Jkl, missä puhdasta baanaa?

Niin, siinähän se jo kysymykseni olikin, eli mikä baana Jyväskylässä harjataan ekana, eli minne kannattaa lähtä kokeilemaan ?
Rantareitti?
5608
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kaikille parkkipaikoille ei ole levitetty hiekkaa. Esim. oppilaitosten ja varsinkin jäähallien parkkipaikat. Toinen mahdollinen katsastuspaikka ovat hiljaiset syrjätiet, jos ei ole levitetty hiekkaa tai jos hiekka on lentänyt tien sivuun.

Ensi kesänä on myös ratakisoja, kannattaa treenata niitä varten juuri parkkipaikoilla. Kaarretekniikka ja ryhmässä luistelun taito on nyt tärkeää! Itse meinaan mennä Hakametsän jäähallille tänään noin klo 16, samoin huomenna. Siis ellei sada. Huomenna "liika-kiakkoo" illalla joten parkkipaikka on suljettu varmaan jo klo 17 lähtien.

Joku tunti sitten jäähallin parkkipaikka oli aivan kuiva (jokunen pieni jäätynyt lätäkkö vain).

Äänestä

vaan, en kyllä tiedä millon mahtaa aueta baana, mutta onhan se maisemiltaan paras, siis sataman kautta mattilanniemeen ja sieltä ainolanrantaan. sieltä vaan pitää tulla takas ylös jos meinaa sitä ympäri vetää. ainoo huono homma on se laatoitusosuus siinä ohitustien vieressä. vanhalla saarijärventiellä riittää kyllä aika paljon suht tasaista tietä mutta löytyy varmaan hiekkaa ja routavaurioitakin. laajavuoressakin on aika tasaista baanaa postilta laajariin asti ainakin.

Äänestä

Miksei kukaan ryhmä tms painosta kaupunkia aloittamaan harjausta?

Minä laitoin yksityisenä viestiä, että eikö vois jo aloittaa, pyöräilykin on vaarallista tuolla soramäärällä. Mutta kun tiedän, että ei siinä paljoa rullaluistelijan pyyntö auta...

Äänestä
  • minäkin pistin kaupungille viestiä, mutta eipä sitä otettu kuuleviin korviin.
    Tämä katujen harjaus on vähän niin kuin kalenteriin merkitty juttu, että se tehdään silloin kun se aika on, ei silloin kun luonto sallii sen tehtävän.

    Ihan käsittämätöntähän se on, että hiekoituksellisesti hyödyllisiä kuukausia on ollut noin 2 ja hiekat ovat olleet maassa jo noin 6kk !!

    Ja sitten kun sulalle maalle sataa 5cm lunta joka sulaisi päivän mittaan pois, niin se tullaan auraamaan sunnuntaiaamuna heti miten pois. Miksei hiekan kanssa voitaisi menetellä samalla tavalla ? Mihinkä tahoon tästä voisi olla yhteydessä, että asiaan saisi oikeasti jotain järkeä ?

    Onneksi tiet kuitenkin pikkuhiljaa putsaantuvat, mutta sitten näitten parhaitten reittien varrelta löytyy ikävät työmaat. Rullailijat kyllä joutuvat sopeutumaan välillä ikäviinkin olosuhteisiin, mutta harrastus on erittäin mukava ja rullailijoitakin tuntuu kaupungissa riittävän, niin tästä olisi kyllä hyvä saada keskustelua viriämään kaupungin kanssa.

    Äänestä

Eilesellä kävin kokeilemassa Rantaraittia, Satama-Korkeakoskenlahti-Ainola-Satama. Baana oli ihan kelpo kunnossa, muut liikkujat eivät selvästikään ymmärtäneet, että liikkeellä voi olla myös rullaluistelijoita.

Pidemmmän lenkin asfalttiosuus on poikki Kuokkalan sillan alta n 20m enkä viitsinyt kävellä hiekalla.

KIVAA!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MIKÄ HARJATAAN EKANA? kirjoitti:

Niin, siinähän se jo kysymykseni olikin, eli mikä baana Jyväskylässä harjataan ekana, eli minne kannattaa lähtä kokeilemaan ?
Rantareitti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu