Kalevassa on juttua: http://www.kaleva.fi/plus/juttu643653_page0.htm
Outokummun
romusta
275797
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
no niin täältäkö ne löytyy hyvin tienaavat outokumpulaiset,on tainnu 40000 euroa tulla tuloja mutta miten nyt kannattais miettiä ennenkuin lankeaa mannonaan!ei käy kateeksi tätäkään miestä.yksikö vain oli mukana e......!
eristään junkkalan-niemellä paikallisten pamppujen huoneita, joten ei tainu olla ihan yksin pelissä mukana....
mitenkään toisiinsa. Seuratkaa uutisia lähipäivinä tai -viikkoina...
Toivottavasti eivät ole tuosta pellistä tehneet Olkiluoto 3. jäähdytysputkistoja.
Torniossa kun ei tehdä putkea.
kannattaa aamulla lähteä Töihin???Jos luuta ovella.
siihen putkeen!
Leveä nauhaa leikataan halki ja avot, toinen firma taittaa siitä putkea.
vaan kun se väärälaatuinen romu ei ikäkuuna päivänä pääse prosessiin mukaan siinä määrin, että se laatuun vaikuttaisi. Jos pääseekin, sellainen saadaan kierrosta pois ennenkuin tavara lähtee maailmalle. Jokainen, joka vähänkään tietää ja tuntee tehdasta ja sen eri prosessivaiheita, kyllä tuon tietää. Ja tarkastetaan se tavara vielä Jarollakin ennen putkeksi hitsaamista.
Älä kuule selitä. On menny kuule paljon paskaa läpi maailmalle ja niitä on kelkottu takasin Suomeen. Siellähän niitä rannalla plasmalla pilkotaan uudestaan sulatukseen.
Jaro tekee putki ja on osa OUTOKUMPUA,lueppa kotiläksyt!!!!
...SEN LAULUJA LAULAT!
"..Jokainen, joka vähänkään tietää ja tuntee tehdasta ja sen eri prosessivaiheita, kyllä tuon tietää.."
"..väärälaatuinen romu ei ikäkuuna päivänä pääse.."
Mutta miksi näitä asioita sitten maailmalla aina esille tulee?
outokummun teräksestä tehään myös putkia. kummullahan on oma putkitehaski
väitätkö, että on olemassa tehtaita, joissa ei tule ollenkaan kakkoslaatua? Oli ala mikä hyvänsä, kaikkea voi sattua. Palatakseni kuitenkin alkuperäiseen aiheeseen täältä sivuraiteelta, kyseessä olevista romuista ja roskasta ei ollut tuotannolle mitään haittaa, koska ne eivät koskaan sinne asti päässeet.
Plasmalla pilkotaan kahdessakin paikassa, ei vain rannalla. Ja paljon muutakin kuin omaa tuotantoa. Paljonko arvelisit, tietäväinen kun olet, olevan prosentuaalisesti pilkottavaksi menevä tavara eteenpäin lähtevästä?
Ja mitä tulee tuohon halpaan vinoiluun leivän syömisestä, jääköön kommentoimatta. Kerroin vain niinkuin asia on. Jos se ei kelpaa, ainahan voit esittää rohkeaa nimettömänä ja antaa palaa, vaikkapa täällä. Vai pitääkö nykytilanteessa, jotta olisi oikealla asialla, haukkua kaikki firman kanssa tekemisissä olevat laitaa myöten alimpaan helvettiin? Sehän se vasta olisikin nerokasta. Kyllä se leipä maistuu sinullekin.
Ei Outsikalta pääse ns. kakkoslaatua maailman markkinoille kun laatuvirheiden takia syntyvä teräs otetaan tuotannosta pois.
Sulatolla ei saa alkaa valamaan mikäli sula ei täytä spesifikaatiota. Tämän jälkeenhän materiaali täyttää ainakin sen laadun vaatimukset jotka sille on asetettu.
Kuuma-valssaamolla ei saa valssata jos aihiossa on pintavirhettä. Jos valssatessa tulee pintavirhettä, niin totta kai tämä rulla otetaan pois tuotannosta. Ja voihan ne mokata muillakin valssaamoilla. Tehtaan sisällä on väkistenkin kierrätettävää tavaraa. Kuuluu Prosessiin.
Vois sanoa niin, että laatu kannattaa pitää hyvänä, niin tuotantokustannukset pysy alhaalla. Ei tarvi samaa terästä useasti valaa ja valssata.
osannut vastata kysymykseen? :)
tykkäsi kovasti sinisilmäisistä kansalaisista, tai semmoisista, jotka ylistivät asioita kritiikittä.
Joskus kyllä mietityttää tässä maailmassa, että onko se narri, joka sanoo vai se, joka sokeana jatkaa, vai se, joka uskoo vaikka tietää ettei pidä uskoa?
Leipä maistuu tietty, mutta ei kritiikittä.
vaan pitääkö tässä nyt kaikkien pukeutua tuhkaan, jos joku on mahdollisesti töppäillyt? Vai, kuten jo jossain muualla kyselin, liittyä kuoroon ja haukkua koko hoito alimpaan helvettiin? Tarkoitatko tuolla mainitsemallasi "sanojalla" itseäsi vai onko tuo joku kollektiivinen totuus, jota on nyt pakko myötäillä, jottei saa perseennuolijan leimaa? Jälkikäteen hurskastelu on aina helppoa ja ison joukon mielipidettä helppo myötäillä, vaikei ole kyse kuin juuri niistä. Mielipiteistä. Faktoja kun on harvalla.
voi aina lesottaa.
Muttaa onkohan Outokummulta koskaan päässyt huonoa terästä asiakkaille?
muttei Olkiluoto 3:n jäähdytysvesiputkiin. Joka oli asian ydin ennen saivartelun alkamista.
meillä enemmän tuuri vai taitoa tässä asiassa?
Tuurilla voi joskus paskakin tavara kelvata. Vaan voiko ainuttakaan firmaa pyörittää pelkästään tuurilla? On kai tuolla nyt joskus tehty jotain oikeinkin, kun sentään muutama tonni on vuosien aikana mennyt kaupaksi reklamoimattakin.
Ihmetyttää tämä jälkiviisastelu. Kuorossa huudetaan, kuinka se nyt tunkee maailmalle ihan pelkkää umpipaskaa, se kun on nyt muotia, kaikki kaveritkin sanovat noin niin pakkohan se on minunkin olla samaa mieltä. Kuitenkin uskon, että suurin osa siellä haluaa hoitaa hommansa kunnolla huolimatta siitä, että sakkiin mahtuu muunlaisiakin. Tämän perseennuolijan osalta tämä aihe on nyt käsitelty.
, mutta taidan sittenkin jättää sellaset hommat niille, jotka sen parhaiten taitavat ja puhetta pitävät.
Itseänihän tarkoitinkin.
kummaa hommaa samalla johto porras vaatii työn tekijöitä puhaltamhan samhan hiilhen että virmalla menis hyvin ja sammaa aikaa johto porthasta kushan siihen samhan hiilhen jota toiset epätoivon vimmalla koittavat pittää toiminnassa.
hätäillä hutkimisen kanssa...
Lainaus allaolevasta uutisesta: "Tiedustelupäällikkö Rakshitin mukaan Tulli ei epäile Outokummun työntekijöiden mahdollisia väärinkäytöksiä työnantajaansa kohtaan."
En tiedä, miten Tulli määrittelee "työntekijän" ja "toimihenkiön", mutta luulisi toimihenkilöiden olevan nyt erittäin mielellään työntekijöitä :)
http://www.taloussanomat.fi/page.php?page_id=26&news_id=20076769&p=1&rss=4
Siellähän tallustellaan muuten,melkein natsat kaulassa ettei vaan Hallien paskakauloihin sekoiteta.Joku rotihan se olla pittää.Nyt voidaan ihmetellä sitä kummun ME henkeä