikut. Eli eroavaisuutena on tukevuus. Ja valitettavasti takaa kiinnitettäviä malleja ei ole markkinoilla tietääkseni yhtään, jotka soveltuisi riittävästi tukien jumppaan/aerobickiin/nyrkkeilyyn/juoksuun tai muuhun vastaavaan lajiin. Eli päänylivedettävä malli, jossa hakaset lisäksi takana tai sivuilla on parhaan tuen antava.

      Varamsti on ihmisiä paljon, jotka käyttävät takaakiinnitettäviä malleja, mutta on aivan eri asia tukeeko liivit riittäväsi. Mulle ainakin kaunis povi on niin tärkeä asia, etten viitsi parin kympin säästön takia ottaa riskiä, että povi repsahtaisi. Sillä, kun se repsahtaa rintsikoiden puutteellisen tuen takia niin eipähän sitä povea korjaa enää kuin kirurgin veitsi :(

      Mun suositus on mennä asiantuntevaan liivikauppaan/-osastolle ja pyytää kokeneelta myyjältä apua. Alkaa olla harvinaisuus tässä maassa, mutta kyllä muutamia asiantuntevia paikkoja vielä löytyy. Eipähän mene rahat hukkaan!
      Kunnon urheilurintsikathan maksaa kuitenkin about 50 egee.

      • tiedosta

        minunkin puolestani. Olen tuskaillut ihan älyttömästi liivien kanssa, ja edes shock-absorberin nelostaso ei auta. Yleensä käytänkin liikkuessani tavallisia liivejä ja niiden päällä vähintään yksiä sporttiliivejä. Silti jää sellainen olo ettei hyppiminen hirveästi houkuta.

        Pitää vissiin seuraavaksi ostaa sellaiset päänylivedettävät, monilla hakasilla varustetut. Ärsyttää vaan silti tällainen säätäminen. Miehillä on niin paljon helpompaa... Joskus punnitsenkin mielessäni, että onko liikuntatuokioistani terveydelleni suurta hyötyä, kun joudun kiristämään ylävartaloani rievuilla, jotka varmasti heikentävät verenkiertoakin...


      • Nasu5

        Merkki on Shock Absorber. Että jos netistäkin katselet niin tulee kirjoitettua oikein.


    • Sanna Jylänki

      Katsopas www.evelace.fi lupaan että on muuten parhaimmat urkkaliivit mitä tiedän! Ja uusi malli vielä jossa on nesteytys samassa! (saa siis myös ilman nesteytystä)
      Tilata voi vaikka minulta suoraan.

    • Sanna Jylänki
    • jhksgiadg

      Minullekin urheiluliivien osto on erittäin vaikeata,mutta ei sen tähden,että olisi suuri povi! Kaikki tukevat liivimallit vaan tuntuvat alkavan koosta B ja itselläni on hädintuskin A. Tämä ei kyllä estä rintoja kipeytymästä juostessa tai spinningissä pehmeillä urheillutopeilla,joita uskokaa pois todellakin olen kokeillut kaikkia mahdollisia. En jaksa uskoa,että A koko ei tarvitsisi urheilun aikana tukea siinä missä Bkin!! Onko kellään mitään hyviä neuvoja? :)

    • malin
    • kh

      Ehdottomasti parhaat urheiluliivit ovat ShockAbsorberit, kuten joku jo mainitsikin.
      Ainakin 4 tason Max Sports Bra Top on loistava ja kohtuullisen helppokäyttöinen. Päänyli vedettävä ja yksillä hakasilla takaa kiinnitettävä, itsellä D-kuppi ja hyvin tukevat. Siskolla DD ja samat liivit pelaavat hänelläkin lopistavasti.
      Maksoin omistani 65€

    • on minustakin

      hyvät, mutta toiset vähintään yhtä hyvät ovat Odlo-merkkiset liivit.
      www.odlo.com

      • Urheiluliivit

        Ostin tuskaisen urheiluliivien sovittelun jälkeen Odlon high fit-liivit 59 €. (Nännit näkyy lävi, mutta no can do:).
        Itselläni B-kuppi, elikkä pitäis mennä pienemmälläki tuella. Kaipasin kuitenkin tunnetta, että rinnat eivät "hölsky". Noi Shock Absorberit olivat myös hyvän oloosia, varsinkin D max ja Plunge. Kokoja ei vain ollu kaikista.
        Olen tosi tarkka ostoksissani ja tässä asiassa saakin olla. Tais mennä urheiluliikkeen henkilökunnalla hermot, kun halusin koittaa kaikkia mahdollisia liivejä.

        Tsemppiä ja urheilun iloa.


      • Urheiluliivit
        Urheiluliivit kirjoitti:

        Ostin tuskaisen urheiluliivien sovittelun jälkeen Odlon high fit-liivit 59 €. (Nännit näkyy lävi, mutta no can do:).
        Itselläni B-kuppi, elikkä pitäis mennä pienemmälläki tuella. Kaipasin kuitenkin tunnetta, että rinnat eivät "hölsky". Noi Shock Absorberit olivat myös hyvän oloosia, varsinkin D max ja Plunge. Kokoja ei vain ollu kaikista.
        Olen tosi tarkka ostoksissani ja tässä asiassa saakin olla. Tais mennä urheiluliikkeen henkilökunnalla hermot, kun halusin koittaa kaikkia mahdollisia liivejä.

        Tsemppiä ja urheilun iloa.

        Nyt tuli väärää infoa. En oo sovittanu Shock Absorberin D max- mallia. Oli jotkin muut, mitä en muista.


      • carrieh
        Urheiluliivit kirjoitti:

        Nyt tuli väärää infoa. En oo sovittanu Shock Absorberin D max- mallia. Oli jotkin muut, mitä en muista.

        Mulla on ihan perus urheiluliivit jostain sokokselta, mutta käytän niiden alla useasti myös tavallisia rintsikoita, niin lopputulos on todella napakka ja ei rinnat hypi juostessa;)

        Tähän mennes en oo viel löytänyt yhtä hyviä rintsikoita urheiluun kuin yllä mainitsemani, vaikka monenlaisia kokeillutkin.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      99
      1214
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      950
    3. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      213
      938
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      912
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      886
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      795
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      755
    8. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      36
      748
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      742
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      716
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      650
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      598
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      578
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      174
      490
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      484
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      478
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      457
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      444
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      424
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      39
      407
    Aihe