Aloin miettimään jos nyt ostaa uuden auton, niin kannattaako valinta tehdä niistä merkeistä jotka säilyttävät arvonsa paremmin käytettynä, vai valita esim auto omien mieltymyksin mukaan, mikä ei aina tarkoita parasta jälleenmyyntiarvoa.
Kun nyt kuitenkin tilanne on se että käytettyjen hinnat ovat myös täällä Suomessa alentumassa euro-tasolle myös paremmin hintansa pitävissä autoissa.
Esim 7v päästä ei voi tietää mikä on silloin nyt ostamani auton hyvityshinta vaikka valinta osuisi enemmän arvostettuun autoon.
Kun nyt kuitenkin tilanne on se että käytettyjen hinnat ovat myös täällä Suomessa alentumassa euro-tasolle myös paremmin hintansa pitävissä autoissa.
Esim 7v päästä ei voi tietää mikä on silloin nyt ostamani auton hyvityshinta vaikka valinta osuisi enemmän arvostettuun autoon.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Osta sellainen auto, joka miellyttää sinua olkoon se sitten minkämerkkinen tahansa. Sillä autolla ajelet kuitenkin vuosia ja se vaihtoarvo sitten joskus on nyt kuitenkin hämärän peitossa. Lisäksi jos vaihdat samanmerkkiseen "miellyttävään" autoon, hyvityshinnat yleensä ovat parempia kuin muihin merkkeihin. Kamalaa olisi ajella kuvitteellisella autolla, johon ei oikein saa kunnon istuma-asentoa, talvella ei pärjää lainkaan eikä oikein kulje suoraan uraisilla teillä vain sen takia, että 5 vuoden kuluttua siitä saa pari tonnia enemmän vaihdossa kuin siitä miellyttävästä.
Auton jälleenmyyntiarvo ei kai ole mikään mysteeri. Halutut autot ovat kalliimpia kuin vähemmän halutut. Hyvä pitää hintansa. Rellun ja Fiatin omistajat haluavat tietenkin uskotella itselleen että paremman jälleenmyyntihinnan autot ovat oikeasti ihan paskoja, ja että valinta on tehtävä hyvän auton tai hyvän jälleenmyyntihinnan omaavan auton välillä. Lapsellista uskoa voi olla vaikea horjuttaa, joten antaa olla.
Tutustuppa eniten myytyjen Rellujen (Clio, Megane, Laguna) jälleenmyyntiarvoihin niin voit yllättyä. Suhteellisessa hinnanalenemisessa pärjää useimmille saksalaisillekkin ja jos lasketaan absoluuttinen hinnan alennus niin esim. Clio taitaa voittaa kakki sakut.
...kuin hyttysen naiminen. Millinkin heittää niin sattuu silmään.
Rellu oli lähinnä heitto. Ja vaikka uudemilla jotain arvoa onkin vielä, niin vanhasta rellusta tuskin mitään saa. Vai saako? Pointti on siinä, että (esim.) farkkuvolvo on käytettynä haluttu auto ja siksi huonommistakin pyydetään ihan oikeata rahaa. Haluttavuus taas johtuu pitkälti siitä, että samainen volvo on melkoisen hyvä auto (ei, en aja volvolla.).
..ei seuraavalle omistajalle.
Meillä on molemmille laitettu työmatka-autot täysin omien mieltymystemme mukaan ja sitten kolmas auto on laitettu koko perheen tarpeita ajatellen ja enemmän järkipohjalta ja sen hankinnassa on ajateltu myös jälleenmyyntiarvoa.
Totuushan on kuitenkin se että kun ostat auton, niin sen arvo tippuu ajoit sillä tai et (poikkeuksena Ferrari yms. erikoisuudet). 7 vuotta on nykyautoille niin pitkä aika että epäilen auton säilyttävän arvon sitä paremmin mitä vähemmän siinä on korjattavaa.. ilmastoinnit yms. Itse en aja autolla yli kolmea vuotta.
ei toimi
ei toimi
Halvan auton arvo ei tipu niinpaljon kuin kalliin. Kalliilla tippuu 7v:ssa yli 25000€, halvalla ei voi tippua näin paljon koska se on uutenakin alle tuon.