Seksi parisuhteessa

Terve!

Ongelma taitaa olla se tavallinen:
Vaimo ei halua seksiä.

Ajattelin pitkään että olen itse liian halukas tms. seksin suhteen. Sitten kului joitakin kuukausia ja totesin että asia ei todellakaan ole niin!
Kuluneen 8 kuukauden aikana harrastimme seksiä noin 4 kertaa!
Se ei minulle normaalina miehenä riitä alkuunkaan!

Asiasta kun kysyy, niin joka kerta vaimolla palaa hihat!
Mitä ihmettä tässä pitäisi tehdä?

Oma kantani on että parisuhteeseen kuuluu seksi.
Itse edellytän sitä kumppaniltani.
Seksin puute aiheuttaa minussa hermostuneisuutta ja vaivun omiin ajatuksiini..

Olen kokeillut käytännössä kaikkia lähestymiskeinoja jotka osaan.
Ja aina lopputulos on sama.

Seksin puute ei ole koskaan ollut minulle ongelma. Vaan nyt se on - ja suuri sellainen!

Vituttaa! Rakastan vaimoani ja haluan häntä kovasti! Mihin suuntaan haluni ja ajatukseni, kun hän ei osoita MITÄÄN mielenkiintoa minuun seksuaalisesti?? En halua pettää vaimoani missään suhteessa!

Seksitön liitto tulee kariutumaan.
Niini ikävää kuin se onkin..

Kiitti avusta..
162749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

selvästi sitä, että vaimos pettää sua.

Äänestä
  • oikein usko.. Ei sillä olisi aikaa sellaiseen.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    oikein usko.. Ei sillä olisi aikaa sellaiseen.

    Sanoit että vaimollasi ei olisi aikaa pettämiseen. Aikaa miltä? Ettei hän vain olisi stressaantunut, väsynyt ja ylityöllistetty (töissä tai kotona)? Uupuneena ei seksi voisi vähempää kiinnostaa, ja vonkaaminen polttaa helposti sen viimeisenkin päreen.

    Äänestä

Jos asia ei puhumalla selviä, koska selvästi suhteessa on jotain vikaa, niin tienne vie tuhoon. Maailma on täynnä keinoja herätellä suhdetta, mutta ensin pitää asioista pystyä puhumaan. Toivotan onnea ja menestystä.

Äänestä

Tilanteesi kuulostaa ihan samalta kuin omamme oli noi 5 v sitten. Mieheni halusi huomattavasti useammin kuin minä. Harrastimme kuitenkin seksiä 3-4 kertaa kuukaudessa -hyvinä kuukausina muutaman kerran enemmänkin. Joten tästä näkövinkkelistä miehelläni oli sinuun verrattuna "onnenpäivät" ja siltikään hän ei ollut tyytyväinen.

Mieheni lukuisat yritykset -pyyntö, anelu, kerjäys, viettely-yritykset -saivat minut entistä enemmän lukkoon, koska tiesin, että "taka-ajatuksena" on kuiten vain seksi. Ainoa keino millä hän sai minut "haluamaan" oli hänen itsensä heittäytyminen haluttomaksi. Näin jälkikäteen, hän kertoi sen olleen yhtä helvettiä, mutta auttoihan se -ainakin hetkeksi.

Lopullinen "pelastautumiseni" oli oman seksuaalisuuteni ja orgasmin löytyminen ja sekin ihan sattuman kautta. En tiedä, jokin vain naksahti tuolla päässä (ihmeparannus -heh) ja tajusin seksin jujun -tai sen jujun joka lähensi meidät uudelleen ja entistä tiukemmin yhteen.

En tiedä miten osaisin neuvoa sinua. Kannattaa kuiten yrittää puhua ja ellei muuta niin kääntyä ammattiauttajan puoleen. Vaikka se tuntuukin aika "tyhmältä" monen mielestä -ulkopuolisen näkövinkkelistä kaikki onkin ihan simppeliä. Ja valitettavasti me naiset kun yleensä olemme kokonaisuus -kaikki vaikuttaa kaikkeen, voi vaimollasikin olla joku syy, jota ei edes itsekään tajua, esteenä sille, että haluaisi seksiä.

Äänestä
  • Meillä on sama tilanne, itse en saa IKINÄ orgasmeja enkä muutenkaan koe seksiä muuna kuin vaivaannuttavana, miehen miellyttämisenä.
    Naisen seksuaalisuus on usein vaikea asia, se vain joko on tai ei ole, ajoittain se saattaa jostain pulpahdella ja menee sitten taas piiloon..
    Ja ehkäisypillerit vielä pahentavat asiaa entisestään, merkin vaihto ei läheskään aina auta, sama ideahan kaikissa on..

    Äänestä

  • tohon ei oo mitään lisättävää! oon täysin samaa mieltä!

    Äänestä

  • Niina kirjoitti:

    Meillä on sama tilanne, itse en saa IKINÄ orgasmeja enkä muutenkaan koe seksiä muuna kuin vaivaannuttavana, miehen miellyttämisenä.
    Naisen seksuaalisuus on usein vaikea asia, se vain joko on tai ei ole, ajoittain se saattaa jostain pulpahdella ja menee sitten taas piiloon..
    Ja ehkäisypillerit vielä pahentavat asiaa entisestään, merkin vaihto ei läheskään aina auta, sama ideahan kaikissa on..

    tässä seksiasiassa kysymys itsetuntemuksen ja -hallinnan puutteesta? Naiset usein liikaa peilaavat omaa seksuaalisuuttaan miehen kautta ja tuntevat itsensä pelkiksi objekteiksi. Ei ihme, ettei seksi maistu.

    Orgasmia mies ei sinulle pysty antamaan: SINUN täytyy OTTAA se itsellesi. Se ei onnistu jos vain yrität miellyttää miestäsi. Nyt opettelet miellyttämään itseäsi...

    Äänestä

itse olen ollut samassa tilanteessa... kerran pari kuukaudessa ja nekin "tahtomattani". Seksi ei yksinkertaisesti kiinnostanut pätkän vertaa. Ihmettelen suuresti miten mieheni jaksoi ja yritti ymmärtää, tätä nimittäin jatkui reilusti toista vuotta. Vihdoin ymmärsin mennä lääkäriin, ja vaihdettiin ehkäisypillerit, niin johan rupes tapahtumaan. Eipä olis tullu mieleen että pillereissäkin on niin paljon eroa. Parempia aikoja sulle!

Äänestä

Meillä on kans sama ongelma mieheni kans.
Ennen meillä sujui paremmin kuin hyvin seksinkin kannalta mutta viime kuukausien aikana mieheni on muuttunut.Itselläni kyllä on halut tallella mutta en nykyisin edes viitsi yrittää mitään kun tiedän että vastaus on "En jaksa,väsyttää,ei huvita,nyt nukutaan yms". Todella turhauttavaa. Jos taas itse kieltäydyn (tosi harvoin) niin heti mies vetää herneen nenään.
Ymmärrän paremmin kuin hyvin miltä susta tuntuu,vituttaa itseänikin tämä tilanne.Tuntuu vaan että mussa on jotain vikaa ku kerta toisensa jälkeen vastaus on kielteinen....
Mut hei,jospa se tästä vielä iloksi muuttuu meidän kummankin kohdalla...! Iloista kevättä ja kesän odotusta sulle!! =) ;)

Äänestä
  • ...kierolla tavalla kivaa että löytyi kohtalontoveri.. :)
    Miten tuttua onkaan tuo että ei jaksa yrittää koska aina saa pakit! Käy muuten itsetunnolle ihan kivasti..

    Pitäisiköhän meidän tavata? ;)
    Iloista kevättä sullekkin..

    Äänestä

  • Mitä tehdä! kirjoitti:

    ...kierolla tavalla kivaa että löytyi kohtalontoveri.. :)
    Miten tuttua onkaan tuo että ei jaksa yrittää koska aina saa pakit! Käy muuten itsetunnolle ihan kivasti..

    Pitäisiköhän meidän tavata? ;)
    Iloista kevättä sullekkin..

    Joo,mulla on itsetunto tuon takia aika mennyttä..
    Oli pakko kirjottaa ku sun tilanne kuullostaa niin tutulta =)
    Hmm...vai tavata...millainenhan tapaaminen siitä tulis...hihii.... ;)Noh,mukava...ainakin jos aatellaan hieman kieroutuneesti ;)
    Kai sitä täytynee yrittää jaksaa elää loppuelämä selibaatissa mikäli muuten äijän kans synkkaa,mutku ei aina niinkään...
    Jos tahot jutskata nii mailaa joskus [email protected] ,mietitään miten saahaan ukot ja akat muistamaan että mekin ollaan olemassa! =)

    Äänestä

  • Villi tiikeri kirjoitti:

    Joo,mulla on itsetunto tuon takia aika mennyttä..
    Oli pakko kirjottaa ku sun tilanne kuullostaa niin tutulta =)
    Hmm...vai tavata...millainenhan tapaaminen siitä tulis...hihii.... ;)Noh,mukava...ainakin jos aatellaan hieman kieroutuneesti ;)
    Kai sitä täytynee yrittää jaksaa elää loppuelämä selibaatissa mikäli muuten äijän kans synkkaa,mutku ei aina niinkään...
    Jos tahot jutskata nii mailaa joskus [email protected] ,mietitään miten saahaan ukot ja akat muistamaan että mekin ollaan olemassa! =)

    yhdessä pettämään, etteköhän sillä saa puolisoidenne SILMÄT AUKI! Voi herranjestas, ihan kuin olisin ollut huomaavani teidän molempien teksteissä sävyn, että pettäminen on ratkaisu!

    Äänestä

  • Mitä tehdä! kirjoitti:

    ...kierolla tavalla kivaa että löytyi kohtalontoveri.. :)
    Miten tuttua onkaan tuo että ei jaksa yrittää koska aina saa pakit! Käy muuten itsetunnolle ihan kivasti..

    Pitäisiköhän meidän tavata? ;)
    Iloista kevättä sullekkin..

    ensimmäinen kirjeesi uudelleen. Et sitten suoraa uskaltanut ajatella että pettäisit seksin puutteessa. Kannattaa mielummin hakea yhdenillan juttuja ja tyydyttää niillä ittensä. Ihan kivoja on, kokemuksella. Ja sittenpähän on itse yksin vastuussa tekosistaan eikä sotke muiden elämää. Tai ei ainakaan tiedä kenen elämän sotkee. En ole pettämistä vastaan. Siinä kyllä oppii itsestään aika paljon. Huomaakin etten minä yksin seksuaalista tyydytystä hakenutkaan. Ehkä hain kokemuksia, jännitystä, kokelunhalua, varmuuttaa siihen kelpaanko vielä, kaikkea tälläistä. Niin minä olen tehnyt. Minun mieheni haluaa kyllä seksiä ja minä annan mutta hän on niin saamarin tylsä ihminen ja ei huolehdi juurikaan ulkonäöstään. Tietysti hän peseytyy mutta siihen se jää. Enkä hän luulee että olen vaimona jotenkin sokea etten osaa verrata häntä muihin tai ei edes osaa ajatella että vaimo voisi näinkin tehdä. Mieheni ei myöskään ole huumorintajuinen vaan elämänasenteeltaan tosi mustavalkoinen ja rujo.Aina kulmat kurtussa. Tässä sinulle muutama vinkki josko löytäisit niistä itseäsi parisuhteessasi. Täytyy muistaa että parisuhteen aikanakin on elämää ja nainen on kokonaisvaltaisesti nainen ja mies on mies. Sinun ehkä kannattasi tutustua naiseesi ja itseesi. Se on vaan kumma että paria vaihtamalla mikään ei kummene. Omiin ongelmiinsa törmää uudessakin suhteessa aivan taatusti.
    Oliko tämä villitiikeri tosiaan ainut kohtalotoveri jonka olet löytänyt. Kuule, meitä on iltaisin ravintolat pullolaan. Sieltä saa irtoseksiä eikä tarvii sen kummemmin tutustua. Ja alkoholiahan ei ole pakko juoda jos ei haluu jos ei halua humalassa pettää.

    Äänestä

jopa röyhkeästi ;D:

Mieti mitä tapahtui tai teit noina neljänä kertana kahdeksassa kuukaudessa, että sait vaimosi leikkiin mukaan? Miten lähestyit ja mitkä ovat nuo muut lähestymiskeinosi? Kuinka kauan koko sessio kesti? Millaiset olivat vaimon fiilikset sen jälkeen? Puhuitteko mistään jälkeenpäin?

Sitten taustatietoja: Lapsia? Kuinka pitkä suhteenne on ja onko tilanne aina ollut samanlainen?

Äänestä

Ehkä sinun pitäisi vaan yrittää antaa asian olla vähän aikaa eli älä ehdottele naiselle seksiä vähään aikaa ja jos vaikka halaat niin sano, että haluat vain halata, jotta nainen ei luule, että seksiäkö "taas" haluat.

Mutta kuitenkin teidän pitää ihan vakavissaan puhua näistä asioista. Suurimmat paineet voi purkaa itsekin siis masturboimalla, mutta eihän se ole sama asia kuin oman rakkaan kanssa. Siihen rakasteluun kuuluu niin paljon muutakin kuin seksi kuten hellyys, läheisyys ja se lähentää toisia. Kyllä seksi on yksi tärkeä asia parisuhteessa, vaikka tärkein se ei olekaan. Älä mene olettamaan että tämä asia ratkeaa yhdellä kunnon puhumisella vaan tähän voi mennä vähän aikaakin. Älä syytä naistasi haluttomuudesta, sillä hän saattaa jo nyt syyllistää itseään siitä kuten varmaan sinäkin siitä että haluat niin "usein". Puhu omista ajatuksistasi suoraan naiselle. Eli sanot, että sinulla on tärkeää puhuttavaa. Kerrot kuinka pahalta tuntuu, kun naisesi ei enää halua sinua kunnolla seksuaalisesti. Sano, että kärsit tilanteesta ja asialle pitäisi tehdä jotain´, sillä et jaksa varmaankaa tälläistä loppuelämääsi. Muista sanoa se, että kuinka paljon rakastat häntä jne. Sano myös että mitään ratkaisua ei tähän tällä istumalta tarvitse yrittää tehdä vaan asian voisi jättää hautumaan.

Meillä tälläiset keskustelut ovat todella lähentäneet minua ja miestäni ja halut ovat hiljelleen ruvenneet kasvamaan miehellä. Niin, mieheni on haluton ja olen todella joutunut ottamaan asian esille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä tehdä? kirjoitti:

Terve!

Ongelma taitaa olla se tavallinen:
Vaimo ei halua seksiä.

Ajattelin pitkään että olen itse liian halukas tms. seksin suhteen. Sitten kului joitakin kuukausia ja totesin että asia ei todellakaan ole niin!
Kuluneen 8 kuukauden aikana harrastimme seksiä noin 4 kertaa!
Se ei minulle normaalina miehenä riitä alkuunkaan!

Asiasta kun kysyy, niin joka kerta vaimolla palaa hihat!
Mitä ihmettä tässä pitäisi tehdä?

Oma kantani on että parisuhteeseen kuuluu seksi.
Itse edellytän sitä kumppaniltani.
Seksin puute aiheuttaa minussa hermostuneisuutta ja vaivun omiin ajatuksiini..

Olen kokeillut käytännössä kaikkia lähestymiskeinoja jotka osaan.
Ja aina lopputulos on sama.

Seksin puute ei ole koskaan ollut minulle ongelma. Vaan nyt se on - ja suuri sellainen!

Vituttaa! Rakastan vaimoani ja haluan häntä kovasti! Mihin suuntaan haluni ja ajatukseni, kun hän ei osoita MITÄÄN mielenkiintoa minuun seksuaalisesti?? En halua pettää vaimoani missään suhteessa!

Seksitön liitto tulee kariutumaan.
Niini ikävää kuin se onkin..

Kiitti avusta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu