"Kukaan ei vaalikampanjassaan kysy, miksi Lapin matkailuyrityksiin pitää rahdata työntekijät etelästä tai Virosta samaan aikaan, kun Lapin kortistoissa on työhalutonta väkeä vaikka kuinka paljon.
Lapin kiihkokepulainen elättimentaliteetti näkyy siinäkin, että monet muiden puolueiden ehdokkaat eivät mainoksissaan edes mainitse omaa puoluekantaansa."
http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200703165863040_ko.shtml
Lapin kiihkokepulainen elättimentaliteetti näkyy siinäkin, että monet muiden puolueiden ehdokkaat eivät mainoksissaan edes mainitse omaa puoluekantaansa."
http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200703165863040_ko.shtml
Vastaukset 7
Vanhimmat
mutta ongelma on siinä että lapissa ei ole ammattitaitoa
etelän kohteissa töissä. Siellä ei ole niin kausiluontoista ja lapin ihminen on kysyttyä tuotetta etelän yritäjille. Jos liikkuu missävain siellä, niin kohta tulee vaikkapa tarjoilija ja ja tervehtii lapin ihmistä kun hän puhuu niin tuttua murretta. Näin kävi Naantalissa ja jopa ruotsin laivoillakin, saati siten että siellä teidän Tsadissanne!
Safarifirmojen palveluksessa olevilta edellytetään tiettyjä ammattitaitokriteerejä ja niitä ei taida kaikilta ihmisiltä löytyä. Itse olen seurannut heidän työskentelyään jo useiden vuosien ajan ja kyllä siellä vuodesta toiseen ovat samat työntekijät, mutta heiltä löytyykin sitä ammattitaitoa.
Etekäsuomen kohteisiin. Siis on pakko ottaa niitä etelän puoliammattilaisia tai melkein utamia tänne, koska omat ovat jatkuvassa työsuhteessa eteläsuomessa ja jopa ulkomailla!
Täällä on koulutusta ja on taitoa joten pulinat pois, mutta täällä ei ole jatkuvaa työtä, ainoastaan kausiluontoista!
Ois mielenkiintoista tietää mikä mahtaa olla ikäjakauma kortistossa istuvien suhteen...meinaan, että tuo matkailubisnes nyt enimmäkseen on kohtalaisen nuorta poppoota työllistävää touhua. Yrittäjät hakevat työvoimaa, joka jaksaa piiitkiä päiviä eikä vaadi kohtuuttomia palkalta tai muilta eduilta. Kuinkahan moni yli 35 vuotias jaksaa/pystyy (perhe syistä esim.) sitoutumaan yritykseen, joka työllistää hänet joulukuusta helmi-maaliskuulle ja kesät sitten kitkutellaan joten kuten. Silloin kun duunia on, niin sitten vaaditaan, että kykenee tekemään 10-14 tuntisia työpäiviä ja mieluusti seitsemänä päivänä viikosta... Siinä voipi olla yksi kompastuskivi tässä dilemmassa.
yli viiskymppisiä, jo ukkoutuneita ja akkautuneita joita ei huolita palveluammatteihin, koska etelästä tulee niitä nuoria ja kaunniita seikkailijoita jotka hetken ovat täällä ja siten katoavat kun kyllästyvät työntekoon, mutta uusia on aina tulossa seikkailemaan!
Mutta etsimme työn sieltä missä se on jatkuvaa, ei pätkittäistä, se pätkä-seikkailutyö kuuluu seikkailijoille, joten pulinat pois!