Äänestä työväenpuoluetta! Käytä ehdottomasti äänioikeutesi. Suomessa on yli 600 000 köyhää ihmistä ja rikkaat on entistä rikkaampia. Ei väliä henkilöstä, kunhan puolue on oikea. Luuletko tosiaan, että Vanhanen tai Niinistö osaisivat kuvitella millaista on olla työtön? No ei varmaan.
Kohtalotoveri
nyt voit vaikuttaa
10547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei kysymys ole siitä, että tietääkö porvarit mitä on olla köyhä. Kysymys on siitä, että köyhyydestä päästään eroon, ei ylläpidetä köyhyyttä niin kuin ssiaalidemokraatit tekevät.
Työvoimatoimistot pois! Meillä menee ihan turhaa verorahoja työvoimatoimistojen ylläpitoon, jotka eivät muuten tee YHTÄÄN MITÄÄN palkkansa eteen!!
Itse työttömänä hankin töitä. En saanut työkkäriltä edes lupaa mennä työnhakukurssille!! Joten surkeaa toimintaa valtion rahoilla.
Työttömänä ollessani minultakin evättiin yksi työpaikka minkä seurauksena putosin kelan päivärahalle. Sitten hankin itse työpaikan. Ilmoitus työvoimatoimistoon,että en tarvitse enää heitä, niin virkailija inttämään mistä löysin sen paikan kun ei ollut heillä hakusessa.
No jo on aikohin eletty! Saas nähdä kuinka minulle käy kun menen ilmoittamaan saaneeni töitä...
Kyllä täytyy ihmetellä koko tuota työministeriön toimintaa. Samaa kyllä täytyy sanoa oikeusministeriöstä...
Kyllä suuresti ihmettelen, jos suomen kansa on niin tyhmää, että äänestävät demareita!!
No tulkaa tänne töihin kun niin kadehdittaa...
Ajattele, palkka juoksee eikä edes tarvitse töitä tehdä. Paratiisi maan päällä!
...ei ylläpidetä köyhyyttä niin kuin ssiaalidemokraatit tekevät...
Ei pelkästään demarit ylläpidä köyhyyttä, vaan kyllä Kepu on täysin rinnoin mukana. Juuri eilenköhän se oli, kun työreformin isä Vanhanen kehui sitä, kuinka työtön joutuu töihin siten, että saa työmarkkinatukea, ei palkkaa. Mitähän sitten tapahtuukaan, jos vaalivoiton vievät kokoomus ja kepu... Onneksi en ole työtön.
Siis ihmiset äänestämään...
Olen aivan samaa mieltä. Työttömänä voin sanoa että työvoimatoimistosta ei ole niin mitään hyötyä... antavat vaan lausuntoja kelalle jotka voisi varmasti toteuttaa muutenkin.
"tänne" on? Tullaan heti kun kerrot ettei niin kamalasti kadehduta. Kerro kerro vaan.
Työreformi on kuollut ja kuopattu ja ohjelman pääsääntöinen sisältö liittyi työttömyyskassojen kuoppaamiseen (sak=sdp). SAK:sta ei ole hyötyä sen enempää kuin SDP::stäkään työllisyydessä.
Siis jos vanhanen ja niinistö pystyisivät elämään työmarkkinatuella niin nostaisin hattua. Asia vaan on niin, että eivät varmasti pystyisi.