Työttömät päättävät, kenestä tulee kansanedustaja. Kenelle tarjoat ilmaiset ruuat, juomat, matkat jne. seuraavaksi neljäksi vuodeksi?
VALTA ON TYÖTTÖMILLÄ!!!
-Yksi monista-
20763
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kaikki elmäntapatyöttämät työkuntoutusleirille niin verot alenee ja työnkunnioitus paranee!
...Kaikki elmäntapatyöttämät työkuntoutusleirille niin verot alenee ja työnkunnioitus paranee!..
Tämä idiootti se sitten jaksaa. Hämmästelee ei-työtön.
Valitse tarkasti ehdokas joka ei tukiloisia idiootteja hyväksy niin ahkeruus palkitaan.
Tarkoitat siis poliitikkoja? Ne saa rahaa mutta eivät kuitenkaan tee sen eteen mitään (poista työttömyyttä).
Olet jonkun humpuukikoulutusfirman edustaja. Kaikki koulutusrahat pitäisi suunnata oikeaan ammattiin valmistaville oppilaitoksille. Huuhaakurssit ovat hyödyttömiä ja kalliita. Koulutusvelvollisuus on ok, kunhan humpuukikouluttajat eivät rikastu.
Itse olen nyt jonkun aikaa käynyt OIKEAA koulutusta ja olen tyytyväinen. Työllistän luultavasti itse itseni tämän jälkeen, ellei palkkatyötä löydy. Tulot ovat paremmat kuin työttömänä koulutustuen ansiosta ja koulu kävelymatkan päässä, pistän pikkuisen joka kuukausi yritystä varten säästöön. Minulla on mahdollisuus jatkaa sukulaisen yrityksessä, sillä hän jää kohta eläkkeelle, joten sitä myöten varma pohja.
Tsemppiä opiskeluun ja tulevaan työhösi!
En ole koulutusfirmojen kanssa palveluksessa.
Sen voin paljastaa olen velipojan yrityksessä osakkaana & töissä ja se toimii teknisellä alalla.
On lisäksi muitakin sijoituksia korko- ja osakkeisiin sopivasti tuottamassa..
Vaikken olekaan työtön, niin vastustan orjatyölakia. Siksi valintani on vasurit, jotka perussuomalaisten ohella ryhmänä äänestivät orjatyölakia vastaan.
Nyt änkyrä kommari olet nähnyt unta kannattaa mennää lisäkoulutukseen.
vieläkään jättänyt kestapoa, hän kaipaa lisää miehistä läheisyyttä.
Squeal like a pig, boy!
Äänestä sinäkin jos on äänioikeus oletko joku hihhuli pellehermanni.
Olen samaa mieltä! Kannatan työttömyyskorvausten nostamista. Työttömyyskorvauksen tulee olla samalla tasolla kuin pienituloisen kk-palkka. Eihän ihmisen elintasossa saa kerta kaikkiaan näkyä se, että onko hän töissä vai ei.
Kannatan myös työehtojen kiristämistä. Työntekijää ei saa missään vaiheessa irtisanoa yrittäjän toimesta. Jotkut pelkäävät että yritykset lähtevät sitten toisiin maihin, mutta minä en sellaista usko. Eihän vielä mikään yritys ole koskaan Suomesta Kiinaan lähtenyt, miksi sitten nyt lähtisi.
Matalapalkkatuki kannattaa myös ottaa käyttöön. Eihän ole mitään järkeä että korkeasti koulutettu aivokirurgi saa enemmän palkkaa kuin R-kioskin kassa. Kyllä matalapalkkaisille pitää antaa rahallista tukea, joka maksatetaan korkeasti tienaavien kovenevalla verotuksella.
Olenkin sitä mieltä, että työttömyys ja matalapalkkaiset työt pitää nähdä realistisena elämäntapavaihtoehtona. Kaikille yhtä paljon rahaa, riippumatta siitä tekeekö töitä, vai eikö tee. Sama kuukausikorvaus riippumatta kuinka pitkälle on jaksanut lukea ja kuinka paljon rahaa tuottaa yhteiskunnalle. Voidaan yhdessä sitten viettää kesäpäiviä auringossa, maata rannalla, tanssia iltaisin piirissä ja halata toisiamme. Laillistetaan kannabis ja piirretään betonilähiöiden seinille kukkia. Lopetetaan koulut ja annetaan myös nuorisomme nauttia vapaudesta. Heitetään aseet roskiin ja näytetään telkkarissa halinalleja 24/7. Welcome to my world!
Vasureita minäkin äänestän, koska orjatyölaki sotkee pahasti koko palkkajärjestelmän. Työnantajat saavat ilmaistyövoimaa, joka laskee palkkatasoa kauttaaltaan. Aina on uhka leijumassa ilmassa, kyllä joku tekee halvemmalla.
Ei minulla silti mitään ole hyviä työnantajia vastaan.
Sitä (Gestapoa) vitutaa nyt, kun sinulla onkin yht´äkkiä valtaa etkä ole polvillasi rukoilemassa. He, he, he!
"KANNATETAAN !!
Kirjoittanut: Elämän lahja 16.3.2007 klo 17.19
Eihän ihmisen elintasossa saa kerta kaikkiaan näkyä se, että onko hän töissä vai ei."
Joo ei. Työhön pääsy vaatii vaikutusvaltaisia ystäviä. Mitä sellainen edes rahalla tekee.
"Matalapalkkatuki kannattaa myös ottaa käyttöön. Eihän ole mitään järkeä että korkeasti koulutettu aivokirurgi saa enemmän palkkaa kuin R-kioskin kassa."
Ei olekaan. Nyt tasa-arvo toteutuu kun molemmat ovat työttömyyskortistossa ja saavat tasan yhtä paljon rahaa.
"Sama kuukausikorvaus riippumatta kuinka pitkälle on jaksanut lukea"
Aivan niin, koska työttömänä ollessa korkea koulutuskin lahoaa kuin lankut konkurssisahalla sateessa.
"Heitetään aseet roskiin"
Joo, ei ne venäläiset enää jaksa eikä osaa hyökätä tänne, ovat lihoneet mäkkihampurilaisia syömällä. Varustavat armeijan ja lähtevät Suomeen niin ensimmäisenä yönä saavat omasta leiritulestaan aikaan metsäpalon, jota pakenevat takaisin Pietariin.
Ei Gestapon viestejä kannata noteerata. Ei se idiootti edes tajua, miten idiootti se on. Sanoo ei-työtön.
Köyhä!!
Se on joku niitä amk-opiskelijoita, jotka eivät ilman laskinta tiedä paljonko on 6*8.
Toivottavasti tulee porvarihallitus ja tukiluumut laitetaan työkuntoutusleirille.
teet samaa TYÖTÄ kuin muut mutta palkkaa et saa.8€ ylläpitokorvauksen matkakuluihin ja syömiseen.vapaa-ajastaan luopumista vastoin omaa tahtoa ja ilman korvausta voi erittäin hyvällä syyllä nimittää orjuutukseksi.
"Ministerin miehelle jättipotti Fortumista
Nykyisen oikeusministerin Leena Luhtasen (sd) aviomies Juhani Luhtanen kuului niihin Fortumin avainjohtajiin, jotka pääsivät vuoden 1999 optio-ohjelman piiriin.
Fortum-konsernin kehitysjohtajana toiminut Juhani Luhtanen rahasti optionsa vuosina 2002-2004 ja tienasi myynneillä mahdollisesti jopa satojentuhansien eurojen voitot, joista tosin verottaja söi leijonanosan.
- Kyllä hiukan tienasin. Jälkeenpäin ajatellen olisi kannattanut odotella pidempään, sanoo Luhtanen.
Samaan aikaan vuonna 2002 Luhtasen puoliso Leena Luhtanen toimi Fortumin hallintoneuvoston puheenjohtajana ja eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtajana.
Juhani Luhtanen jäi eläkkeelle Fortumista yli kolme vuotta sitten. Eläkkeelle lähdön takia optioetua leikattiin noin sataan optioon.
- Se tuli aika lailla yllätyksenä, että ohjelma ylipäätään syntyi ja vielä suurempi yllätys oli, että se laukesi. Yleisesti luultiin, ettei se kurssi nouse, muistelee Luhtanen.
Vuoteen 2002 asti Fortumin ensimmäinen optio-ohjelma olikin miinuksella. Loppuvuonna 2002 Luhtasen optio-potin arvo kohosi noin 90000 euroon.
Viimeiset optionsa Luhtanen myi viime vuonna. Silloin yhdestä optiosta maksettiin parhaimmillaan 7000-8000 euroa.
Merkintäaika 99-optioilla päättyi viime viikolla. Jos Luhtanen olisi myynyt optionsa pois vasta nyt, olisi hän kuitannut vähän yli miljoona euroa.
Fortumin 99-optioiden ehdot siunasi silloinen kauppa- ja teollisuusministeri Antti Kalliomäki (sd). Luhtanen myöntää, että Fortumin optio-ohjelmien voitoille olisi pitänyt määrätä katto."
(IS 5.10.2005)